8K wchodzi pod strzechy szybciej niż myślisz. Samsung ma już takie telewizory w ofercie. Do tego z AI

Wydawać by się mogło, że 4K to wszystko, co można zmieścić w domowym telewizorze, a branża RTV niczym nas już nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego. Samsung spowodował, że telewizory 8K już dziś zadomowiają się, bo u Kowalskiego w salonie stoi Crystal UHD. Do tego wsparte czymś ekstra - sztuczną inteligencją.

Pierwsze telewizory do sklepów trafiły pod koniec lat 20. XX wieku. Przez te ok. 90 lat rozwoju wiele się zmieniło. Dziś pod każdym względem różnią się od ówczesnych odbiorników. Postęp technologiczny jest teraz gigantyczny i ciężko nadążyć za tym, co producenci mają nam do zaoferowania.

8K od 2018 roku jest już w sprzedaży

Przez wiele ostatnich lat rozwój telewizorów koncentrował się m.in. na oferowaniu coraz to większych rozdzielczości obrazu. Najpierw cieszyliśmy się wejściem na rynek telewizorów HD (1280×720 pikseli), potem nadeszło Full HD (1920×1080 pikseli), a w końcu 4K (3840×2160 pikseli).

Dlaczego jest to ważne? Zasada jest prosta. Im więcej mamy pikseli składających się na ten sam obraz, tym może być on bardziej szczegółowy, a więc wygląda lepiej. Mamy zatem więcej detali na wyświetlanej scenie, dzięki czemu obiekty pokazywane na ekranie telewizora wyglądają bardziej realistycznie.

Ostatnim hitem w świecie telewizorów jest rozdzielczość 8K, czyli 7680x4320 pikseli. Urządzenia wyposażone w matryce 8K to ponad 33 miliony inteligentnie zarządzanych pikseli, a więc czterokrotnie więcej niż w telewizorach 4K. Oznacza to, że przy 8K gołym okiem nie jesteśmy w stanie zaobserwować pojedynczych pikseli nawet z niewielkiej odległości od wyświetlacza, a obraz prezentuje się znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

I choć wydawać by się mogło, że telewizory 8K wciąż są niedostępne dla przeciętnego konsumenta, to nie jest to prawdą. Możemy kupić je już dziś. Samsung produkuje telewizory QLED 8K od 2018 roku i obecnie ma w ofercie kilka modeli o takiej rozdzielczości dostępnych w wielu rozmiarach.

Technologia Inteligentnego Skalowania to kluczowy element telewizora 8K

Producenci telewizorów podnoszą poprzeczkę dostawcom treści. Wraz z nastaniem ery telewizorów 4K, a szczególnie 8K wskazują, w jakim kierunku powinni iść producenci filmów czy koncertów muzycznych i transmisji sportowych. W internecie (nie mówiąc już o telewizji) wciąż mało jest jednak treści wideo nagranych w tak wysokiej rozdzielczości, jak 8K. Może wydawać się, że jeśli nie mamy jeszcze dostępu do filmów masowej produkcji w wysokiej rozdzielczości, telewizor taki nie będzie mógł rozwinąć swoich skrzydeł.

Dlatego Samsung wykorzystał technologię Inteligentnego Skalowania, której działanie wsparte jest przez możliwości sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – w skrócie AI). Sercem telewizorów koreańskiego producenta jest procesor obrazu Quantum 8K o bardzo dużej mocy obliczeniowej oparty o sieci neuronowe, który dba o to, aby wyświetlany obraz prezentował się wyśmienicie.

Jak to wszystko działa? Obraz, który na bieżąco trafia do telewizora z zewnętrznego źródła (np. odtwarzacza Blu-ray lub internetu) jest poddawany szczegółowej analizie. Sztuczna inteligencja, o którą opiera się technologia Inteligentnego Skalowania rozpoznaje obiekty pojawiające się w materiale wideo, a następnie porównuje je z bazą dostępnych wzorców i milionami podobnych kadrów. Algorytm analizuje też np. fakturę przedmiotów wyświetlanych w filmie czy pojawiające się linie, światła i kolory, co pomaga w rozpoznawaniu obiektów.

