Zasięg równie duży, jak miejsce w środku. Ten elektryczny VAN to pragmatyka i dbanie o środowisko

Pragmatyczny samochód nie musi oznaczać kompromisu. Niemieckim inżynierom udało się bowiem stworzyć pojazd, który jest jednocześnie wygodny, nowoczesny, tani w eksploatacji i - co szczególnie istotne - przyjazny dla środowiska. To wszystko przy niespotykanym w tej klasie zasięgu.

Samochód musi czasami spełniać bardziej wygórowane wymagania. W przypadku dużych rodzin, osób, które cenią sobie aktywny i niezależny tryb życia czy firm liczą się komfort, przestrzeń i innowacyjność. 

Jednym z pojazdów, który potrafi spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników jest Mercedes EQV. To w pełni elektryczny VAN, w którym zastosowano szereg najnowocześniejszych technologii. 

Elektryczne serce zadziwi cię możliwościami i proekologicznością 

Najważniejszy jest oczywiście napęd. Motor maszyny ma niebagatelną moc 204 koni mechanicznych i aż 362 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Oprócz tak potężnych parametrów silnika model EQV może pochwalić się przekraczającym większość potrzeb zasięgiem — czyli 356 km. Wystarczająco dużo, by służbowa czy prywatna podróż upłynęła bez martwienia się o energię. Wrażenie robi też prędkość maksymalna, wynosząca aż 160 km/h. I to wszystko przy użyciu bezgłośnego napędu. 

Nie tylko zasięg i prędkość świadczą o wyjątkowej pragmatyczności pojazdu stworzonego przez inżynierów Mercedesa. Wygodną cechą tego modelu jest możliwość ładowania akumulatorów na trzy sposoby. Na stacjach szybkiego ładowania, których z każdym rokiem przybywa, możemy uzupełnić baterię do poziomu 80 proc. w zaledwie ok. 45 minut – przy zastosowaniu ładowarki o mocy 110 kW. W kwadrans "zatankujemy" energię potrzebną na przejechanie aż 100 km. Wystarczy więc postój na kawę, by samochód mógł pokonać jeszcze większy dystans. 

Praktyczność EQV nie wymaga jednak dostępu do szybkiej stacji ładowania. Samochód można bowiem ładować bezpośrednio z domowego gniazdka. Możemy też wykorzystać naścienną stację ładowania Mercedes-Benz Wallbox Home o mocy 22 kW i w ten sposób w maksymalny sposób skrócimy czas potrzebny na naładowanie auta w domowych czy biurowych warunkach. Dzięki temu pojazd elektryczny staje się dziś pełnowartościową alternatywą dla samochodu tradycyjnego. 

Mercedes/Maciej LubczyńskiMercedes/Maciej Lubczyński 

Zyskujesz ty, zyskuje środowisko 

Dla wielu użytkowników kwestie osobistych korzyści wynikających z przemieszczaniem się "elektrykiem" są równie istotne, jak korzyści dla środowiska. Mercedes EQV to nie tylko niższy koszt przejazdów, przeglądów i parkowania – w wielu miastach e-samochody traktowane są pod tym względem priorytetowo nawet w centrach. Ze względu na zerową lokalną emisyjność zyskuje także przyroda. EQV nie emituje dwutlenku węgla, który w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Nie jest też źródłem emisji innych groźnych gazów – np. tlenku azotu – czy zanieczyszczeń. Samochód możemy też ładować, korzystając z odnawialnych źródeł energii, takich jak ogniwa fotowoltaiczne. Ich instalacja jest już opłacalna i możliwa zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm. 

Korzystanie z pojazdów elektrycznych wpisuje się w ogólny trend panujący w Europie. Do roku 2050 Unia Europejska planuje bowiem osiągnąć neutralność klimatyczną – oznacza to, że emisja gazów cieplarnianych ma zostać ograniczona zarówno w przypadku przemysłu, jak i transportu. Dziś jedna trzecia dwutlenku węgla emitowanego w Unii Europejskiej pochodzi z transportu. 

"Elektryki" niwelują też jeszcze jeden problem miast – są niezwykle ciche. Ryk silnika warto więc zastąpić przyjemnym szumem elektrycznego motoru również z tych względów. 

Mercedes/Maciej LubczyńskiMercedes/Maciej Lubczyński 

Bez skrzyni biegów i sprzęgła, za to z rekuperacją. Sprawdź, jak na tym zyskujesz 

Mercedes EQV przynosi użytkownikom szereg innych korzyści wynikających z jego technologicznego zaawansowania. Po pierwsze pojazd nie potrzebuje skrzyni biegów, sprzęgła ani skomplikowanych elementów przeniesienia napędu. To poprawia efektywność pojazdu – maksymalna moc silnika jest bowiem dostępna od samego początku, nie trzeba się do niej "rozpędzić". Efektywność pojazdu zwiększa też system rekuperacji – podczas hamowania akumulator pojazdu jest ładowany, tym samym odzyskujemy każdą "kroplę" energii, która znajduje się w bardzo pojemnym, umieszczonym pod podłogą akumulatorze. 

Korzystanie z elektrycznego VAN-a Mercedesa przynosi korzyści finansowe w sposób bezpośredni i pośredni. Prąd płynący z gniazdka jest bowiem znacznie tańszy od paliwa. Każdy przejechany kilometr drogi kosztuje więc mniej. Pośrednio użytkownik EQV oszczędza natomiast na kosztach serwisowych, które są dwukrotnie mniejsze niż w przypadku pojazdu tradycyjnego. Nie trzeba bowiem wymieniać oleju, filtrów, dbać o stan łańcucha napędowego i wielu części układu jezdnego. Warto podkreślić też trwałość współczesnych ogniw paliwowych. Świadczy o niej długa, bo wynosząca aż osiem lat lub 160 tys. km przebiegu gwarancja na akumulator. 

Mercedes/Maciej LubczyńskiMercedes/Maciej Lubczyński 

Wyjątkowa przestrzeń, którą zaadaptujesz do własnych potrzeb 

Dla użytkowników ceniących sobie wygodę istotna jest przestrzeń. A tej w Mercedesie EQV jest wyjątkowo dużo, oprócz tego może być zorganizowana wedle potrzeb kierowcy. Samochód można zamówić w wersji sześcio-, siedmio- lub ośmioosobowej. Przestrzeń ładunkowa jest elastyczna i wynosi od 1030 do aż 4630 litrów. 

Co ciekawe, samochód jest dostępny w dwóch wersjach – długiej i ekstradługiej. Pojazd ma jednak standardową, wynoszącą 1,91 m wysokość, dzięki czemu bez problemu można parkować nim w podziemnym garażu. 

Mercedes/Maciej LubczyńskiMercedes/Maciej Lubczyński 

Detale godne najwyższej klasy, ułatwienia, które znasz z limuzyny 

Przestrzeń Mercedesa EQV została zaprojektowana z dbałością charakterystyczną dla tej klasy pojazdu. Deska rozdzielcza i panele pokryte są niebieską skórą. W aucie wykorzystano też wykończenia o kolorze różowego złota. Użytkownicy Mercedesa EQV mogą cieszyć się wyjątkowym komfortem już w podstawowej wersji pojazdu. Do dyspozycji mają bowiem praktyczny, ponad dziesięciocalowy wyświetlacz oraz szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych. Wśród nich pakiet asystenta jazdy, pakiet aktywnego asystenta układu hamulcowego, asystenta martwego punktu czy utrzymania pasa ruchu. Te rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, sprawiają, że nawet najdłuższa podróż jest mniej męcząca. 

Wybierz jeszcze więcej ultranowoczesnych rozwiązań. Rozmawiaj z samochodem 

Samochód można wzbogacić o jeszcze więcej rozwiązań takich, jak pakiet parkowania z kamerą 360 stopni, asystenta świateł drogowych plus, Parktronic, system PRE-Safe czy poduszki nadokienne dla pasażerów. Nowoczesność EQV podkreśla też możliwość współpracy pojazdu ze smartfonem. Można nim nie tylko odczytać najważniejsze parametry pojazdu, ale i odblokować drzwi czy przesłać opracowaną w domu mapę podróży. 

Nawet nawigacja pełna jest innowacji – wywołać można ją za pomocą polecenia głosowego, a system samodzielnie zoptymalizuje planowany przejazd. Wskaże najbardziej dogodne postoje, a nawet podpowie, gdzie można naładować baterię pojazdu. Właściciel Mercedesa EQV nie musi martwić się o to, do jakiej sieci należy stacja ładowania – otrzymuje bowiem specjalną kartę, która umożliwia mu korzystanie z wielu różnych punktów dostępu do elektryczności. 

Mercedes/Maciej LubczyńskiMercedes/Maciej Lubczyński