Wymyślili akcję, dzięki której możesz być zdrowszy i żyć w piękniejszym świecie. Na czym polega TrashRun?

Każdy, kto był na spacerze w lesie, przeszedł górski szlak turystyczny czy biegał w okolicznym parku, z pewnością zetknął się z problemem, jakim są wszechobecne śmieci. Znaleźć można je, niestety, w każdym zielonym zakątku Polski.

Marcin Jaskółka, jeden z najbardziej znanych polskich snowboardzistów, wielbiciel przyrody, a przede wszystkim gór, podczas jednej ze swoich pieszych wycieczek również zobaczył porzucone w trawie plastikowe śmieci. Stwierdził jednak, że narzekanie tej sytuacji nie zmieni - postanowił coś zrobić. 

Sprzątaj, spacerując, biegając czy jeżdżąc na rowerze 

Szybko zrozumiał, że sam niewiele zdziała, dlatego wymyślił akcję, w którą angażować mogą się wszyscy. Chodzi o Trashrun. To połączenie w zasadzie dowolnej aktywności sportowej ze sprzątaniem swojej okolicy. Każdy, kto biega, spaceruje, jeździ na rowerze, może przecież zabrać ze sobą worek na śmieci i oczyścić najbliższe otoczenie.  

Ważną rolę w projekcie odgrywają media społecznościowe. Osoba, która posprzątała okolicę umieszcza zdjęcie dokumentujące swoją pracę na portalach społecznościowych z odpowiednimi hashtagami. Następnie nominuje inną osobę, która w ciągu 72 godzin publikuje własne zdjęcia i nominuje kolejnego uczestnika. W ten sposób łańcuch wspierających projekt błyskawicznie się rozrasta.  

Projekt wymyślony przez polskiego snowboardzistę przekroczył już granice naszego kraju. W akcji wzięli bowiem udział m.in. Kjersti Buaas, norweska snowboardzistka, szwajcarski snowboardzista Emilien Badoux, a także Dave Watson, amerykański himalaista. 

Akcja polskiego sportowca zyskała szczególne uznanie Groupe SEB, właściciela marki Tefal. Pracownicy firmy będą zachęcani do udziału w akcji, która w tym roku rozpoczęła się 15 września.  

Skutecznie Posprzątane - dowiedz się, jak dbać o otoczenie 

Na zmianę podejścia do ekologii i środowiska nie trzeba czekać do połowy września. Osoby, którym zależy na tym, by żyć w piękniejszym świecie i zachować zdrowie, mogą skorzystać cały rok. Tefal prowadzi bowiem własny projekt, którego celem jest dbanie o środowisko i zdrowie konsumentów. Skutecznie Posprzątane to program wspierający wszelkie działania proekologiczne. Został uruchomiony w zeszłym roku.  

Dzięki niemu śmieci zalegające w wybranych parkach i lasach zostały zebrane przez wolontariuszy i odesłane do sortowni. Tefal prowadzi też inne projekty, których celem jest wspieranie postaw proekologicznych. Wśród nich wymienić trzeba projekt skierowany przeciwko marnowaniu żywności i budujący wśród Polaków świadomość dotyczącą produktów, które można łatwo poddać recyclingowi.  

Przyłącz się do akcji, dodaj zdjęcia z hashtagami i wygraj nagrody 

Dodatkowo, aby wzmocnić komunikację i zachęcić do aktywnego uczestnictwa w projekcie zorganizowany został konkurs. Osoby, które wykażą się największą aktywnością, otrzymają wyjątkową nagrodę. Do zdobycia jest dziesięć plecaków firmy Patagonia - niezwykle przydatnych podczas outdoorowej aktywności.  

Zdjęcia dokumentujące udział w akcji TrashRun należy umieszczać na Instagramie i opatrywać hashtagami #SkuteczniePosprzatane oraz #Trashrun.  

Więcej o: