Negocjujesz z pracodawcą? Zapytaj o ubezpieczenie grupowe

Wysokość pensji to oczywiście pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę negocjując warunki pracy. Duże znaczenie mają jednak także inne, dodatkowe formy wynagrodzenia. W czołówce najbardziej oczekiwanych przez Polaków są ubezpieczenia na życie.

Nie tylko pensją pracodawcy przyciągają nas do siebie lub próbują dodatkowo „dopieszczać” swoją załogę. Pozapłacowych benefitów, z którymi można spotkać się na rynku, jest mnóstwo. Są one szczególnie ważne w branżach, w których panuje największa konkurencja o pracowników.

Do najpopularniejszych benefitów można zaliczyć dostęp do prywatnej opieki medycznej, karty zniżkowe m.in. do obiektów sportowych czy kulturalnych, kursy czy dofinansowania do nich, bezpłatne obiady w miejscu pracy, dodatkowy płatny urlop, wyprawki dla dzieci czy paczki na święta. Benefitem może być także wyższa od minimalnej składka pracodawcy na Pracownicze Plany Kapitałowe dla wszystkich albo części pracowników.

Ubezpieczenia na życie i nie tylko

Ale w tym gronie jest też inna bardzo ważna grupa benefitów. Chodzi o ubezpieczenia. Z niedawnego badania agencji Michael Page wynika, że ubezpieczenie na życie jest drugim - po prywatnej opiece medycznej - najbardziej cenionym i oczekiwanym dodatkiem pozapłacowym od pracodawcy.

Nowe badanie omnibusowe dla Unum Życie z grudnia 2019 r. wskazało, że to właśnie grupowe ubezpieczenie na życie jest najczęściej oferowanym przez pracodawców swoim pracownikom programem ubezpieczeniowym. Z badania wynika, że proponuje je 46 proc. pracodawców, najczęściej największe firmy (58 proc. spośród tych zatrudniających ponad 250 osób).

Ale po kilkanaście procent firm oferuje także m.in. ubezpieczenia zdrowotne (najczęściej średnie firmy zatrudniające 50-250 osób), emerytalne czy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Nieco rzadziej można trafić na ubezpieczenie na wypadek długotrwałej niezdolności do pracy czy ubezpieczenie na życie z elementem inwestycyjnym.

Istotnie, grupowe ubezpieczenie to dobry sposób na budowanie długotrwałych relacji z pracownikami i atrakcyjna karta przetargowa przy rekrutacji nowych pracowników. Poprawia także wizerunek firmy na zewnątrz. Przy okazji warto pamiętać, że procedura objęcia takim ubezpieczeniem pracowników zdecydowanie nie jest skomplikowana (wystarcza jedna umowa ubezpieczeniowa, do której pracownik może dołączyć wyłącznie po złożeniu stosownego wniosku). Poza tym, pracodawca może finansowane przez siebie składki na ubezpieczenie pracowników zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Z badania Unum Życie wynika, że - ogółem - najczęściej składkę z tytułu grupowego ubezpieczenia na życie sami uiszczają w całości pracownicy (46 proc.), rzadziej robi to całkowicie lub przynajmniej częściowo pracodawca (kolejno 18 i 31 proc.). Ale im większa firma, tym te proporcje się zmieniają, bo np. w firmach z ponad 250 pracownikami składki w całości musi opłacać 41 proc. osób, ale niemal takiemu samemu gronu (39 proc.) składki pokrywa pracodawca i ubezpieczenie jest nieodpłatne z punktu widzenia pracownika.

Dlaczego ubezpieczenie na życie jest ważne?

Posiadanie polisy na życie deklaruje 44 proc. Polaków - wynika z badania dla Unum Życie z kwietnia 2019 r. Motywacją do jego posiadania jest głównie odpowiedzialność finansowa za rodzinę. Z drugiej strony, w gronie osób bez polisy najczęściej słyszy się, że jest ona za droga albo niepotrzebna.

Z oboma tymi argumentami przeciw ubezpieczeniom na życie zdecydowanie można dyskutować. Gdy wszystko w naszym życiu się układa, składki ubezpieczeniowe mogą wydawać się pozornie zbędnym obciążeniem dla budżetu domowego. Tyle, że ubezpieczenia nie kupuje się na dobre, ale na złe czasy, np. na wypadek naszej poważnej choroby lub co gorsza śmierci. Wówczas przecież nadal rodzina musi regulować zobowiązania, spłacać kredyty itd. A na to potrzebne są pieniądze lub niestety trzeba będzie zmienić (pogorszyć) swój dotychczasowy standard życia. Warto też pamiętać, że w przypadku poważnej choroby polisa na życie pozwoli opłacić koszty leczenia.

Dane wskazują, że mało kto dysponuje odpowiednimi środkami, żeby poradzić sobie w naprawdę trudnych sytuacjach życiowych. W badaniu dla Unum Życie tylko co trzeci Polak wskazuje, że gdyby nie mógł zarobkować, byłby w stanie regulować swoje zobowiązania dłużej niż przez trzy miesiące.

A co do wysokości składki - te są różne, w zależności m.in. od sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony. Tak samo różne są możliwości finansowe każdej osoby. Dobrze zdać sobie jednak sprawę, że składka to zwykle koszt porównywalny np. z abonamentem zdecydowanie nie najdroższej kablówki. Który z tych wydatków należy traktować jako bardziej priorytetowy - to już pozostawiamy do oceny każdego z osobna.

Grupowe ubezpieczenie na życie pozwala ubezpieczyć nie tylko pracownika, ale także członków jego rodziny. Często ma też zaszyte w sobie miłe „niespodzianki” jak np. wypłata odpowiedniej kwoty przy narodzinach dziecka.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Z nowego badania dla Unum Życie wynika, że są trzy główne kryteria przy przystąpieniu do grupowego ubezpieczenia na życie. To wysokość składki, zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Rzeczywiście są to kluczowe parametry oferty, którego należy brać pod uwagę i porównywać w pierwszej kolejności. Zwracamy też uwagę na czytelne warunki ubezpieczenia oraz łatwość i szybkość wypłaty świadczenia.

Dodatkowo z punktu widzenia pracodawcy ważna jest także weryfikacja oczekiwań pracowników nie tylko co do ceny, ale i zakresu ochrony. Badanie dla Unum Życie pokazało też bardzo duże zainteresowanie pracowników dodatkowymi ubezpieczeniami, m.in. NNW, długotrwałej niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu, zachorowania na nowotwór czy zdiagnozowania innej poważnej choroby. Być może stosunkowo niewielkim kosztem może sporo zdobyć, jeśli chodzi o zmotywowanie pracowników?

A może osobista polisa?

Grupowe ubezpieczenie na życie ma wiele zalet, ale w niektórych sytuacjach warto dodatkowo przemyśleć zakup osobistej polisy. Dlaczego? Po prostu - grupowe ubezpieczenie jest pewną „wypadkową” oczekiwań szerszej grupy pracowników. Indywidualne ubezpieczenie będzie z pewnością idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Wówczas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest osobista rozmowa z doradcą. Ten, po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi np. naszych ryzykownych hobby, trybu życia, celach życiowych itd., dobierze pasujący jak ulał zakres ubezpieczenia. To lepsze wyjście niż zakup ubezpieczenia np. przez infolinię czy formularz internetowy.