Efektem pracy procesora i sztucznej inteligencji jest poprawa szczegółowości i rozdzielczości wyświetlanego wideo. Dzięki tym zabiegom obraz zyskuje bardziej wyrazistą i naturalną jakość, dzięki czemu wyświetlane na telewizorze treści bardziej nam się podobają. Proces upscalingu w telewizorach QLED sprawia, że możemy np. odtworzyć materiał rozdzielczości możliwie bliskiej 8K, pomimo że oryginalnie nagrano go tylko w 4K. Ten proces jest bardziej efektywny w przypadku danych cyfrowych. Im jest ich więcej w obrazie i dźwięku, tym efekt jest doskonalszy. Jeśli chodzi o dane analogowe np. taśmy VHS- tu efekty Inteligentnego Skalowania nie będą już tak spektakularnie widoczne.

Sercem telewizorów koreańskiego producenta jest procesor obrazu Quantum 8KSercem telewizorów koreańskiego producenta jest procesor obrazu Quantum 8K Materiał promocyjny

Im więcej oglądasz, tym lepiej to wygląda

Najciekawszą innowacją nowej technologii Samsunga jest to, że sztuczna inteligencja ciągle się uczy. W oparciu o elektroniczną sieć neuronową, która działa w sposób zbliżony do ludzkiego mózgu, AI „zapamiętuje” wcześniej przeanalizowane wzorce i obrazy, dzięki czemu może lepiej poprawić je następnym razem.

Co więcej, technologia Samsunga poprawia nie tylko rozdzielczość obrazu, pozwala też m.in. na lepsze odwzorowanie tekstur, eliminację szumów na obrazach, a także poprawienie zniekształceń powodowanych przez kompresję danych. Wykorzystywana jest też przy analizie i poprawie jakości dźwięku. Możliwości algorytmu są zatem ogromne, a efekt jest przyjemny dla oka.

Telewizory naszpikowane elektroniką

Samsung zadbał jednak o to, aby telewizory z linii QLED takie jak np. Q950T czy Q800T miały też kilka innych przydatnych funkcji, które pozwalają dostarczyć nam lepsze doznania z oglądania filmów.

Jedna z takich funkcji - Adaptacja Obrazu - stale monitoruje natężenie światła w otoczeniu i dostosowuje jakość obrazu do panujących warunków w pomieszczeniu. Dzięki temu niezależnie od nich, zawsze możemy liczyć na idealnie dostosowany obraz. Dodatkowo – dzięki obecności technologii Quantum Dot - bez względu na to, jaką jasność dobierze telewizor, obraz zawsze będzie wyglądał tak samo dobrze oferując pełną, 100-procentową gamę kolorów.

Telewizory Samsung QLED są również wyposażone w Quantum HDR, który pozwala na skorzystanie ze standardu HDR10+. Dzięki temu wyświetlany obraz ma znacznie większy zakres tonalny i umożliwia dostrzeżenie szczegółów zarówno w mocno zacienionych, jak i bardzo oświetlonych elementach sceny. Dodatkowo - dzięki obecności podświetlenia strefowego – telewizory QLED oferują bardzo głęboką czerń i ogromny kontrast, gdy tylko tego potrzebujemy.

Podobnych, bardzo ciekawych cech jest zresztą znacznie więcej, jednak nie sposób wymienić ich w jednym tekście.

Telewizor 8K, który rozwija skrzydła już dziś

Widać więc wyraźnie, że branża telewizorów nie stoi w miejscu i na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, które pozwalają na jeszcze wygodniejszą i bardziej komfortową konsumpcję multimedialnych treści.

Teraz możliwe jest to również w 8K. Dzięki zastosowaniu matryc o takiej rozdzielczości, telewizor może zaoferować niesamowicie szczegółowy obraz niezależnie od wielkości ekranu. I to pomimo, że pod ręką wciąż mało mamy materiałów nagranych w tak ogromnej rozdzielczości. A nie byłoby to możliwe, gdyby nie obecność licznych technologii opartych o sztuczną inteligencję rozwijaną przez naukowców Samsunga.

Samsung zadbał o najwyższą jakość telewizorów z linii QLEDSamsung zadbał o najwyższą jakość telewizorów z linii QLED Materiał promocyjny

Więcej o: