Medyczne innowacje pomogą zwalczyć epidemię? Ta firma sprowadziła do Polski najnowocześniejsze rozwiązania na świecie

Bez innowacji wojna z koronawirusem wydaje się nie do wygrania. W potoku informacji o rozwiązaniach i urządzeniach, które pomagają zwalczać jedną z najgroźniejszych epidemii w historii, łatwo przegapić istotne informacje o innowacjach, które już są dostępne na polskim rynku.

Comamed, importer sprzętu medycznego, udowodnił, że polskie firmy potrafią w dobie zdrowotnego i ekonomicznego kryzysu świetnie sobie poradzić. Wprowadził na polski rynek urządzenia i rozwiązania, które w walce z koronawirusem mogą okazać się kluczowe.

Łóżka wykonane z przełomowych tworzyw, roboty UV-C automatyzujące dezynfekcję czy tomografy, które potrafią dostrzec zmiany w płucach człowieka na bardzo wczesnym etapie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, to tylko niektóre rozwiązania, jakie mogłyby znaleźć się w polskich szpitalach.

COMAMED powstał z myślą o wprowadzaniu na rynek Polski sprzętu medycznego wykorzystującego najnowsze technologie, które są znane na świecie, a w Polsce, ze względu na konieczność zainwestowania w promocję i edukację, nie były często dostępne - wyjaśnia Kazimierz Polarczyk Dyrektor Zarządzający Comamed.

Innowacje bronią przeciwko koronawirusowi

Epidemia koronawirusa nieco osłabła, jednak pojawiające się w niektórych regionach Polski ogniska COVID-19 sprawiają, że w walce z zagrożeniem wciąż nie można odtrąbić sukcesu. Mało tego, eksperci WHO alarmują, że druga fala zachorowań „jest pewna na jesieni”. Czego nauczyliśmy się do tej pory o pandemii? Na pewno tego, że nie wolno jej ignorować.

Wiemy również, że w zwalczaniu epidemii pomagają innowacje, nowoczesne technologie i odważne rozwiązania. Przeciwko koronawirusowi świat nauki wytoczył najpotężniejsze działa, jakie posiada. Przykład: jeden z najpotężniejszych komputerów świata wytypował 77 substancji, które mogą okazać się skuteczne w walce z chorobą. Równie duże wysiłki kładzione są na stworzenie szczepionki. Badania w tym zakresie finansują zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska. Nawet ostrożne szacunki wskazują jednak, że na to rozwiązanie będziemy musieli czekać długo – być może dłużej niż do końca przyszłego roku.

Zanim świat nauki opracuje lek, w walce z koronawirusem liczyć się będzie skuteczna diagnostyka i zachowanie najwyższych norm higienicznych w szpitalach. Polskie placówki mają na wyciągnięcie ręki najnowocześniejsze rozwiązania. I to dzięki polskiej firmie. COMAMED już wprowadziła na nasz rynek kilka przełomowych urządzeń, które w zwalczaniu koronawirusa mogą okazać się kluczowe.

Diagnostyka wsparta sztuczną inteligencją

Dla pokonania wirusa najważniejsza jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Tomografy oferowane przez COMAMED potrafią korzystać ze sztucznej inteligencji. Zmiany, jakie wywołuje w płucach COVID-19 mogą być diagnozowane przez 40- i 80-rzędowe urządzenia na wczesnym etapie i to w sposób automatyczny.

Diagnostyka za pomocą tomografu pozwala na prawidłowe wykrycie osób, u których wyniki testów są fałszywie negatywne. A to ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla samego pacjenta, który może być odpowiednio leczony, ale dla rozwoju epidemii. Przez kilka najważniejszych dni nieświadomy pacjent ze złą diagnozą dalej zaraża.

Pomocne w zwalczaniu koronawirusa mogą okazać się też innowacyjne urządzenia USG i RTG. Te oferowane przez polską firmę mogą być obsługiwane gestem lub głosem – co znacząco ułatwia skuteczną dezynfekcję i zwiększa bezpieczeństwo personelu oraz pacjentów. W szybkiej diagnostyce warto postawić również na USG bezprzewodowe, a nawet specjalnie zaprojektowane systemy magnetycznego wykrywania igły podczas wkłucia.

COMAMED to także urządzenia, które w walce o życie pacjentów z koronawirusem są kluczowe, jak respiratory i kardiomonitory. W obu wypadkach znaczenie ma zarówno oprogramowanie, jak i techniczne możliwości sprzętu.

- Comamed proponuje sprzęt w pełni dotykowy sterowany gestem, lub bezdotykowy sterowany głosowo. Posiadamy w ofercie respiratory dotykowe stacjonarne i transportowe z możliwością wykorzystania również u noworodków posiadające wszystkie tryby wentylacji w standardzie i działające od 3-6 godzin bez zasilania z sieci, kardiomonitory dotykowe ze zmodyfikowanym systemem wczesnego ostrzegania MEWS, ultrasonografy sterowane gestem i głosem, ultrasonografy z głowicami bezprzewodowymi, łóżka z dotykowym systemem ważenia pacjenta i wiele innych urządzeń, których budowa zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusów i ułatwia pełną ich dezynfekcję - wyjaśnia Kazimierz Polarczyk, Dyrektor Zarządzający

Innowacyjne łóżka? W Polsce dostępne są już jedne z najnowocześniejszych na świecie

Bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego mogą zapewnić też odpowiednie łóżka szpitalne i do intensywnej terapii. Te wprowadzone na polski rynek przez COMAMED jeszcze niedawno były nieosiągalne, chociaż na szeroką skalę stosuje się je choćby w Wielkiej Brytanii. Do szpitala tymczasowego w Londynie kupiła je National Health Service, czyli brytyjska służba zdrowia. Takie łóżka zamówiły też szpitale w Portugali i Hiszpanii.

A co w nich jest innowacyjnego? Przede wszystkim są one w całości obudowane tworzywem medycznym HDPE. Ultrawytrzymałym, antybakteryjnym, odpornym na uszkodzenia i redukującym namnażanie się na powierzchni wirusów i bakterii. W tym roku COMAMED dostarczył już w Polsce 300 takich łóżek do Intensywnej Terapii

NHS Nightingale Hospital LondonNHS Nightingale Hospital London Materiał promocyjny- Oferując łóżka szpitalne, zachowujemy zawsze pewne standardy, które zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i personelu, a jednocześnie podnoszą komfort pacjenta. Nasze łóżka zawsze są wykonane z wykorzystaniem tworzywa medycznego, zawsze tworzywo jest antybakteryjne, zawsze oferujemy barierki boczne zabezpieczające pacjenta na całej długości łóżka, zawsze są wyposażone w podwójny system bateryjny, a konstrukcja łóżka umożliwia szybką dezynfekcję. Nasze łóżka do Intensywnej Terapii wyposażone są System szybkiej Intubacji, podświetlenie nocne łóżka, zmiana podświetlenia łóżka przy najniższej pozycji, a także w panel dotykowy do sterowania systemem ważenia pacjenta - wyjaśnia Marcin Drozdowski, Dyrektor Handlowy.

- W naszej ofercie mamy łózka pediatryczne o zmniejszonych gabarytach, łózka bariatryczne o nośności 400 kg, łóżka intensywnego nadzoru dla pacjentów na oddziały geriatryczne - dodaje.

Roboty zadbają o czystość doskonałą

Dla personelu, jak i pacjentów ważna jest dezynfekcja urządzeń i pomieszczeń. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie są specjalistyczne roboty.

Robot UV-C jest urządzeniem w pełni autonomicznym i inteligentnym. Przed przystąpieniem do dezynfekcji skanuje całe pomieszczenie za pomocą lasera 3D, jest też bardzo skuteczny pod względem wydajności – nie trzeba go przestawiać podczas pracy. Dawki promieniowania, które aplikuje Robot UV-C, są precyzyjnie dobrane do cech danego pomieszczenia. Personel, który korzysta ze sprzętu, ma pełną kontrolę nad przebiegiem odkażania – czas potrzebny do zakończenia procesu widoczny jest na dotykowym ekranie. Po zakończeniu cyklu generowany jest raport, który przesyłany jest do obsługi elektronicznie.

Robot UV-C w wielu wypadkach okazuje się znacznie skuteczniejszy od innych sposobów zwalczania groźnych drobnoustrojów. Pokonuje bowiem organizmy odporne na wiele leków i antybiotyków.

- Roboty UV-C są głównymi urządzeniami stosowanym do dezynfekcji w szpitalach w USA, Wielkiej Brytanii i Chinach. W przeciwieństwie do innych urządzeń nie trzeba pomieszczenia specjalnie przygotowywać. Dezynfekcja często kończy się po kilkunastu minutach, a skuteczność dezynfekcji jest na poziomie 99,9 - 100%. Niestety w Polsce panuje przekonanie, że Roboty UV-C są bardzo drogie i szpitali nie stać na takie rozwiązanie , ale to już też się zmieni z wprowadzeniem przez Comamed nowej serii urządzeń. Teraz klient będzie mógł wybierać pomiędzy urządzeniami mobilnymi, a autonomicznymi samojezdnymi robotami UV-C - wyjaśnia Kazimierz Polarczyk .

Innowacje mogą okazać się najskuteczniejsze w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Tam, gdzie liczy się precyzja, czas i efekt warto zastąpić przestarzałe urządzenia takimi, które maksymalnie podnoszą szanse pacjentów.

Więcej o: