5 zalet Windowsa 10 Pro. Systemu "na sterydach", który sprawdzi się w biznesie

System operacyjny w komputerze dla przedsiębiorcy ma niebagatelne znaczenie. To właśnie ten najważniejszy program w komputerze odpowiada za wygodę, szybkość i bezpieczeństwo pracy. Oferuje też funkcje, które ułatwią rozwiązywanie problemów i ochronią istotne dane.

W biznesie, gdzie liczy się każdy szczegół, przeciętny komputer dla „Kowalskiego” może się nie sprawdzić. Profesjonalista potrzebuje sprzętu, który nie zawiedzie go w żadnej sytuacji. Laptopa wydajnego jak komputer stacjonarny, z dużą baterią, bezpiecznego, wytrzymałego i jednocześnie wygodnego w obsłudze.

Czym byłby jednak idealnie dobrany sprzęt bez odpowiedniego oprogramowania? A podstawowym programem, który musi znaleźć się na każdej maszynie jest system operacyjny. Tu przedsiębiorcy mają do wyboru dwie główne wersje Windows - Home, przeznaczoną dla użytkowników domowych i Pro, dedykowaną profesjonalistom.

Ta druga z pozoru przypomina domową „Dziesiątkę”, ale została wyposażona w kilka funkcji, które w komputerze służbowym mają niebagatelne znaczenie. Zwłaszcza – co bardzo istotne - w kontekście cyfrowego bezpieczeństwa, bo ofiarami cyberprzestępców pada nawet ponad 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Oto 5 powodów, dla których Windows 10 Pro będzie najlepszym wyborem:

1) Szyfrowanie nośników danych

To zdecydowanie jedna z najważniejszych funkcji Windowsa 10 Pro. System pozwala na samodzielne zaszyfrowanie niemal dowolnych danych. Za pomocą funkcji BitLocker możemy zabezpieczyć każdą partycję dysku (lub dysków) znajdujących się w komputerze. Ponadto BitLocker to Go pozwala na zaszyfrowanie nośników wymiennych, np. pendrive’ów.

Windows 10 Pro używa do szyfrowania bardzo silnego algorytmu AES, dzięki któremu cenne dane pozostaną bezpieczne. Korzystanie z BitLocker jest też bardzo proste – do zaszyfrowania wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, a deszyfrowanie wymaga użycia specjalnego klucza USB lub ustalonego hasła.

2) Wygodne i bezpieczne logowanie do Windows

Przedsiębiorca korzysta z komputera nie tylko w biurze, ale również w miejscach publicznych, np. w pociągu. W takim przypadku podczas logowania jest narażony na pokazanie postronnym osobom swojego hasła do systemu Windows.

Takim sytuacjom można zapobiec korzystając w Windows 10 Pro z funkcji Windows Hello i autoryzacji biometrycznej. Oznacza to możliwość zalogowania się do systemu za pomocą odcisku palca (o ile komputer jest wyposażony w czytnik linii papilarnych) lub skanu twarzy.

3) Wielozadaniowość

Nie bez powodu Windows 10 Pro jest przez wielu użytkowników uznawany za najlepszy system operacyjny, jaki kiedykolwiek opracowali specjaliści z Redmond. „Dziesiątka” wprowadziła wiele ułatwień, których próżno szukać w poprzednich edycjach.

Wydajność komputerów z Windows 10Wydajność komputerów z Windows 10 Microsoft

Jednym z nich jest funkcja w znaczący sposób ułatwiająca wielozadaniową pracę - „Widok zadań”. Można znaleźć ją pod postacią przycisku zaraz obok logo Windows i ikonki lupy na pasku zadań. W dwóch kliknięciach pozwala na wybranie potrzebnego programu wybieranego z tabeli otwartych okien.

Dodatkowo pozwala na przewijanie osi czasu, aby sprawdzić, jakie programy były otwierane na danym komputerze w ostatnim czasie. Bardzo wygodną funkcją jest też możliwość otwarcia nowego, „czystego” pulpitu (bez utraty pierwotnego), który może przydać się np. przy pracy nad osobnym projektem.

4) Środowisko wirtualne w Windows 10 Pro

Posiadacze Windows 10 Pro i wydajnego komputera mogą stworzyć środowisko wirtualne. Taką możliwość w „Dziesiątce” daje oprogramowanie Hyper-V, które można uruchomić z poziomu systemu.

Jak to działa? W dużym uproszczeniu - dzięki Hyper-V nasz komputer wyposażony w Windows 10 Pro może “udawać” sprzęt z systemem, np. Windows XP lub 7.

Taka funkcja pozwoli np. na korzystanie z programów, które działają wyłącznie na starszych wersjach Windows. Przyda się też w szczególności programistom, którzy wirtualne środowiska wykorzystują w codziennej pracy.

5) Pełne wsparcie dla Azure Active Directory

 Windows 10 Pro zapewnia też pełne wsparcie dla Azure Active Directory. To „chmurowa usługa do zarządzania tożsamościami i dostępem”.

Funkcja jest przeznaczona dla przedsiębiorstw. Daje ich pracownikom m.in. możliwość bezpiecznego, zdalnego logowania się do własnych kont. Zapewnia również dostęp do zasobów wewnętrznych, np. aplikacji w sieci firmowej i intranecie oraz zewnętrznych, takich jak pakiet biurowy Office 365.

Przedsiębiorca jako administrator IT może z kolei przydzielać dostęp do konkretnych zasobów firmy jedynie pracownikom, którzy go potrzebują. W tej sposób zawęża krąg osób, którzy mają dostęp do poufnych informacji biznesowych. Dzięki tej usłudze pracownicy mogą też wykonywać pracę z różnych maszyn, nie będąc przywiązanym do konkretnego komputera służbowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych komputerach biznesowych zajrzyj tu: https://wyzszypoz10m.notebooki.com.pl/