Jeśli ubezpieczenie to szyte na miarę, a nie z porównywarki

Sytuacja ekonomiczna wielu Polaków w ostatnim czasie poprawiła się. Rosną zarówno zarobki, jak i sprzedaż różnego rodzaju towarów i usług. Ważne, by dobra koniunktura na rynku nie uśpiła naszej czujności, że w życiu mogą zdarzyć się poważne nieszczęścia. Jednym z rozwiązań, po które sięgają Polacy, są ubezpieczenia. Produkt można dziś kupić bez wychodzenia z domu - przez internet, z porównywarki. Są jednak firmy, które wierzą, że dopasowanie produktu ubezpieczeniowego do klienta, wymaga spotkania i szczerej rozmowy.

Ubezpieczenie na życie jest produktem dobrze znanym Polakom. Z kwietniowych badań Unum Życie wynika, że wykupioną polisę ma 44 proc. z nas. O tym, że ubezpieczenie jest dobrą decyzją, świadczy jedna kluczowa liczba: wartość świadczeń wypłaconych w Polsce przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W 2018 roku wyniosła ona - według Polskiej Izby Ubezpieczeń - blisko 21,5 mld zł. To o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Ubezpieczenia mają, jak widać, głęboki finansowy sens.

Polisa na życie ratuje bliskich

Najbardziej doceniają go nasi bliscy, którzy potrzebują wsparcia w krytycznej chwili. Emocjonalne zawsze może zapewnić rodzina, za to finansowe może być problemem. Dowodzą tego inne badania Unum– tylko nieco ponad 35 proc. badanych Polaków deklaruje posiadanie oszczędności umożliwiających im regulowanie zobowiązań finansowych przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Zdecydowana większość ma znacznie skromniejsze zasoby finansowe. Niski poziom oszczędności (wystarczających na okres krótszy niż 1 miesiąc) najczęściej mają osoby bardzo młode (poniżej 24 r.ż.) oraz starsze (powyżej 50 r.ż.) oraz te z wykształceniem podstawowym. Do tej grupy zalicza się 27 proc. ankietowanych. Środki na od 1 do 3 miesięcy ma 38 proc. osób.

Ubezpieczenie szyte na miarę klienta? Od doradcy

Towarzystwo Unum Życie wierzy, że dobranie odpowiedniej polisy, która w idealny sposób spełnia oczekiwania, jest możliwe jedynie dzięki szczerej rozmowie z klientem na temat jego indywidualnych potrzeb finansowych. Mądre i fachowo dobrane ubezpieczenia na życie zapewnić mogą tylko i wyłącznie wykwalifikowani doradcy.

Profesjonalny doradca pomoże nam zwrócić uwagę na szczegóły, dzięki którym zakres i koszt polisy będą optymalneProfesjonalny doradca pomoże nam zwrócić uwagę na szczegóły, dzięki którym zakres i koszt polisy będą optymalne fot. materiały partnera

Spotkanie z takim specjalistą pozwoli lepiej zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami polisy. I nie mówimy tu tylko o cenie. Ubezpieczenie na 10 lat będzie znacząco inne od dożywotniej polisy dla 30-latka.

Warto podkreślić, że Unum stosuje kilka istotnych zasad w swojej działalności. Umowy ubezpieczeniowe pisane są prostym językiem, nie są też zbyt długie. Zasady doboru poszczególnych składników ochrony są w pełni zrozumiałe dla klienta i dopasowane do jego indywidualnej sytuacji rodzinnej i finansowej. Firma wychodzi za założenia, że lepiej nie sprzedać ubezpieczenia komuś, kto go faktycznie nie potrzebuje.

Dlaczego chcemy być bezpieczni?

37 proc. badanych Polaków uznaje wystąpienie u nich problemów kardiologicznych za prawdopodobne. Mniej, bo 25 proc. uważa, że w ich przypadku prawdopodobne są kłopoty natury onkologicznej.

Nie ma trudniejszej sytuacji rodzinnej niż poważna choroba czy śmierć członka rodziny. To czas, w którym zobowiązania finansowe są wysokie, a standard życia często pogorszony jest przez utratę jednego źródła dochodu. Ubezpieczenie na życie zapewnia w takim momencie środki, które pozwolą poradzić sobie z piętrzącymi się trudnościami, pomogą w utrzymaniu podobnego standardu życia, czy realizację wcześniej ustalonych celów rodzinnych, jak na przykład edukacja dzieci.

-  komentuje Lilla Dymarek, dyrektor oddziału Unum Życie.

Przykładowa kalkulacja

Dla mężczyzny w wieku 35 lat łączna składka obejmująca polisę na życie o wartości 250 tys. zł i dodatkowych ubezpieczeń (chorobowego i wypadkowego) wynosi 2446 zł rocznie, czyli nieco ponad 220 zł miesięcznie.

Koszt ochrony jest więc stosunkowo niewielki, a jej zakres uwzględnia wiele niesprzyjających okoliczności. Warto więc pomyśleć o ochronie przed utratą życia, zdrowia, zdolności do pracy czy poważną chorobą. Ubezpieczenie jest zbyt indywidualną kwestią, by jego wybór powierzać internetowym algorytmom. Lepiej zdać się na doświadczenie doradcy, który kieruje się naszym zadowoleniem.

Więcej o: