Laptop do pracy w domu - czym kierować się przy zakupie? Wymieniamy siedem elementów, na które warto zwrócić uwagę

Wybór laptopa, który będzie idealny do pracy zdalnej nie jest łatwy. Komputer taki musi być bardzo wszechstronny, aby poradzić sobie z szeregiem zawodowych zadań, a po pracy móc zmienić się w multimedialne centrum rozrywki. Nie może przy tym kosztować fortuny, aby nie nadszarpnąć domowego budżetu. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie laptopa do pracy w domu na przykładzie popularnych w Polsce modeli Huawei MateBook D 14 i D 15.

MateBook D 14 i D 15 (2020) to nowe średniopółkowe notebooki Huawei, które zadebiutowały nad Wisłą w styczniu 2020 roku. Modele te są następcami modeli z zeszłego roku, które były jednymi z najlepiej sprzedających się laptopów w Polsce. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i na ich przykładzie stworzyć listę siedmiu elementów, które mają największe znaczenie w pracy zdalnej.

Porządna specyfikacja do pracy i rozrywki

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest idealnie dobrana specyfikacja. Nie jest tajemnicą, że praca na powolnym komputerze to prawdziwa udręka. Specyfikacja sprzętu powinna być więc idealnie dopasowana do charakteru pracy biurowej. I choć mocy nigdy za wiele, warto znaleźć złoty środek, aby otrzymać oczekiwaną wydajność za jak najmniejsze pieniądze.

Wszystko wskazuje na to, że taki złoty środek znalazł Huawei w przypadku MateBooków D 14 i D 15. Wewnątrz obu komputerów kryją się wydajne procesory AMD Ryzen 5 3500U wraz z kartami graficznymi Radeon Vega 8 i 8 GB pamięci RAM (Dual Channel). Do tego w przypadku MateBooka D 15 mamy do dyspozycji 256 GB, a w modelu D14 aż 512 GB przestrzeni na bardzo szybkich dyskach SSD.

Oba urządzenia są w stanie poradzić sobie z każdym codziennym zadaniem. Żadnym problemem nie będzie zatem ani otwarcie kilkunastu kart przeglądarki, ani podstawowa obróbka zdjęć, edycja rozbudowanych prezentacji czy prowadzenie wideokonferecji. A po pracy komputery bez problemu dostarczą sporo przyjemności. Specyfikacja wystarcza bowiem na odtworzenie filmów nawet w jakości 4K (na zewnętrznym ekranie) w czym pomoże wbudowany pełnowymiarowy port HDMI (dziś coraz rzadziej spotykany w komputerach). Bez problemu zagramy również w większość prostszych gier.

Huawei MateBook D 14Huawei MateBook D 14 fot. materiał promocyjny Huawei

Dobrej jakości, czytelny ekran to podstawa

Na pokładzie idealnego laptopa do pracy zdalnej powinny znaleźć się też bardzo dobrej jakości wyświetlacze. W przypadku MateBooka D 14 mamy ekrany o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i jasności maksymalnej 250 nitów (o przekątnej 14,1 cala w D 14 i 15,6 cala w D 15). Wyróżniają się one z tłumu podobnych konstrukcji świetnym odwzorowaniem kolorów, które są wyraziste i dobrze nasycone. Co więcej są wyposażone w filtr blokujący nadmiar szkodliwego niebieskiego światła, który chroni nasze oczy i zmniejsza poczucie zmęczenia przy długiej pracy nad ekranem

Dzięki wysokiej jakości ekranom (ale również ich formatowi - 16:9) praca i konsumpcja multimediów na laptopach serii D od Huawei jest czystą przyjemnością. Obraz wygląda znakomicie i nie męczy oczu nawet po wielu godzinach z komputerem.

Elegancja może być praktyczna

Nie ma się co oszukiwać. Z komputera ukrytego w eleganckiej, nowoczesnej obudowie korzysta się przyjemniej. Najlepiej jednak, aby atrakcyjny design miał również aspekt praktyczny.

Okazuje się, że może mieć. W przypadku tegorocznych MateBooków Huawei z serii D mamy do czynienia z eleganckim, minimalistycznym designem i wyjątkowo wąskimi ramkami wokół ekranów. Dzięki temu wyświetlacz w modelu D 15 zajmuje aż 87 proc. powierzchni wewnętrznego panelu obudowy. To nie tylko poprawia wygląd laptopów, ale sprawia, że są nieco mniejsze niż urządzenia otoczone dużymi ramkami.

Niewielkie wymiary to jednak nie wszystko. Kolejnymi istotnymi czynnikami jest jakość wykonania oraz waga sprzętu. Warto zadbać o to, aby laptop był wykonany z aluminium, nie plastiku, bo to nie tylko poprawia wygląda, ale pozytywnie wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Waga sprzętu nie powinna z kolei przekroczyć ok. 1,5 kg, aby komputer można było swobodnie położyć na kolanach, gdy zechcemy z fotela przenieść się na kanapę.

Tegoroczne modele MateBooków z serii D spełniają oba założenia. Nie dość, że zostały wykonane z aluminium to ich waga wynosi 1,38 kg w przypadku modelu D14 i 1,53 kg u większego brata.

Huawei MateBook D 14Huawei MateBook D 14 fot. materiał promocyjny Huawei

Wygodna klawiatura i touchpad

Kupując laptopa często zwracamy uwagę na ekran i specyfikację zapominając o elementach, które niemalże gwarantują wygodną pracę z domu. Pierwszą bardzo istotną kwestią jest wygodna, wyspowa klawiatura z wyraźnie odseparowanymi klawiszami o krótkim skoku. 

