Muzyki możesz słuchać w ciszy. Nawet na hałaśliwej ulicy. Poznaj najnowsze słuchawki z dynamiczną redukcją szumów

Słuchanie muzyki nawet w bardzo hałaśliwych miejscach nie musi być uciążliwe. Dzięki zaawansowanej technologii dynamicznej redukcji szumów otoczenia w nowych słuchawkach Huawei FreeBuds Pro, dobrym brzmieniem można cieszyć się również w ciszy. Niezależnie od miejsca, w którym przebywamy.

Mogłoby się wydawać, że w kwestii słuchawek dousznych i dokanałowych nic nie może nas już zaskoczyć. A jednak Huawei udowadnia, że prawdziwie bezprzewodowe słuchawki typu TWS (True Wireless Sound) mogą być niezwykle inteligentne.

Małe i wygodne w użyciu

Huawei FreeBuds Pro na pierwszy rzut oka wyglądają dość niepozornie, bo niemal nie różnią się od typowych (przewodowych) słuchawek dousznych. Z tą różnicą, że są całkowicie bezprzewodowe. Całą elektronikę producentowi udało się zmieścić w obudowie niewielkich słuchawek, które mieszczą się w uszach.

To spory plus, bo FreeBuds Pro możemy nosić zawsze i wszędzie nie rzucając się w oczy. Dodatkowo niewielkie rozmiary (26 x 29,6 x 21,7 mm) oraz waga (6,1 g) słuchawek sprawia, że są one bardzo wygodne podczas codziennego użytkowania.

Pomimo małych wymiarów obudowy wewnątrz obu słuchawek udało się ukryć całkiem sporo elektroniki. W każdej z nich znajdziemy 11-milimetrowy przetwornik cyfrowo-analogowy, procesor Kirin A1, podwójną antenę Bluetooth, czujnik przewodnictwa kostnego, trzy mikrofony oraz baterię o pojemności 55 mAh. Dodatkowy akumulator (580 mAh) ukryto również w etui i pozwala on na naładowanie kilkukrotne słuchawek bez konieczności sięgania po ładowarkę sieciową.

Huawei, fot. materiał promocyjny

Dynamiczna redukcja szumów

Co zatem potrafią FreeBuds Pro poza odtwarzaniem muzyki? Ich główną siłą jest technologia dynamicznej aktywnej redukcji szumów, która pozwala cieszyć się dobrym brzemieniem niemalże w zupełnej ciszy.

Jak to działa? W każdej słuchawce znajdują się dwa mikrofony skierowane na zewnątrz, a także po jednym skierowanym wewnątrz. Stale nasłuchują one otoczenie i na bieżąco przekazują dane do układu elektronicznego. Kluczem jest tutaj wyemitowanie w odpowiednim momencie fal o podobnej długości do tych, które trafiają do naszego ucha.

Dzięki pracy procesora oraz dodatkowym danym z czujnika przewodnictwa kostnego udaje się wyciszyć wszystkie dźwięki pochodzące spoza słuchawki. Niemałe znaczenie mają oczywiście szczelnie przykrywające kanał słuchowy wkładki douszne, które same w sobie również izolują nasz zmysł słuchu od otoczenia. Całość sprawia, że system redukcji szumów otoczenia może wyciszyć niepożądane dźwięki o nawet 40 dB, co jest rewelacyjnym wynikiem.

System taki szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie narażeni jesteśmy na jednostajny, uciążliwy dźwięk. I tak np. w samochodzie lub samolocie potrafi zupełnie odciąć nas od hałasu silników, a na ulicy w centrum miasta od dźwięku przejeżdżających pojazdów.

Takie rozwiązanie sprawia, że FreeBuds Pro pozwalają cieszyć się niezakłóconym słuchaniem muzyki w niemal zupełnej ciszy. I to niezależnie od tego czy dobrego brzmienia chcemy posłuchać w domu, w drodze do pracy czy w podróży. Zresztą słuchawki mogą przydać się nawet, gdy nie mamy ochoty na słuchanie muzyki – potrafią odciąć nas od otoczenia np. w biurowym open space.

Huawei, fot. materiał promocyjny

Inteligentne rozpoznawanie dźwięków

Integralną częścią systemu Huawei FreeBuds Pro jest też aplikacja mobilna AI Life, która pozwala zarządzać pracą słuchawek. Nie tylko pokaże stan naładowania każdej ze słuchawek i etui z dodatkową baterią, ale również pozwoli zaktualizować oprogramowanie urządzenia usprawniając jego działanie lub przetestować dopasowanie wkładek dousznych, aby FreeBuds Pro działały jak najlepiej.

Przede wszystkim jednak AI Life umożliwia zarządzanie pracą systemu aktywnej redukcji szumów. Z poziomu aplikacji mamy możliwość dostosowania działania słuchawek do własnych preferencji.

Huawei oddał tu do wyboru cztery tryby pracy. „Dynamiczny” pozwala na jak najlepsze odizolowania użytkownika od otoczenia dostosowując pracę systemu do zmieniających się warunków na zewnątrz (przydatny np. w centrum miasta). Tryb „komfortowy” pozwala na wyciszenie otoczenia eliminując niepożądane dźwięki np. w biurze, czytelni czy urzędzie, a „ogólny” umożliwia wyciszenie się w kawiarni lub na spacerze.

Dodatkowo FreeBuds Pro pozwalają na ustawienie trybu „świadomości”, który nie odcina nas zupełnie od innych osób. Słuchawki przepuszczają wtedy jedynie część dźwięków pozwalając usłyszeć głosy ludzi, jednak eliminują jednocześnie niepożądane dźwięki otoczenia. Dzięki temu można cieszyć się wygłuszeniem nieprzyjemnych hałasów i jednocześnie nie przegapić ważnych komunikatów np. na lotnisku czy dworcu.

Co więcej, to sztucznej inteligencji możemy powierzyć wybór odpowiedniego trybu. Dzięki temu słuchawki będą same rozpoznawać dźwięki otoczenia i na tej podstawie włączą jeden z czterech trybów wygłuszania otoczenia.

Innowacyjne sterowanie i parowanie

Warto zauważyć też, że Huawei FreeBuds Pro zostały wyposażone w innowacyjny system sterowania oparty na pracy czujników dotyku. I tak, aby sterować odtwarzaniem muzyki wystarczy dotknąć (uszczypnąć) nasady słuchawek. Przykładowo przesunięcie palcem do góry zwiększy głośność, a dwukrotne dotknięcie zmieni utwór na następny.

Słuchawki zostały też zaprojektowanie w taki sposób, aby automatycznie łączyć się ze smartfonem. W przypadku telefonów Huawei wystarczy otworzyć etui FreeBudsów Pro, aby zostały wykryte, a w smartfonach konkurencji konieczne jest wyszukanie ich z poziomu ustawień Bluetooth. Po pierwszym parowaniu, słuchawki będą automatycznie łączyć się z telefonem po otwarciu pudełka.

Warto dodać też, że wspomniane wcześniej podwójne anteny Bluetooth znajdujące się we FreeBuds Pro wpływają nie tylko na poprawę jakości sygnału, gdy słuchawki podłączone są do jednego urządzenia, ale pozwalają też na jednoczesne połączenie ich z dwoma źródłami dźwięku. Dzięki temu możemy słuchać muzyki na komputerze, a w razie potrzeby odebrać połączenie z telefonu bez konieczności wyjmowania słuchawek z uszu.

Widać więc wyraźnie, że Huawei pomyślał o każdej sytuacji, w której możemy się znaleźć i uwzględnił je przy projektowaniu FreeBuds Pro. W rezultacie powstały niewielkie słuchawki, które zaskakują nie tylko jakością brzmienia, ale potrafią też samodzielnie dostosować się do pracy w różnych sytuacjach. W efekcie użytkownik cieszyć się może słuchaniem muzyki w niemal zupełnej ciszy, niezależnie od tego czy znajduje się we własnym domu, w biurze, w kawiarni czy w autobusie.

Więcej o: