Seria Samsung Galaxy S20, czyli smartfony kompletne. Co je wyróżnia na zatłoczonym rynku?

Seria Samsung Galaxy S20 to smartfony, które zaskakują szybkością i oczarowują obrazem. Mają świetny ekran, robią fantastyczne zdjęcia i są piekielnie wydajne. Na dodatek w razie potrzeby zamieniają się w komputer. Śmiało można powiedzieć, że to smartfony kompletne.

Samsung zaprezentował swojego najnowszego flagowca w lutym 2020 roku. Na Serię Galaxy S20 składa się nie jeden, ale aż trzy oddzielne modele – Galaxy S20, Galaxy S20+ oraz Galaxy S20 Ultra. Co je wyróżnia na zatłoczonym rynku smartfonów? Przyjrzeliśmy się im bliżej.

Smartfon, którego nie dogonisz.

Seria Galaxy S20 to flagowa linia smartfonów firmy Samsung, dlatego wewnątrz znalazły się podzespoły z najwyższej półki. Koreańskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na zastosowanie autorskich procesorów Exynos 990, które plasują się w ścisłej czołówce najwydajniejszych układów na rynku.

Procesory wspierane są oczywiście przez pamięć RAM, która w Galaxy S20 ma pojemność 8 lub nawet 12 GB. Taki zestaw nie tylko bije rekordy w testach syntetycznych, ale sprawdza się też świetnie w codziennym użytkowaniu. Nawet podczas korzystania z najbardziej zasobożernych aplikacji.

Nakładka One UI 2.0. na smartfonie Galaxy S20Nakładka One UI 2.0. na smartfonie Galaxy S20 fot. materiały Samsung

Ekran AMOLED, czyli ulepszona doskonałość

Samsung od lat słynie z produkcji jednego z najlepszych mobilnych ekranów od lat. Nic zatem dziwnego, że w nowych smartfonach z serii Galaxy S20 zastosował kolejną generację wyświetlaczy Infinity Dynamic AMOLED z obsługą HDR10+. Tym samym po raz kolejny udowodnił, że doskonałość można jeszcze ulepszyć.

Wyświetlacze zastosowane w serii Galaxy S20 są nie tylko perfekcyjnie szczegółowe (mają rozdzielczość 1440 x 3200 pix). Ich największą siłą jest niesamowita jakość obrazu i perfekcyjne odwzorowanie kolorów, które są odpowiednio nasycone i przyjemne dla oka.

Jak na panele AMOLED przystało, ekrany smartfonów z serii Galaxy S20 charakteryzują się również nieskończonym kontrastem, bardzo głęboką czernią oraz świetnymi kątami widzenia. Samsung zadbał tu również o bardzo szeroki zakres jasności, a także zastosował odświeżanie z częstotliwością 120Hz, które przekłada się na zdecydowanie lepszą płynność obrazu. To wszystko sprawia, że na ekrany z serii Galaxy S20 po prostu chce się patrzeć.

W każdym z trzech urządzeń z serii znalazł się ten sam panel Dynamic AMOLED, ale w trzech różnych rozmiarach. Galaxy S20 ma wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala, w wersji Galaxy S20+ zastosowano panel 6,7 cala, a najmocniejsza edycja Galaxy S20 Ultra została wyposażona w ekran o przekątnej aż 6,9 cala.

Samsung Galaxy S20, S20+ i S20 UltraSamsung Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra fot. materiały Samsung

Aparaty, które sprawdzają się w każdej sytuacji

Nie jest oczywiście tajemnicą, że dobry aparat to nieodłączny element każdego smartfonu. W urządzeniach z najwyższej półki - takim jak seria Galaxy S20 - aparat musi być nie tylko dobry. Powinien wręcz zaskakiwać swoimi możliwościami.

Tak właśnie jest w nowych flagowych smartfonach wydanych przez koreańską firmę. Galaxy S20 i Galaxy S20+ dostały zestaw trzech aparatów tylnych. Mamy tu zatem aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix (f/1,8), dodatkową matrycę 64 Mpix (f/2,0) z teleobiektywem przybliżającym obraz 3-krotnie oraz aparat szerokokątny 12 Mpix (f/2,2) o polu widzenia aż 120 stopni.

Taka specyfikacja w połączeniu z dopracowanym oprogramowaniem sprawiła, że aparaty charakteryzują się świetnym odwzorowaniem kolorów, odpowiednio dużym kontrastem i bardzo szeroką rozpiętością tonalną. Na dodatek - dzięki zastosowaniu bardzo wydajnej optycznej stabilizacji obrazu (w aparacie głównym i tele) – pozwalają na fotografowanie w niezwykle trudnych warunkach oświetleniowych. Pochwalić trzeba też niezwykłą szczegółowość zdjęć niezależnie od scenerii.

W przypadku Galaxy S20 Ultra, Samsung zdecydował się na skorzystanie z nieco innego, jeszcze bardziej zaawansowanego zestawu aparatów. Najbardziej niezwykły jest aparat główny, w którym zastosowano matrycę o rozdzielczości aż 108 Mpix (f/1,8). Wykorzystano tu jednak technologię łączenia 9 pikseli w jeden, dzięki czemu zdjęcia wynikowe mają 12 Mpix i charakteryzują się jeszcze lepszą jakością obrazu. Technologia sprawdza się też znakomicie przy zdjęciach wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych, bo większe piksele (po połączeniu) zbierają znacznie więcej światła. Końcowa fotografia jest zatem lepiej doświetlona.

W Galaxy S20 Ultra nie zabrakło też oczywiście aparatu tele (48 Mpix, f/3,5), który wyposażono w aż 10-krotny hybrydowy zoom optyczny i rekordowy, bo 100-krotny Space Zoom. Jeszcze do niedawna podobne wartości były nieosiągalne dla smartfonów. Na dokładkę pojawił się też aparat szerokokątny 12 Mpix (f/2,2, 120 stopni) oraz dodatkowy sensor ToF 3D do pomiaru głębi ostrości w kadrze.

Samsung Galaxy S20 zabezpieczony przez Samsung KnoxSamsung Galaxy S20 zabezpieczony przez Samsung Knox fot. materiały Samsung

Uniwersalny zestaw z nagrywaniem 8K

Galasy S20, Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra nie ustępują jakością zdjęć nawet wielu aparatom fotograficznym. Dzięki zastosowaniu kilku obiektywów są też zupełnie uniwersalnymi narzędziami do fotografowania. Pomiędzy aparatami możemy przełączyć się jednym kliknięciem, tak aby ustawić idealną kompozycję.

Dodatkowo możemy skorzystać z wielu trybów (np. portretowego), które pozwalają dostosować ustawienia do fotografowanego obiektu. Pojawiła się też np. funkcja Jedno ujęcie (Single Take), która rejestruje dany moment, a następnie tworzy na jego podstawie szereg ujęć i nagrań składających się na jeden album. 

Seria Galaxy S20 bryluje również w wideo. Smartfony nagrywają obraz nie tylko w Full HD i 4K. Po raz pierwszy pojawiła się też opcja nagrywania filmów w rozdzielczości aż 8K (7680 x 4320 pix przy 24 kl/s), co do tej pory nie było możliwe w smartfonach. Filmowanie wspierane jest przez stabilizację obrazu Super Steady, która pozwala na nagrywanie bardzo stabilnych ujęć w rozdzielczości Full HD.

Wśród ciekawych funkcji warto wymienić też możliwość przechwycenia i zapisania konkretnej klatki filmu w rozdzielczości 8K. Nowe flagowce koreańskiej firmy dostały również tryb super zwolnionego tempa, w którym obraz rejestrowany jest w aż 960 klatkach na sekundę. To pozwala uchwycić momenty niewidoczne gołym okiem.

Samsung SmartThings na smartfonach Galaxy S20Samsung SmartThings na smartfonach Galaxy S20 fot. materiały Samsung

Siłą serii Galaxy S20 jest również oprogramowanie

Seria Galaxy S20 pracuje pod kontrolą Androida w wersji 10 z nakładką One UI 2.0. Samsung zadbał o jak najlepsze dopracowanie systemu, dzięki czemu smartfon może działać z przyjemną płynnością i jest intuicyjny w obsłudze. Zastosowano tu również wiele ciekawych rozwiązań programowych i aplikacji takich, jak Samsung SmartThings czy Samsung Health.

Pierwsza z nich to centrum sterowania inteligentnym domem. SmartThings pozwala na zdalne kontrolowanie urządzeń internetu rzeczy, takich jak pralka, lodówka, telewizor czy odkurzacz. Umożliwia wyłączenie światła w pokoju dziecka z poziomu telefonu lub ustawienie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu.

Samsung Health pomaga z kolei w utrzymywaniu odpowiedniej kondycji fizycznej. Aplikacja podpowiada, jak się odżywiać i jak ćwiczyć, aby utrzymać szczytową formę. Samsung Health pozwala też uczyć się od profesjonalnych trenerów czy kontrolować swoją wagę przy pomocy zewnętrznych urządzeń.

Nie tylko do rozrywki, ale i do pracy

Seria Galaxy S20 może też przydać się w wykonywaniu obowiązków służbowych. Funkcja Samsung DeX pozwala zmienić telefon w pełnoprawny, prawdziwie multizadaniowy komputer. Wystarczy podłączyć smartfon do monitora, klawiatury i myszy, a system automatycznie przełączy się w tryb „komputerowy”.

W pracy z pewnością pomogą aplikacje firm trzecich, a przede wszystkim Microsoft. Dzięki współpracy firmy Samsung z przedsiębiorstwem z Redmond, na smartfonach serii Galaxy S20 znajdziemy aplikację OneDrive, a także usługę Microsoft 365 (dawniej Office 365), którego częścią są znane aplikacje takie jak Word, Excel i Powerpoint. Możemy zatem pracować tak samo wygodnie, jak na komputerze. Dodatkowo całkowicie bezpiecznie, bo urządzenia z serii Galaxy S20 zabezpieczone są przez kompleksowy system Samsung Knox. 

Warto wspomnieć też o obecności aplikacji Smart Switch. Umożliwia ona przeniesienie danych oraz ustawień z poprzedniego telefonu na jeden ze smartfonów firmy Samsung przy pomocy kilku kliknięć. Zmiana telefonu na Galaxy S20 jest zatem szybka, łatwa i wygodna.

Więcej o: