Masz nowe hobby? Pomyśl o zabezpieczeniu

Uprawiasz sporty ekstremalne? Rozważ zakupienie polisy na życie wraz z ubezpieczeniem dodatkowym, a już na pewno nie ukrywaj przed ubezpieczycielem swojej ryzykownej pasji. Jeśli już masz polisę, przeczytaj dokładnie, przed czym cię chroni.

Z badania dla towarzystwa ubezpieczeniowego Unum Życie wynika, że polisę na życie ma 44 proc. Polaków. Główną motywacją do posiadania polisy jest chęć zabezpieczenia rodziny, poczucie odpowiedzialności finansowej za nią. Czyli, w skrócie, tok rozumowania bardzo wielu osób wykupujących polisę jest taki: utrzymuję rodzinę, zapewniam jej dobry byt, ale gdyby, odpukać, coś mi się stało – nie byłbym w stanie zarobkować albo co gorsza umrę – to chcę ją finansowo zabezpieczyć.

Z jednej strony mamy więc tę odpowiedzialność, która sugerowałaby życiową ostrożność, powściągliwość w podejmowaniu niepotrzebnego ryzyka. Z drugiej jednak – cóż, życie jest tylko jedno, i czasem nawet najbardziej odpowiedzialne na co dzień osoby potrzebują zrobić coś szalonego. Albo po prostu – takie mają hobby, że bardziej od brydża lubią np. skialpinizm, wspinaczkę, sporty lotnicze, skoki na bungee czy jazdę na motocyklu.

Sporty ekstremalne a polisa na życie

Czy uprawianie sportów ekstremalnych wpływa na ubezpieczenie na życie? Odpowiedź jest prosta – tak. Przy zawieraniu polisy hobby i uprawiane sporty są obiektem zainteresowania ubezpieczyciela, podobnie jak np. wykonany zawód, wiek, tryb życia klienta itd. Zdecydowanie nie należy zatajać informacji o ryzykownym hobby przed agentem ubezpieczeniowym, gdyż może to skutkować odmową wypłaty świadczenia.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wśród wyłączeń w ubezpieczeniach na życie mają wypadki powstałe na skutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Po pierwsze jednak – nie wszyscy. Po drugie, nie oznacza to, że osoby uprawiające sporty ekstremalne nie mogą liczyć na ochronę ubezpieczeniową. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być odpowiednia konstrukcja polisy.

– Uprawianie sportów ekstremalnych jest objęte ochroną w naszych umowach. Zachęcamy klientów do podzielenia się taką informacją przede wszystkim po to, abyśmy mogli zaproponować jak najbardziej dopasowaną polisę, na przykład z ochroną od następstw nieszczęśliwych wypadków lub pobytów w szpitalu – dodaje Paweł Grabowski, Consulting Life Protection Advisor w Unum Życie.

Jeśli ktoś uprawia sporty ekstremalne, tym bardziej powinien rozważyć zakup polisy. W końcu – bądź co bądź – dlatego sport jest ekstremalny, bo generuje dodatkowe ryzyko, którego nie ma, gdy siedzimy w fotelu w swoim salonie. Właśnie po to jest polisa, żeby przed takim ryzykiem jak najlepiej i najszerzej chronić.

Przy zakupie polisy uwzględniającej szerszy zakres ochrony bardzo ważne jest wsparcie doświadczonego doradcy.Przy zakupie polisy uwzględniającej szerszy zakres ochrony bardzo ważne jest wsparcie doświadczonego doradcy. fot. materiał partnera

Doradca wesprze

Tutaj ważna uwaga. Planując zakup polisy na życie, a już szczególnie w przypadku takich indywidualnych sytuacji jak ryzykowne hobby, zdecydowanie warto skorzystać ze wsparcia doradcy. Taka osoba, po dokładnej rozmowie m.in. o naszym trybie życia, zainteresowaniach, celach życiowych itd., dobierze zakres ubezpieczenia dopasowany do naszych potrzeb. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup ubezpieczenia np. przez infolinię, gdzie o taką dogłębną analizę znacznie trudniej.

Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne – przy zakupie ubezpieczenia na życie poinformuj o swoim hobby po to, aby nie zablokowało to ewentualnej wypłaty świadczenia. A co zrobić w sytuacji, gdy masz już polisę, a w ryzykowne hobby dopiero się "wkręciłeś"? Przeanalizuj swoją polisę pod kątem tego, przed czym cię chroni, a w jakich sytuacjach możesz mieć problem z wypłatą odszkodowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości – koniecznie poproś o poradę swojego doradcę.

Połącz odpowiedzialność z przyjemnością

Nie ma co ukrywać, że polisa na życie (czy np. polisa na wypadek pobytu w szpitalu) dla osoby uprawiającej sporty ekstremalne może być nieco droższa niż dla "podobnej" osoby (pod względem np. wieku, zawodu, stanu zdrowia itd.), która ryzykownych zainteresowań nie ma. To zrozumiałe i logiczne. Wydaje się jednak, że trochę wyższa składka jest warta swojej ceny. Polisa daje pewność, że "odpowiedzialność finansowa za rodzinę", na którą najczęściej powołują się osoby z polisami na życie, można połączyć z przyjemnością.

Komentarze (4)
Masz nowe hobby? Pomyśl o zabezpieczeniu
Zaloguj się
 • xegar

  Oceniono 2 razy 2

  Uwielbiasz sporty ekstremalne? Weź byczy kredyt w obcej walucie na dużą chałupę i ekstra brykę, a to co zostanie zainwestuj w polisolokaty. Adrenalina gwarantowana na lata.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy nie zyc na kredyt.

 • daniell157

  0

  Ja też mam hobby. Modelarstwo. Też potrzebuję polisy? Przecież mogę się na przykład nożem zaciąć.

 • ax-les-thermes

  0

  Zeslizgiwanie sie po oslej laczce to spoty ekstremalne. Brawo wolska! Ubezpiczcie jeszcze bacie od spdania z dywanu na podloge.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX