Stacja robocza dla profesjonalisty czyli komputer jako narzędzie pracy

Profesjonaliści, tacy jak graficy i architekci, potrzebują w swojej pracy komputerów o wysokiej wydajności. Na efektywność pracy może wpływać też system operacyjny. Dlaczego "trzymanie się" Windows 7 nie jest dobrym pomysłem?

Profesjonaliści, tacy jak graficy i architekci, potrzebują w swojej pracy komputerów o wysokiej wydajności. Na efektywność pracy może wpływać też system operacyjny. Dlaczego "trzymanie się" Windows 7 nie jest dobrym pomysłem?

Dla wielu osób komputer jest narzędziem pracy. Powinien być więc przede wszystkim wydajny. Jak wybrać parametry maszyny, która pozwala nam zarabiać? Warto wziąć pod uwagę trzy czynniki.

Po pierwsze, musimy mieć świadomość, że wydajność procesorów w ciągu ostatnich lat podniosła się w sposób spektakularny. Dlatego w naszych stacjach roboczych powinny się znaleźć te najnowocześniejsze.

Po drugie powinniśmy uwzględnić najnowsze zdobycze technologii w zakresie zapisu danych.

Po trzecie zaś należy wiedzieć, jak olbrzymie znaczenie dla wydajności komputera ma system operacyjny.

Procesor - co musisz o nim wiedzieć

Najlepsi profesjonaliści potrzebują wydajnych, wielowątkowych procesorów. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku wydają się układy z 8. generacji Intel Core. Do najbardziej wydajnych należą m.in. procesory i7 7800X czy i7 7820X.

Pierwszy dzięki sześciu rdzeniom obsłuży aż 12 wątków jednocześnie. Drugi jest jeszcze bardziej zaawansowany, bo ośmiordzeniowy. Daje to możliwość przetwarzania nawet 16 wątków jednocześnie. Dzięki takim parametrom edycja zdjęć, montaż filmów czy projektowanie domów będą zajmować znacznie mniej cennego czasu.

Potęga najnowszych rozwiązań SSD

Dysk twardy przez długie lata był dość "konserwatywnym" elementem komputera. Tradycyjny magnetyczny zapis budził zaufanie. Pierwsze generacje dysków SSD nie cieszyły się dużą popularnością, nie było bowiem wiadomo, na ile trwały i bezpieczny jest w nich zapis danych.

Dziś podobne obawy są bezpodstawne. Najnowsze kości 3D-NAND zapewniają trwałość, o którą nie trzeba się martwić. Poza tym konsument ma do wyboru trzy techniki zapisu: SLC, MLC lub TLC. Pierwsza, najbardziej wydajna, jest jednocześnie najkosztowniejszs. Ostatnią uznać można za ekonomiczną, ale w stacjach roboczych lepiej jej nie stosować. MLC z kolei uznawany jest za wybór optymalny, łączący ze sobą szybkość zapisu i przystępną cenę.

Wybierz szybszy dysk

Wybierając dysk SSD, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr. Dyski mogą być podłączone do płyty głównej za pomocą standardowego złącza SATA albo przy pomocy magistrali PCI-E. W drugim wypadku szybkość transferu danych jest astronomicznie wysoka - wynosi 1000-3000 MB/s, ale wiąże się to z wyższą ceną. W pierwszym wypadku szybkość i tak jest duża - wynosi ok. 500 MB/s. Dla porównania - dyski HDD charakteryzują się szybkością zapisu wynoszącą 100-200 MB/s.

W parze z szybkim transferem idzie jeszcze szybszy czas dostępu do danych. W tradycyjnych dyskach liczone są w milisekundach, dyski SSD są pod tym względem znacząco szybsze. Nowoczesny dysk pozwoli więc szybciej znaleźć dane i znacznie szybciej je zapisać.

Stacja robocza bez Windows 10 Pro nie ma sensu

Elementem, na który warto zwrócić uwagę jest także system operacyjny. Microsoft pod względem wydajności i optymalizacji dokonał olbrzymich postępów. Komputery działające w oparciu o procesory Intel 8 Core vPro ósmej generacji wyposażone w Windows 10 Pro, przekształcają dane do 87 proc. szybciej, wizualizują je o 40 proc. szybciej, a kompresują nawet do 3 razy szybciej.

Uruchomienie komputera jest nawet o jedną trzecią szybsze, a aplikacje startują nawet siedmiokrotnie krócej. W skrócie: jest bardzo szybko.

Ochrona na nowym poziomie

Profesjonaliści powinni wybierać Windows 10 Pro z jeszcze jednego względu. Chodzi o bezpieczeństwo. Komputery z najnowszym systemem są po prostu znacznie bardziej odporne na ataki ze strony cyberprzestępców. Ochrona wbudowana w system jest na tyle doskonała, że w zasadzie nie wymaga stosowania zewnętrznych antywirusów. Połączona z zabezpieczeniami biometrycznymi, czyni nasz komputer "twierdzą" niemal niemożliwą do zdobycia.

Dziś komputer przed atakami chroni sztuczna inteligencja. Systemy Microsoftu, takie jak Windows Defender czy SmartScreen, wykorzystują uczenie maszynowe do analizowania zagrożeń. To pozwala skuteczniej zapobiegać atakom złośliwego oprogramowania.

Warto pamiętać, że do najpopularniejszych metod ataku zalicza się ransomware. Polega ona na tym, że przestępcy blokują dostęp do danych ofiary, szyfrując je. W zamian za odzyskanie plików żądają okupu, który wynosić może nawet kilka tysięcy złotych. Windows 10 Pro jest znacznie lepiej od "Siódemki" przygotowany do obrony przed takimi atakami. System posiada wbudowane zabezpieczenie w postaci szyfrowania dysków BitLocker.

Specjalne rozwiązania dla najbardziej wymagających

Użytkownicy, którzy od komputera wymagają naprawdę wiele, z pewnością docenią specjalną wersję systemu. Windows 10 Pro for Workstation (czyli Windows 10 Pro dla stacji roboczych) efektywnie zarządza maszynami wyposażonymi w nawet cztery procesory i 6 TB pamięci systemowej.

Windows 10Windows 10 Fot. Microsoft

Ta wersja "okienek" dodatkowo korzysta z najnowocześniejszego standardu zapisu danych. ReFS (Resilient File System), wykorzystywanego głównie w serwerach. Inną istotną innowacją, z której mogą korzystać profesjonaliści, jest NVDIMM-N (Non-Volatile Dual In-line Memory Module) - specjalny rodzaj pamięci umożliwiający szybki dostęp do danych.

Poczuj wzrost wydajności

Użytkownicy przyzwyczajeni do Windows 7, mogą nie zdawać sobie sprawy, jak wiele mają do zyskania przesiadając się na Windows 10 Pro. Podaliśmy jednak chyba dość argumentów, żeby szybko zmienili zdanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych stacjach roboczych zajrzyj tu: https://www.wyzszypoz10m.workstations.pl/