Ukryj tożsamość przed cyberprzestępcami, nie daj się śledzić. Narzędzie ekspertów zapewniające anonimowość w sieci teraz dużo taniej

Internet zapewnia nam nieograniczone możliwości, ale warto pamiętać, że jak każda otwarta i publiczna przestrzeń jest pełna realnych zagrożeń. W sieci grasują cyberprzestępcy, którzy chcą pozyskać nasze dane i hasła, a przede wszystkim pieniądze. Jak się przed nimi chronić? Warto sięgnąć po narzędzie ekspertów.

O bezpieczeństwo swojego połączenia internetowego warto zadbać z wielu powodów. Najważniejszy to kwestia ochrony pieniędzy i tożsamości. Dla użytkownika istotna powinna być szeroko pojęta anonimowość, która nie tylko krzyżuje szyki hakerom, ale gwarantuje też nam wolność i swobodę. Liczy się też wygoda – bez względu na to gdzie aktualnie chcemy połączyć się z siecią. W jaki sposób zapewnić sobie to wszystko? Odpowiedzią jest odpowiedniej jakości serwis VPN dostępny zarówno na tradycyjne komputery jak i smartfony. Czym jest, jak się go używa?

Do czego może prowadzić utrata danych i prywatności?

VPN służy do ochrony. Warto o nią zadbać, bo skuteczny atak hakerski może być powodem wielu problemów. Przejęcie hasła do skrzynki mailowej czy podsłuchiwanie rozmów na komunikatorze odbiera nam pieniądze i prywatność. Przejęcie nieroztropnie zapisanych danych – czy to w pliku na dysku, czy w wiadomości e-mailowej  - może prowadzić do poważniejszych kłopotów. Przestępcy mogą nawet zaciągnąć w naszym imieniu pożyczki, wyłudzać towar. Przejęcie hasła do maila może doprowadzić do utraty kontroli nad serwisami społecznościowymi, VOD, strumieniowania muzyki.

Jednym z najbardziej bolesnych skutków ataku przestępców jest utrata danych. Chodzi o tzw. ransomware – przestępcy szyfrują dysk ofiary, a za przekazanie klucza, który pozwala na ponowny dostęp do plików, żądają okupu. Może on sięgać kilku tysięcy złotych. Penetracja sieci może też być elementem planu, który ma na celu wyprowadzenie pieniędzy z naszego konta. Phishing, czyli podszywanie się pod znaną witrynę lub instytucję, to drugie z powszechnych sieciowych zagrożeń. Przestępcy mają aplikacje, które są w stanie przejąć przesłane na smartfon hasła.

Jak zadbać o bezpieczne i anonimowe połączenie? Teraz to prostsze i tańsze, niż myślisz

Cyberprzestępcy obierają różne strategie. Z jednej strony prowadzą działania zawężone do określonych grup, takich jak na przykład przedsiębiorcy. Z drugiej działają na skalę masową. Chcą jak największej ilości danych, licząc, że uda się dzięki nim ukraść nam tożsamość, wyprowadzić pieniądze z naszego konta, zmienić komputer w zombie posłuszne zdalnie wykonywanym rozkazom. To kolejne na długiej liście zagrożeń – nasz komputer może stać się źródłem spamu, narzędziem ataku hakerów. A to z kolei może prowadzić do kolejnych komplikacji – wysyłane przez nas maile mogą zacząć trafiać do spamu, a my możemy stać się obiektem przeróżnych śledztw. Wszystko przez adres IP, identyfikator naszego łącza. Strony internetowe nie będą „rozumieć”, że to nie my jesteśmy hakerami.

Są jednak narzędzia, które ryzyko ataku na naszą prywatność minimalizują. Jednym z nich jest usługa VPN, polecana przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy opracowują strategie obrony przed przestępcami dla firm i instytucji.

VPN to wyjątkowego rodzaju połączenie tarczy i mostu. Z jednej strony odbija od naszego urządzenia różnego rodzaju próby ataku, z drugiej tworzy indywidualne połączenie, które zapewnia bezpieczeństwo, niewidzialność, anonimowość.

Przestępcy są bowiem w stanie podsłuchiwać transmisję naszych danych. Kiedy łączymy się z poszczególnymi stronami, wysyłamy i odbieramy całe mnóstwo cyfrowych informacji. Bardzo często nie są one w żaden sposób zabezpieczone. VPN szyfruje połączenie – przestępca nie jest więc w stanie wniknąć do naszej sieci i przechwycić np. wysyłanego komuś za pomocą komunikatora internetowego hasła do serwisu VOD.

Bezpieczeństwo VPN w praktyce. Nie daj się śledzić, nie daj się okraść

VPN sprawia przede wszystkim, że nasze połączenie jest bezpieczne zawsze i wszędzie. Usługę włączyć możemy bez względu na to, kto aktualnie dostarcza nam sieć – w domu, w pracy, na lotnisku, na wakacjach. We wszystkich tych miejscach komputer, tablet, smartfon, laptop będą chronione w ten sam sposób. Jest to szczególnie istotne w miejscach publicznych. Hot-spoty, które zastąpiły dawne kafejki internetowe, są miejscem, w którym przestępcy szczególnie intensywnie „polują” na potencjalne ofiary.

Dzięki serwisowi VPN podnosimy bezpieczeństwo zakupów online – mamy pewność, że dane przesyłane do sklepów, operatorów kart, banków, osłania tarcza. W tym wypadku usługę można traktować jako dodatkowy element zabezpieczający.

VPN ukrywa też adres IP, który może łatwo wskazać naszą tożsamość – jest czymś w rodzaju adresu domowego. Warto to, co nas identyfikuje, osłonić. Ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również dla zachowania anonimowości. Włączenie usługi VPN sprawia bowiem, że nawet dostawca internetu nie wie, z jaką ostatecznie stroną się łączymy. Nie może tych informacji przekazać lub sprzedać zewnętrznym firmom. Blokada prawdziwego adresu IP skutecznie utrudnia śledzenie naszych poczynań w sieci.

Sieć może być bardziej przyjazna

Ochrona prywatności w okresie Black Friday i świąt jest możliwa w specjalnej cenie. Surfshark swoją usługę oferuje taniej aż o 83 proc. Korzystając z niej zyskujemy nie tylko trzy miesiące dodatkowej ochrony, ale możliwość zainstalowania tarczy VPN na nieograniczonej liczbie urządzeń. Przez całą dobę mamy też do dyspozycji pomoc.

Większość ofiar cyberprzestępców nie wie, jakie konkretnie działania doprowadziły do utraty pieniędzy, tożsamości, problemów z uciążliwymi reklamami, spamem. Warto więc sięgnąć po eksperckie narzędzia, dzięki którym sieć stanie się bardziej przyjazna i bezpieczna.

Więcej o: