Zyskaj razem z planetą. Sposoby na tanie i ekologiczne przewożenie rzeczy

Branża transportowa od lat zmaga się z problemem pustych przebiegów. Drenują kieszeń klientów, są też powodem zwiększonej emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Okazuje się jednak, że jest sposób, by pomóc planecie, a przy okazji sporo zaoszczędzić.

Dbanie o środowisko nie wymaga żadnych spektakularnych działań - jest platforma Clicktrans, która umożliwia to dosłownie paroma kliknięciami.

Puste przebiegi nie pomagają planecie.

Według danych GUS ok. 30 proc. przejazdów odbywających się w Polsce to tzw. “puste przebiegi”. Dostawczy samochód jedzie bez ładunku, co jest nie tylko mało ekonomiczne dla samego przewoźnika, ale i szkodliwe dla środowiska.  

Bez względu na to jaki jest nasz stosunek do zmian klimatycznych, warto ograniczać ilość szkodliwych gazów. Spaliny to przecież również niebezpieczne dla zdrowia cząstki stałe - samochody emitują do otoczenia substancje nie tylko z rur wydechowych. Spalane podczas hamowania okładziny hamulców czy sprzęgła, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przyczyniają się do powstawania smogu. O cząstkach stałych, które “ominą” starej generacji filtr DPF nie wspominając.  

To prawda, że w przypadku pyłów PM10, tych, które potrafią przedostać się przez nasze płuca do krwioobiegu, transport odpowiada za jedyne 6 proc. emisji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 stanowią miasta w Polsce. 

CO2 głównie z transportu 

W przypadku dwutlenku węgla emisja przypada głównie na samochody. Pojazdy osobowe emitują - ze względu na ich ilość - najwięcej gazu, bo blisko 61 proc. Samochody ciężarowe dokładają jednak do tego 26,2 proc. a lekkie ciężarówki blisko 12 proc. - wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska. 

UE chce drastycznego ograniczenia emisji CO2

Unia Europejska postawiła sobie ambitny cel. Chce, by do 2050 roku emisja dwutlenku węgla z transportu spadła o 60 proc. W porównaniu z 1990 rokiem. Zadanie to jest tym trudniejsze, że emisja szkodliwego gazu wzrasta - mieszkańcy Europy, co przecież świetnie widać po Polsce, są coraz bardziej mobilni.  

Z analiz europejskich urzędników wynika, że w 2017 roku samochody sprzedawane w UE emitowały średnio o 0,4 g dwutlenku węgla więcej, niż w 2016 roku. Dlatego zanim dojdziemy do celu wyznaczonego na rok 2050 mamy inny, wymagający nieco mniejszego wysiłku - do 2030 roku pojazdy ciężarowe o dużej ładowności mają mieć, w porównaniu z rokiem 2019, o 30 proc. mniejszą emisję CO2.  

W Polsce wyjątkowo dużo aut 

Polska ma pod względem ograniczenia emisji dużo do zrobienia, bo niektóre dane dotyczące naszego kraju mogą budzić niepokój. Dla przykładu liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców jest w Warszawie trzy razy większa niż w Nowym Jorku. Wynosi 715. W 2016 roku był znacznie niższy - wynosił 681.  

Zyskaj ty, pozwól zyskać planecie 

Transport, szczególnie ten “na pusto” jest więc kosztem nie tylko czysto ekonomicznym, ale i ekologicznym. Działania Unii Europejskiej w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez transport drogowy to jedno. Innowacyjność przewoźników i firm, które pomagają zorganizować im transport to drugie.  

Jedną z platform, która umożliwia jednoczesne oszczędzanie pieniędzy i planety jest Clicktrans. Serwis współpracuje z 44 tys. przewoźników z całej Europy, w tym z Polski. Umożliwia łatwe zlecenie transportu krajowego i międzynarodowego - niezależnie od tego, czy do przewiezienia jest motocykl, rzeczy związane z przeprowadzką czy zakupiony za granicą samochód.  

60 proc. w kieszeni 

W efekcie w naszym portfelu zostać może nawet 60 proc. kwoty za przejazd. Gdy poszukujemy transportu, wystarczy wystawić bezpłatne ogłoszenie na stronie, z informacją o rzeczy, którą chcemy przetransportować. Przewoźnicy, którzy akurat jadą w pożądanym przez nas kierunku mogą więc zaoferować miejsce na nasz ładunek. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzają obie strony.  

Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo serwisu, który przewoźników i klientów - czy to indywidualnych, czy firmowych, kojarzy już od niemal dekady. Podmioty świadczące usługi za pośrednictwem portalu są dokładnie weryfikowane - powierzając przewóz cennych przedmiotów musimy mieć przecież pewność, że zadbają o niego profesjonaliści.  

Transport może być więc nie tylko bardziej ekonomiczny, ale i przyjazny dla środowiska. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie.