Monopol agencji HR przełamany. Teraz możesz zostać rekruterem bez wychodzenia z domu i zarabiać tysiące

Rynek pracownika sprawia, że rekrutacja jest wielkim wyzwaniem nawet dla specjalistów. Wystarczyło jednak zmienić podejście do całego procesu, by okazało się, że monopol agencji HR przeszedł do przeszłości. Rekruterem, który zarabia nawet parę tysięcy złotych za jedno polecenie, może być bowiem każdy. Wystarczy jedno innowacyjne narzędzie.

Zarabiać na życie jako rekruter, nie do końca znając tajniki tego zawodu? Jeszcze niedawno było to nieosiągalne, dziś zarabianie na rekrutowaniu pracowników wymaga jedynie smartfona.

Zarabiaj tysiące lub dorabiaj do pensji

Wszystko dzięki nowemu podejściu do procesu rekrutacji. Na polski rynek wprowadza je platforma Talentuno, która z jednej strony pozwala zarabiać na polecaniu pracowników, a z drugiej znacząco ułatwia ich wyszukiwanie.

Platforma opiera się bowiem na MatchMakerach, czyli rekruterach-freelancerach, którzy wprowadzają do systemu dane znajomych, osób z najbliższego otoczenia. O tym, że ktoś zamierza zmienić pracę, jest niezadowolony z dotychczasowego pracodawcy, przeprowadza się, szuka nowych wyzwań jako pierwsi wiedzą bowiem znajomi.

Platforma działa w Polsce od maja 2019 r. Od początku listopada użytkownicy platformy otrzymują bonusowe wynagrodzenie za każde CV osoby, która spełnia podstawowe kryteria (ma wykształcenie wyższe, zna angielski i jest obywatelem kraju UE). MatchMaker otrzymuje po 50 zł za pierwsze cztery CV, a wszystkie kolejne – bez limitu – są wyceniane na 25 zł. Przede wszystkim jednak, MatchMakerzy otrzymują wynagrodzenie nie tylko za przesłanie CV, ale gdy polecona osoba zostanie zatrudniona. Średnio zyskuje się 2100 zł. Zarobki mogą być jednak znacznie wyższe i sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Co trzeba zrobić, by zacząć współpracować z Talentuno? Wystarczy zarejestrować się na stronie bądź w aplikacji mobilnej dostępnej w sklepie Apple lub Google. Platforma pozwala zarówno na pełne zaangażowanie czasowe, a co za tym idzie wysokie zarobki, jak i dorabianie do pensji.

Teraz możesz zostać rekruterem bez wychodzenia z domu i zarabiać tysiąceTeraz możesz zostać rekruterem bez wychodzenia z domu i zarabiać tysiące fot. materiały partnera

Rewolucja, którą niesie crowdsourcing

Talentuno wykorzystuje niezwykle nośną ideę crowdsourcingu. W jego ramach dana firma zleca część zadań na zewnątrz, np. poprzez platformę czy stronę internetową, powierzając ich wykonanie dużej grupie osób. Pojedyncze zadania do realizacji których niezbędna byłaby armia pracowników, mogą zostać dużo skutecznej wykonane przez grupę chętnych i zainteresowanych osób. To oni decydują, jak bardzo chcą się zaangażować w projekt czy zlecenie. Ideę crowdsourcingu oddaje tłumaczenie dwóch angielskich słów - crowd - tłum - i sourcing - pozyskiwanie.

Jednym z najlepszych przykładów wdrożenia tej strategii jest Uber, który działa na całym świecie. Aplikacja korzysta z kierowców, którzy sami decydują, ile czasu chcą poświęcić platformie. W świecie rekrutacji jego odpowiednikiem jest MatchMaking.

Kto jeszcze zarabia na platformie?

Talentuno nie tylko przełamuje monopol agencji HR. Potencjalni pracownicy to bowiem tylko jedna część układanki. System musi być przecież wygodny dla pracodawców. I tu z pomocą spieszy im sztuczna inteligencja. Algorytmy wyspecjalizowane w dobieraniu osób o odpowiednich kompetencjach dokonują najlepszej z możliwych selekcji kandydatów. Analiza CV nie opiera się jednak wyłącznie na algorytmach – kandydatury wyłowione z tysięcy są analizowane przez dedykowany team Talentuno. Dzięki temu pracodawca ma pewność, że znajduje tych najlepszych. Platforma daje też spore, bo sięgające nawet 60 proc. oszczędności.

Rekruterem, który zarabia nawet parę tysięcy złotych za jedno polecenie, może być każdyRekruterem, który zarabia nawet parę tysięcy złotych za jedno polecenie, może być każdy fot. materiały partnera

Dołącz, nim wyprzedzą cię inni

Talentuno planuje jeszcze w tym roku rozbudować sieć MatchMakerów w Polsce do 15 tys. osób. Wśród pracowników mile widziane są zarówno osoby bez specjalistycznej wiedzy z zakresu rekrutacji, jak i ci, którzy chcieliby poszerzać kompetencje w tym zakresie. Dla nich platforma przygotowała szereg szkoleń i wykładów online.

Warto podkreślić, że model, wedle którego działa Talentuno, został gruntownie przetestowany w praktyce. Platforma działa od ponad roku na Węgrzech. Łącznie ponad 17 000 MatchMakerów poszukuje kandydatów dla ponad 300 firm.

Historia firmy zaczęła się od wyzwania. Mały zespół węgierskiej agencji HR musiał znaleźć 150 kandydatów i postanowił do tego wykorzystać sieć swoich znajomych. Takie poszukiwanie kandydatów okazało się po prostu skuteczne i dało początek startupowi i nowemu modelowi rekrutacji, który dziś podbija Polskę, a wkrótce prawdopodobnie kolejne kraje. Wspierany przez nowoczesną technologię system działa doskonale, dzięki czemu rewolucja na rynku rekrutacji jest nareszcie możliwa.

Każdy może dołączyć do rewolucji, rejestrując się na platformie i polecając znajomych do pracy poprzez platformę.