Profesjonaliści na straży bogactwa. Dzięki tej filozofii Twój majątek będzie bezpieczniejszy

Nowoczesna bankowość prywatna to nie zamawianie za klienta lotu balonem na drugim końcu świata, ale przede wszystkim profesjonalna, kompleksowa i długoterminowa obsługa jego majątku. Kluczem dla zarządzających finansami najbogatszych osób jest filozofia 3xP.

Z czym kojarzy się private banking? Czego oczekuje klient bankowości prywatnej? Z całą pewnością taki status wiąże się ze specjalną, ponadprzeciętną, szczególnie profesjonalną obsługą. Nie należy jednak tego mylić czy wiązać wyłącznie ze spełnianiem „zachcianek” klienta. Owszem, klienci bankowości prywatnej mogą liczyć np. na wsparcie dedykowanego konsjerża czy dodatkowe możliwości np. na lotniskach i podczas zagranicznych podróży. Niemniej jeśli u kogoś bankowość prywatna budzi tylko takie konotacje, to jest on w poważnym błędzie.

Z private bankingiem bardzo ściśle wiąże się pojęcie wealth managementu, czyli kompleksowej usługi zarządzania finansami. To właśnie w tę stronę zmierza w Polsce i na świecie nowoczesna bankowość prywatna - czyli do oferowania szeroko pojętych usług finansowych (w tym także inwestycyjnych, prawnych itd.) na absolutnie topowym poziomie. Innymi słowy – do tego, do czego bankierzy są powołani. Niekoniecznie do bycia „służącymi” (z czym mogą się czasem kojarzyć m.in. usługi concierge), za to do bycia zawsze do usług zamożnych klientów ze swoją wiedzą i doświadczeniem, jako partner w zarządzaniu majątkiem.

Filozofia 3xP

Wraz z rosnącym stanem na koncie, a jednocześnie przy stale komplikującym się świecie, pojawiają się kolejne potrzeby i pytania. To właśnie dlatego usługi private bankingu na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością wśród dobrze sytuowanych osób. Bankowi profesjonaliści są wsparciem m.in. w kwestiach dotyczących finansowania przedsięwzięć czy dziedziczenia i sukcesji.

Szczególnie istotna jest jednak rola doradcy klienta bankowości prywatnej w sprawach inwestycyjnych. Realizacja długofalowych celów inwestycyjno-lokacyjnych jest zwykle stawiana na samym czele listy oczekiwań wobec bankiera. Szczere relacje, oparte na empatii, zrozumieniu eksperta bankowego dla potrzeb i celów klienta. Kompleksowe i kreatywne, a jednocześnie w pełni transparentne podejście do zarządzania kapitałem. Tego wszystkiego oczekują zamożni klienci.

Jak wywiązać się z tego wyzwania? Wydaje się, że podpowiedzią może być filozofia 3xP, opracowana przez profesjonalistów z private bankingu mBanku. Co kryje się pod tym symbolem? Filozofia 3xP oznacza Płynność, Przewidywalność oraz Przejrzystość. W tych trzech słowach kryje się sekret udanego zarządzania często wielomilionowym majątkiem klientów, i rozsądny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem majątku a jego stabilnym wzrostem.

Płynność oznacza inwestycje w aktywa umożliwiające maksymalnie szybkie ich spieniężenie. Wszystko oczywiście po to, by móc błyskawicznie dopasować portfel inwestycyjny do nowych celów klienta i jego zmieniających się oczekiwań, a także aby móc bez zbędnej zwłoki skorzystać z ewentualnych okazji inwestycyjnych. 

Przewidywalność portfela inwestycyjnego oznacza m.in. jego wysoką dywersyfikację oraz możliwie szeroką, ale starannie skrojoną – nie tylko lokalnie, ale i globalnie - paletę dostępnych aktywów. Wszystko oczywiście po to, aby, partycypując w światowym wzroście, zapewniać swojemu majątkowi bezpieczeństwo. Słowem – przewidywalność oznacza unikanie ryzykownych rozwiązań, za to precyzyjny wybór sposobów do stabilnego wzrostu kapitału.

W końcu – Przejrzystość. Czyli – żadnych tajemnic, pełna krystaliczność. Klient musi mieć stały i absolutnie nieskrępowany dostęp do wiedzy na temat strategii inwestycyjnej, jej celów, mocnych i słabych stron inwestycji w poszczególne aktywa. Tylko w taki sposób może zrodzić się pełne zaufanie pomiędzy klientem bankowości prywatnej a doradcą – nie dzięki obietnicom profesjonalnej obsługi, ale też poczucia kontroli klienta nad tym procesem. To niezbywalne prawo każdego inwestora, a klienta private bankingu w szczególności.

Nie tylko eksperckość i szerokie horyzonty, ale i etyka oraz staranność. To wszystko łączy w sobie filozofia 3xP, zaprojektowana przez ekspertów mBanku. Jest ona wskazówką dla wszystkich osób, które oczekują usługi całościowego zarządzania kapitałem opartej jednocześnie na fundamentach partnerstwa, jak i kompetencji najwyższej próby.

Więcej o private bankingu przeczytasz także na Wyborcza.pl