Poza klawiaturą warto zwrócić uwagę na to, aby gładzik laptopa był na tyle duży, aby zapewniać możliwość obsługi całego ekranu bez konieczności odrywania palca. Co więcej, po bokach touchpada powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby podczas pisania na komputerze wygodnie oprzeć obie dłonie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W przypadku pracy zdalnej (choć nie tylko) duże znaczenie ma również kamerka, która pozwala na prowadzenie wideorozmów z zespołem. Oczywiście w dzisiejszych czasach trudno znaleźć laptopa, któremu jej brakuje. Mało jest jednak komputerów, w których kamerkę możemy fizycznie zakryć, co eliminuje konieczność zaklejania jej taśmą (w końcu podczas pracy nasze cyfrowe bezpieczeństwo jest bezcenne).

W przypadku komputerów MateBook z serii D Huawei zastosował ciekawe, autorskie rozwiązanie. Kamerkę ukryto w jednym z przycisków ulokowanym pomiędzy klawiszami F6 i F7. Chcąc niej skorzystać, trzeba ją podnieść, a po zakończeniu połączenia chowamy ją z powrotem w obudowie mając pewność, że fizycznie zablokowaliśmy do niej dostęp. Pozostając jeszcze w temacie bezpieczeństwa warto wspomnieć, że oba laptopy wyposażono we wbudowany (podwójny) mikrofon, ale dostęp do niego możemy zablokować jednym kliknięciem przycisku F7 (znajdującego się tuż obok kamery).

Warto wspomnieć też, że - podobnie, jak w smartfonach - w MateBookach D14 i D15 mamy czytnik linii papilarnych ukryty w przycisku zasilania. To szczególnie przydatne w kontekście pracy zdalnej, bo odchodząc od komputera dobrze jest zablokować przed niepowołanym dostępem (chociażby przypadkowym przez dzieci). Skaner odcisków palców pomaga odblokować komputer jednym dotknięciem bez konieczności wpisywania hasła.

Huawei MateBook D 15Huawei MateBook D 15 fot. materiał promocyjny Huawei

Smartfon i laptop jako jeden ekosystem

W dzisiejszych czasach obowiązki służbowe wykonujemy nie tylko na komputerze, ale również na smartfonie. Niezwykle istotna jest zatem możliwość łatwego i szybkiego połączenia obu urządzeń w jeden wydajny ekosystem. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ komputery pracują przeważnie pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10, a smartfony napędza Android. Dlatego też płynne przesyłanie danych pomiędzy nimi jest albo niemożliwe, albo mocno utrudnione i kłopotliwe.

Własne rozwiązanie tego problemu opracował Huawei i jest nim OneHop. Funkcja początkowo była stosowana w laptopach premium tego producenta, ale teraz trafiła również do tańszych MateBooków D 14 i D 15. Oba urządzenia są bowiem wyposażone w moduł NFC, który pozwala na połączenie się ze smartfonem jednym dotknięciem. Wystarczy przyłożyć telefon Huawei (z wersją nakładki EMUI 9.0 lub wyższą) do komputera, aby móc przesyłać dane między nimi.

Rozwiązanie jest nie tylko zdecydowanie wygodniejsze od łączenia urządzeń poprzez Bluetooth lub przy użyciu kabla, ale również szybsze. Funkcja pozwala przenieść gigabajtowy film albo 500 zdjęć w minutę.

Co bardzo istotne, z OneHop skorzystamy na całej gamie smartfonów. Obsługiwany jest każdy model telefonu od Huawei i Honor z nakładką EMUI w wersji 9.0 i wyższej. Nie jest więc tak, że Huawei ograniczył rozwiązanie tylko do topowych smartfonów pokroju Mate 30 Pro i P40 Pro, ale pozwala na skorzystanie z funkcji również w telefonach z niższej półki cenowej.

Bateria na cały dzień pracy

Wydawać by się mogło, że do pracy z domu wydajna bateria nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego. Niejednokrotnie trzeba przecież skorzystać z komputera w miejscu, gdzie dostęp do gniazdka jest nieco utrudniony. Dlatego też wydajna bateria to w laptopie rzecz bardzo istotna.

Kupując notebooka warto więc zwrócić uwagę na czas pracy, jaki zapewnia konkretne urządzenie. W tej kategorii prawdziwym długodystansowcem jest Huawei MateBook D 14. Laptop jest niezwykle energooszczędny i ma ogniwo o pojemności 56 Wh. Wystarcza to na 8 godzin intensywnej pracy lub nawet 9,5 godziny odtwarzania filmów w Full HD.

Niemniej istotny jest standard ładowania. Gdyby komputer przedwcześnie się wyładował trzeba szybko uzupełnić energię. W przypadku MateBooka D14 mamy do dyspozycji ładowarkę o mocy 65 W, która pozwala uzupełnić energię od zera do 46 proc. w zaledwie pół godziny.

Warto zwrócić też uwagę na sposób ładowania. W D 14 i D 15 energię uzupełniamy poprzez złącze USB typu C. To gniazdo, w które dziś wyposażony jest niemal każdy smartfon, dlatego ładowarką od komputera podładujemy również telefon. Niby mała rzecz, a cieszy.

---

Laptopy Huawei D14 i D15 są już dostępne w regularnej sprzedaży w Polsce. Huawei MateBook D 14 jest wyceniony na 2999 zł (w ramach obecnie trwającej promocji - 2899 zł), a MateBook D 15 kosztuje 2599 zł.

Więcej o: