Chcą przekonać Polaków do molekularnych badań diagnostycznych. Wyjątkowa spółka wchodzi na giełdę

Epidemia koronawirusa sprawiła, że firmy biotechnologiczne mogą jak nigdy wcześniej pokazać tkwiący w nich potencjał. Nowoczesna diagnostyka, wykorzystująca najbardziej zaawansowane, najnowocześniejsze rozwiązania, może być wykorzystywana nie tylko w zwalczaniu koronawirusa. Firma genXone chce ten potencjał wykorzystać wchodząc na giełdę.

Epidemia COVID-19 sprawiła, że oczy całego świata zwróciły się na biotechnologów i biologów molekularnych. Na co dzień czasami niedoceniani, teraz zyskali okazję, by udowodnić, jak istotna jest ich praca, szczególnie ta związana z medycznymi innowacjami.

Rozwiązaniem, na które czekają wszyscy w dobie pandemii, jest oczywiście szczepionka przeciw SARS-CoV-2. Jednak do jej stworzenia pomocne mogą okazać się dane, które uzyskać można przeprowadzając analizę sekwencjonowania genomu koronawirusa.

Firma genXone jest jednym z liderów branży biotechnologicznej, która jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie zaoferowała możliwość sekwencjonowania nanoporowego (ang. next generation sequencing). To technologia najnowszej generacji, która umożliwia odczytanie pełnej sekwencji materiału genetycznego organizmów.

Wykorzystując tę innowacyjną technologię, genXone nie tylko poddał analizie genom wirusa SARS-CoV-2, ale otrzymane dane planuje przekazać do międzynarodowych baz danych, co pomoże lepiej poznać patogen np. rodzaje jego mutacji, czy tempo i częstotliwość występowania.

fot. genXonefot. genXone 

Zwalczanie epidemii koronawirusa. Precyzyjna diagnostyka COVID-19.

Skutecznym sposobem na ograniczenie zakażeń koronawirusem jest wczesne i szybkie wykrywanie zainfekowanych osób. genXone również na tym polu przygotowało się do walki z epidemią, inwestując na początku roku w dodatkowy sprzęt laboratoryjny oraz w Mobilny Pawilon Laboratoryjny, który zapewnił znaczne zwiększenie przepustowości wykonywanych badań oraz zapewnił zwiększone bezpieczeństwo ich przeprowadzania.

Technologia badań real-time PCR, która zaliczana jest do molekularnych metod badań, już na początku wybuchu epidemii została zarekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia jako najlepsza do diagnostyki zarażeń koronawirusem, ponieważ jako jedyna wykrywa bezpośrednią obecność materiału genetycznego patogenu w organizmie człowieka.

Genetyka w służbie człowiekowi

Technik związanych z genetyką, które pozwalają zidentyfikować konkretny patogen, jest więcej. Wykrywają zarówno wirusy - takie jak koronawirus - ale nie tylko: również grzyby, pasożyty czy bakterie atakujące układ oddechowy, pokarmowy, moczowy, płciowy, a nawet nerwowy.

fot. genXonefot. genXone 

genXone kreuje nową przyszłość

Firmy z branży biotechnologicznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Koronawirus nie jest bowiem ani pierwszym, ani ostatnim zagrożeniem, które można próbować zwalczać dzięki rozwiązaniom takim jak badania molekularne metodą real-time PCR. Z epidemii COVID-19 warto wyciągnąć wnioski. Innowacje, które mogą umożliwić szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie chorób, są w zasięgu ręki.

Dodatkowo możliwości, jakie daje sekwencjonowanie nanoporowe, pozwala nam odkrywać nowe, nawet nieznane wcześniej organizmy i analizować ich ścieżki mutacji czy też potencjał biologiczny. Rozwiązania biotechnologiczne dają więc niewyobrażalne możliwości rozwoju w różnych dziedzinach życia i działalności człowieka.