Czyste naczynia, wysprzątane mieszkanie? Zrób to w zgodzie z naturą. Poznaj nowe, rewolucyjne produkty

Troszczyć się o środowisko można na wiele sposobów, również wybierając środki czystości. Na rynku są dostępne produkty, których skład jest niemal w pełni pochodzenia naturalnego, a opakowania zostały pozyskane nawet w 100% z recyklingu. Warto po nie sięgać, jeśli chcemy zadbać zarówno o czystość w naszych domach, jak i o środowisko naturalne.

Jak rozpoznać produkt przyjazny środowisku?

O przyjazności dla środowiska świadczy symbol umieszczony na opakowaniu. To tzw. certyfikat EU Ecolabel, popularnie zwany stokrotką, przyznawany przez Komisję Europejską od 1992 roku zgodnie z kryteriami ekologicznymi opracowywanymi przy współpracy z naukowcami, a także producentami oraz organizacjami ekologicznymi i konsumenckimi.

Wyroby oznaczone etykietą EU Ecolabel muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ich oddziaływanie na środowisko było ograniczone do minimum - od wydobycia surowców po utylizację. Chodzi o to, aby na każdym z etapów cyklu życia produktu podejmowane były decyzje najlepsze dla naszej planety, przy zachowaniu jego właściwości użytkowych. W przypadku środków czystości takich jak posiadająca etykietę Ecolabel linia Pro Nature firmy Henkel, chodzi o zastosowanie w jak największym stopniu składników pochodzenia naturalnego oraz opakowań pochodzących z odzyskanych surowców lub umożliwiających ponowne ich przetworzenie.

Natura w składzie

HenkelHenkel materiał promocyjny

Wybierając się do drogerii, nie wszyscy mamy świadomość, że produkty, które stosujemy na co dzień, mogą zawierać nawet 99,9% składników naturalnego pochodzenia. Do takich niemal w całości biodegradowalnych środków należy np. płyn do czyszczenia powierzchni Bref Bathroom Pro Nature. Ponadto skład płynu wykorzystuje surowce pochodzące ze zrównoważonej uprawy, co jeszcze bardziej zmniejsza negatywny wpływ na przyrodę. Firma Henkel współpracuje z rolnikami stosującymi efektywną produkcję wysokiej jakości produktów rolnych w sposób chroniący środowisko, a także poprawiający jego stan.

Kolejnymi produktami z tej linii, które pomagają w utrzymaniu czystości przy minimalnym wpływie na środowisko, są płyn do szyb Clin Pro Nature (99,9% składników pochodzenia naturalnego), płyn do mycia naczyń Pur Pro Nature (95,5%) czy koncentrat płynu do szyb Clin Pro Nature (99,9%). Henkel udowodnił, że nawet środki, których używamy do czyszczenia bardzo zabrudzonych powierzchni, mogą być niemal w pełni pochodzenia naturalnego, nie tracąc przy tym na skuteczności.

HenkelHenkel materiał promocyjny

Wybierz opakowanie i pomóż planecie

Środki czystości przyjazne środowisku to również produkty, których opakowania w 100% wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu. Henkel wprowadził je na rynek już w roku 2017. Najnowsze produkty tej firmy, które spełniają to kryterium, to prawie cała linia Pro Nature: tabletki do zmywarek Somat Pro Nature, płyn do naczyń Pur Pro Nature, zawieszki toaletowe Bref Pro Nature, płyn do szyb Clin Pro Nature oraz płyn do czyszczenia powierzchni Bref Bathroom Pro Nature.

Innym sposobem na zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko jest ograniczanie użycia plastiku. Takie rozwiązanie zastosowano w opakowaniu koncentratu płynu do szyb Clin Pouch, które zawiera o 91% mniej plastiku w porównaniu do standardowej butelki Clin 500 ml.

Co więcej, 50% butelki płynu do szyb Clin oraz 25% butelki płynu do czyszczenia powierzchni Bref Bathroom to tzw. social plastic, czyli plastik pochodzący ze społecznej zbiórki. Social plastic jest pozyskiwany w najbardziej zanieczyszczonych i najbiedniejszych regionach świata, takich jak Haiti, Filipiny czy Indonezja, których mieszkańcy w zamian za zebrane plastikowe odpady otrzymują pieniądze, produkty lub usługi. W tej chwili na stronie Plastic Banku, partnera firmy Henkel, można przeczytać, że w ten sposób zebrano już 14 131 742 kg plastiku do ponownego przetworzenia!

Dlaczego to takie ważne?

Zdaniem ekspertów do roku 2050 populacja Ziemi osiągnie liczbę 9,7 mld. Oznacza to ogromny wzrost produkcji i konsumpcji. Warto zatem już dziś pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy być mniej uciążliwi dla środowiska.

Henkel w tym kierunku robi wyjątkowo dużo. Przyjęta strategia zrównoważonego rozwoju firmy zakłada stałe zmniejszanie wpływu na środowisko. Firma deklaruje, że do 2025 roku wszystkie jej produkty będą posiadać opakowania w 100% przeznaczone do recyklingu. Sięgając po produkty Henkel z serii Pro Nature, zmniejszamy zanieczyszczenie oceanów oraz ilość dwutlenku węgla emitowanego przez spalarnie śmieci, a przy tym, last but not least, wspieramy społeczności najbardziej potrzebujące pomocy.

Więcej o: