Innowacje zaklęte w idealnej formie. Poznaj samochód, który dba o kieszeń i planetę

Samochody elektryczne i hybrydowe stały się symbolem rozwoju motoryzacji. Warto jednak pamiętać, że pojazdy z najwyższej motoryzacyjnej półki bardzo się od siebie różnią. Modeli, które mogą pochwalić się nieznanymi u konkurencji innowacjami i technologami jest niewiele. Mitsubishi Outlander PHEV 2020 prezentuje się zupełnie wyjątkowo. Na czym polega wyjątkowość tego SUV-a? Jak pozwala dbać o planetę i kieszeń jednocześnie?

Jakie samochody są dzisiaj na szczycie listy marzeń większości osób, które myślą o zakupie modelu? Dwie kategorie pojazdów cieszą się wyjątkową popularnością - chodzi o SUV-y oraz pojazdy elektryczne i hybrydowe.

SUV, hybryda, elektryk? A może nie musisz wybierać

Dlaczego SUV? Nowoczesna, podniesiona bryła podkreśla prestiż pojazdu, uniesiona sylwetka zapewnia bezpieczeństwo i lepszą widoczność, dodatkowa przestrzeń idzie w parze z ekonomią. Samochód tego typu wydaje się rozwiązaniem idealnym dla wielu rodzin.

Pojazdy elektryczne i hybrydowe są symbolem nowoczesności. Wielu uznaje je za szczytowe stadium rozwoju motoryzacji. Nie tylko dlatego, że serce pojazdu, czyli silnik - niezależnie od wersji – jest oparty o najnowocześniejsze technologie. Również inne elementy takiego pojazdu są najczęściej z “najwyższej półki”.

Okazuje się jednak, że poprzeczkę podnieść można jeszcze bardziej. Najlepszym dowodem na to jest najnowszy Mitsubishi Outlander PHEV 2020. Marka znana od dekady jest rozwijana również jako hybryda i to od sześciu lat w tym roku przeszła niesamowitą przemianę. Najnowsza propozycja japońskiego giganta została naszpikowana wieloma ultranowoczesnymi rozwiązaniami.

8 lat gwarancji na baterię, 5 lat na pojazd

Najnowszy Outlander w wersji PHEV objęty jest pięcioletnią gwarancją. Producent najwyraźniej pewny jakości swego pojazdu. Bateria, w wersji elektrycznej, gwarancję ma jeszcze dłuższą, bo ośmioletnią. To może pomóc w rozwianiu wątpliwości tych, którzy wiedzę o pojazdach elektrycznych czerpią z informacji pochodzących sprzed lat. To prawda, że żywotność ogniw budziła wątpliwości jednak było to dekadę temu. Dziś, jeśli mielibyśmy analogię to moglibyśmy wskazać smartfony – wszyscy wiemy jak bardzo zmieniły się przez dekadę.

Outlander PHEV jest dostępny w dwóch wersjach – z motorem o mocy 82 KM i 95 KM. Jeśli myśleliście, że SUV napędzany silnikiem elektrycznym będzie powolny, to wystarczy wspomnieć, że maksymalna prędkość w trybie wynosi aż 135 km/h. W trybie hybrydowym moc jest naprawdę imponująca - wynosi aż 224 KM.

Warto podkreślić, że pojazd Mitsubishi posiada napęd 4WD. I maksymalna prędkość dotyczy również jego. Bez użycia konwencjonalnego silnika możemy jechać więc nie tylko z naprawdę dużą prędkością - warto przypomnieć, że na drogach ekspresowych wynosi ona maksymalnie 120 km/h - to podróżujemy w ciszy.

Samochód, który naładujesz niczym smartfon jest bardziej ekonomiczny, niż myślisz

Jedną z najistotniejszych zalet Outlandera PHEV 2020 jest możliwość ładowania go z własnego gniazdka. W odróżnieniu od wielu pojazdów nie wymaga on specjalnej stacji ładowania. W 6-7 godzin- czyli np. przez noc, albo w trakcie pobytu w pracy – pojazd jest w pełni gotowy do jazdy.

Dojeżdżanie samochodem do pracy nawet w trybie całkowicie elektrycznym jest jak najbardziej możliwe. Zasięg samochodu wynosi bowiem średnio aż 45 km w trybie zeroemisyjnym wg. WLTP. Dojazdy do pracy, na zakupy, do znajomych, w obrębie nawet dużego miasta nie wymagają więc wydawania ani złotówki na paliwo.

2,0 l/100 km. Ekonomia jeszcze nigdy nie szła w parze z ekologią tak mocno

Outlander PHEV nie jest kompromisem, bo pojazd wyposażono w układ hybrydowy. Oznacza to, że spalanie spada do zaledwie dwóch litrów na 100 kilometrów. Silniki diesla, nawet te najbardziej ekonomiczne, z takimi osiągami nie mają po prostu szans.

Warto podkreślić, że ekologiczność Outlandera PHEV stoi na najwyższym poziomie – Mitsubishi jest bowiem świadome, jak duże znaczenie dla ochrony środowiska ma emisja dwutlenku węgla. Dlatego tegoroczny model samochodu emituje zaledwie 46 gramów gazu. W trybie elektrycznym emisja spada oczywiście do zera – trudno, by lepiej połączyć korzyści dla naszego portfela i planety.

Osiągi Mitsubishi z powodzeniem spełniają restrykcyjne normy narzucone przez Unię Europejską. Outlander PHEV jest więc idealnym sposobem na to, by codzienne życiowe czynności, takie jak dojazd do pracy czy na zakupy, nie przyczyniały się do pogorszenia się stanu środowiska.

Wolność hybrydy jest nieograniczona

Samochód nie może jednak ograniczać użytkownika i czynić go więźniem nawet najbardziej szczytnych idei. Dlatego warto podkreślić, że Outlander PHEV jest pojazdem hybrydowym – w tym trybie jego zasięg jest nieograniczony.

Outlander, po wyczerpaniu baterii elektrycznej, może kontynuować jazdę w trybie hybrydowym. Sercem tego rozwiązania jest nowoczesny silnik 2,4 pracujący w cyklu Atkinsona – oznacza to, że jego sprawność w zakresie średnich obrotów jest najwyższa z możliwych.

Outlander daje kierowcy możliwość wyboru spośród kilku trybów: SAVE, CHARGE lub POWER. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od wielu aut elektrycznych pojazd Mitsubishi daje właścicielowi stuprocentową kontrolę nad tym jak z pojazdu korzystać. Nie ma ryzyka, że podczas nawet najdłuższej podróży zabraknie nam elektryczności.

Mitsubishi Outlander jest elektrycznym lub hybrydowym dziełem motoryzacyjnej sztuki, który łączy w sobie wszystko to, czego od nowoczesnego pojazdu wymagamy. Wrażenie, jakie mamy rzucając okiem na najnowszą propozycję Mitsubishi nie rozwiewa się, kiedy zajrzymy “pod maskę” i przyjrzymy się szczegółom zastosowanych rozwiązań. Im bardziej Outlandera PHEV poznajemy, tym bardziej chcemy go mieć.