Sztuczna Inteligencja w telewizorach 8K - dlaczego naprawdę warto ją mieć

Samsung wprowadził na rynek serię telewizorów QLED 8K, które wyprzedzają erę. Pozwalają bowiem wyświetlić w bardzo wysokiej rozdzielczości materiały, które zostały stworzone nawet dekady temu. Sukces rozwiązania firmy Samsung tkwi w zastosowaniu sztucznej inteligencji, która odpowiada za więcej niż tylko za polepszenie jakości obrazu.

Telewizory HD odchodzą w przeszłość. Coraz szybciej. Standardem stały się urządzenia wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K. Osoby, które oglądając telewizję chcą doświadczyć czegoś jeszcze bardziej ekscytującego, od niedawna mają do wyboru kolejną innowację. Samsung wprowadził bowiem na rynek telewizory QLED 8K.

Potęga sztucznej inteligencji

Z każdym miesiącem przybywa treści przygotowanych z myślą o wysokich rozdzielczościach. Korzystając z telewizora oglądamy jednak niezwykle różnorodne materiały – zarówno najnowsze hollywoodzkie produkcje, jak i stare, ale wciąż lubiane komedie sprzed dekady, dwóch czy nawet trzech.

Samsung opracował system, który w zasadzie każdy z obrazów może dostosować do nowych możliwości, jakie daje telewizor. Opracował specjalny procesor i algorytmy, które wykorzystując sztuczną inteligencję, poprawiają wyświetlany obraz. Nawet jeśli pochodzi on sprzed wielu lat, na telewizorze 8K będzie wyglądał po prostu lepiej.

SamsungSamsung fot. materiał promocyjny partnera

Złożony proces upscalingu

Do tej pory upscaling, czyli skalowanie obrazu o niskiej rozdzielczości do obrazu o wysokiej rozdzielczości, było prostszym zadaniem. W przypadku telewizorów 8K, głównie przez ich niesamowicie wysokie parametry, jest to o wiele bardziej złożone. Prosta interpolacja, czyli zastąpienie niewyraźnych pikseli nowymi, opartymi na analizie kolorystycznej obrazu, nie wystarczy.

Samsung zastosował sztuczną inteligencję i nauczanie maszynowe, dzięki czemu telewizor uczy się rozpoznawania tego, co wyświetla. Wykorzystuje gigantyczną bazę wiedzy, z której czerpie informacje na temat tego jak w najlepszy sposób wyświetlić poszczególne parametry obrazu: jasność, krawędzie, natężenie światła, cienie, kolory.

Algorytmy w czasie rzeczywistym optymalizują poszczególne elementy obrazu. Efekt? Obraz, który w oryginale był niezbyt ostry, pełen pikseli zbyt kontrastowy, zostaje przez telewizor zrównoważony, wyostrzony, oczyszczony. Jest przyjemniejszy dla oka.

Korzystając z AI telewizory Samsung są w stanie wygenerować fragment obrazu, tworząc go o wiele bardziej szczegółowym. Algorytmy wiedzą też gdzie znajdują się krawędzie wyświetlanych tekstów, postaci, obiektów. Modyfikują poszczególne piksele – zarówno te składające się na wyostrzany obiekt, jak i na tło.

Sztuczna inteligencja jest też odpowiedzialna za redukowanie szumów i zakłóceń, czyli wszystkiego, co czyni obraz “zabrudzonym”.

Samsung używa nauczania maszynowego do poprawy jakości obrazuSamsung używa nauczania maszynowego do poprawy jakości obrazu Fot. Samsung

Ponadto telewizory Samsung QLED 8K są wyposażone w technologię Direct Full Array Elite, czyli w tylne podświetlenie. Jest ona odpowiedzialna za zwiększenie kontrastu, umożliwia też precyzyjne sterowanie podświetleniem ekranu.

Co daje cała ta technologia?

Telewizor nie jest już tym samym urządzeniem, co dekadę temu. Upscaling oparty na sztucznej inteligencji i inne technologie wykorzystywane przez urządzenie są niezwykle zaawansowane, a jednocześnie bardzo przydatne. Telewizor służy bowiem do wyświetlania obrazu z dekodera, Internetu, domowego komputera, smartfonu czy dysku zewnętrznego. Jedne materiały są idealnej jakości, drugie znacznie gorszej. Świetnie, jeśli telewizor wykorzystując najnowsze zdobycze technologii, wiele źródeł obrazu jest w stanie przekształcić w czasie rzeczywistym i znacząco ulepszyć.

Samsung Smart TV – telewizory

Smart TV QLED to telewizory otwarte na współpracę z urządzeniami z systemami iOS, Windows czy Android. Tą otwartość potwierdza ogłoszenie współpracy marek Samsung i Apple. I tak już wiosną tego roku użytkownicy telewizorów Samsung na 2019 r. oraz modeli QLED 2018 z serii 8, 7, 6 i 5 z 2018 r. będą mogli po aktualizacji oprogramowania korzystając z AirPlay 2. Pozwoli im to na wyświetlanie na dużym ekranie treści bezpośrednio z urządzeń z systemem iOS, takich jak iPhone, iPad i Mac. Co ważne, aby to zrobić nie będą potrzebować żadnych dodatkowych urządzeń.

Telewizory Smart na 2019 rok będą mogły też współpracować z Alexą firmy Amazon oraz z Google Assistant. Zakres tej współpracy poznamy w chwili wprowadzenia nowych telewizorów do sprzedaży.

Innowacje stworzone przez Samsung potwierdzają jego pozycję lidera na rynku telewizorów. Koreański gigant tworzy najbardziej zaawansowane rozwiązania, które wybiegają w przyszłość. Telewizory Samsung są więc idealnym rozwiązaniem bez względu na to, co lubimy oglądać.

Więcej o: