Od 8K nie ma odwrotu. Technologia musi się rozwijać

Samsung wprowadził na rynek technologię, dzięki której telewizory będą w stanie spełniać coraz wyższe oczekiwania pod względem jakości obrazu, dźwięku i szybkości działania. Dzięki standardowi 8K, wspomaganemu sztuczną inteligencją, każdy materiał wyświetlany na dużym ekranie wygląda idealnie. Jak Samsung wyznaczył przyszłość branży, za którą na targach CES 2019 podążają już inni. Wyjaśniamy.

Od niedawna na rynku dostępne są nowe telewizory QLED 8K. Nowością w nich jest nie tylko rozdzielczość, znacznie wyższa od standardowej, ale też zupełnie nowa technologia odpowiedzialna za jakość obrazu.

Samsung rozwiązał największy problem, z którym stykały się wszystkie telewizory. Telewizor musi bowiem wyświetlić materiały pochodzące z różnych źródeł: dekodera, odtwarzacza Blu Ray, z internetu, materiały stworzone w najnowszych standardach, ale i pochodzące sprzed dekad. Na tradycyjnym telewizorze, szczególnie kiedy jest on duży, wiele z tych materiałów wygląda źle. Wszystkie niedoskonałości “ukryte” na małym ekranie 34 cale w przypadku przekątnej większej niż 40 cali, a więc np. 55, 65 cali przeszkadzają i nagle stają się bardzo widoczne. Z danych rynkowych wynika natomiast, że Polacy coraz częściej wybierają ekrany w dużych rozmiarach.

Cztery razy więcej detali niż w przypadku 4K

Telewizory Samsung QLED 8K wykorzystują specjalny procesor i sztuczną inteligencję, by obraz udoskonalić w czasie rzeczywistym. Branża od lat stosuje w miarę prosty upscaling, czyli przekonwertowanie obrazu na bardziej szczegółowy. Samsung do tego celu wykorzystuje nauczanie maszynowe i nie chodzi tu tylko o powiększanie obrazu.

Algorytmy każdą z wyświetlanych treści porównują z bazą milionów rekordów. Dzięki temu "wiedzą", w jaki sposób dobrać poszczególne parametry obrazu i w jaki sposób "poprawić" szczegóły. Dla widza ma to kluczowe znaczenie. Telewizory QLED 8K są w stanie wykryć krawędzie obiektów czy postaci. Piksel po pikselu są one odpowiednio wzmacniane i modyfikowane. Technologia dostępna na rynku do tej pory nie była w stanie wykonać tak skomplikowanego zadania.

8K to coś więcej

Procesor w telewizorach Samsung z technologią 8K odpowiada za więcej niż sam upscaling. Dokonuje także masteringu kolorów i kontrastu, a nawet poprawia jakość dźwięku. Poza tym optymalizuje działanie całego urządzenia, by zapewnić jak najlepsze doświadczenia związane z korzystania z TV.

Telewizor to o wiele więcej niż inteligentny mebel

Projektanci Samsunga rozwiązali nie tylko problem różnorodności źródeł obrazu. Zauważyli, że rosnący rozmiar ekranu może być dla niektórych problemem ze względów czysto estetycznych. Dlatego telewizory Samsung QLED 8K i 4K wyposażono w unikatowy tryb Ambient. Pozwala on w zależności od warunków wyświetlić na ekranie bliski rzeczywistości lub z nią zgodny motyw ściany, na której znajduje się telewizor. Na tak stworzonym tle, z jasnością dopasowaną do warunków w pomieszczeniu, można pokazać dodatkowe treści, takie jak zegar, aktualna prognoza pogody czy własne zdjęcia. Całość jest jednak znacznie lepiej dopasowana do pomieszczenia, niż w przypadku tradycyjnego, kompletnie czarnego ekranu.

Nowoczesność telewizorów Samsung podkreśla też One Invisible Connection dostępny w części telewizorów. Pojedynczy, niebywale cienki przewód optyczny przesyła do telewizora zarówno dane jak i energię elektryczną i jest dostępny w części modeli telewizorów Samsung. Dzięki temu mało estetyczny problem wielu przewodów widocznych pod telewizorem, "przeszkadzających" na ścianie, znika. Telewizor wygląda jak dzieło sztuki, nie dominuje wnętrza.

Zmieniając telewizor zdecydowanie warto wziąć technologię 8K pod rozwagę. Telewizory Samsunga są bez wątpienia jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie. Wybierając telewizor Samsung QLED 8K możemy mieć pewność, że nie zestarzeje się technologicznie przez długie lata i wyprzedza konkurencję.

Więcej o: