Smog w cieniu pandemii wciąż jest problemem. Jak walczyć o zdrowy oddech? Oto co możesz zrobić

Jesień i zima to okres, w którym jesteśmy szczególnie wyczuleni na kwestie zdrowia. W tym roku problemem jest przede wszystkim epidemia koronawirusa, ale jak co roku sezon na przeziębienia i grypę to również czas, w którym dotkliwy staje się problem smogu. Wystarczy nieco głębszy spadek temperatury, by w niektórych miejscach nie dało się po prostu otworzyć okien. Jak walczyć z tym problemem?

Smog nie jest groźny wyłącznie wtedy, gdy jego tumany gęsto zasnuwają niebo. Powietrze, którym na co dzień oddychają mieszkańcy miast, na ogół nie jest po prostu najzdrowsze. Z kominów i rur wydechowych niemal bez przerwy wydobywają się mniej lub bardziej groźne substancje. Najpowszechniejsze są pyły – dzielone przez naukowców wedle rozmiaru na PM10 i PM2,5. Pierwszy z nich drażni gardło, drogi oddechowe, może przyczyniać się do infekcji. Jego źródłem przede wszystkim jest ogrzewanie. Pyły o mniejszej strukturze – PM2,5 – mogą wnikać głębiej w drogi oddechowe, a nawet przedostawać się do krwi.

Substancji, które trafiają do atmosfery w wyniku spalania w piecach śmieci, pożarów wysypisk, działalności przedsiębiorstw, czy przemieszczania się pojazdów, jest więcej. Styren, dioksyny, chlorowodór i kilka innych substancji tego typu również krąży tam, gdzie są duże ludzkie skupiska. Naszym mieszkaniom "grożą" też inne zanieczyszczenia: pyłki roślin, kurz, wirusy, bakterie, brzydkie zapachy.  

ElectroluxElectrolux materiał promocyjny

Jak się bronić przed smogiem

Jest wiele sposobów, by problem smogu ograniczać – jedne rozwiązania da się stosować na stałe, inne są doraźne. Najprostsze sposoby to te powszechnie dostępne – jakość powietrza warto monitorować, instalując jedną z wielu aplikacji dostępnych na smartfony. W razie norm, które zagrażają zdrowiu czy dobremu samopoczuciu warto nosić odpowiedniej jakości maskę antysmogową. Ochroni nas jednocześnie przed wirusem. Aplikacja jest dobrym sposobem na to, by sprawdzić, w które regiony danego miasta lepiej się nie kierować – szczególnie szkodliwe powietrze możemy więc w razie potrzeby dosłownie obejść.

Walcząc ze smogiem, powinniśmy też regularnie wyjeżdżać w regiony, w których powietrze jest zdrowe – odwiedzać lasy, morze czy góry. Dłuższy spacer czy krótki weekendowy wypad na łono natury na pewno podniosą naszą kondycję.

Inne rozwiązania działają na dłuższą metę. Eksperci polecają na przykład cały szereg roślin, które "zjadają" zanieczyszczenia. Chryzantemy wielokwiatowe, skrzydłokwiaty czy draceny nie tylko wyglądają pięknie – da się je hodować w domu czy na balkonie.

ElectroluxElectrolux materiał promocyjny

Oczyszczacz powietrza pomaga w walce ze smogiem

Komfort, wygodę i zwalczanie wielu groźnych substancji unoszących się w powietrzu zapewnia jeszcze jedno rozwiązanie. Zaprojektowane dokładnie do tego, by lepiej i zdrowiej się nam oddychało. To oczyszczacz powietrza.

Na rynku jest wiele tego typu urządzeń, dlatego przy wyborze warto kierować się kilkoma istotnymi parametrami – na przykład liczbą poziomów filtracji. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest Pure A9 firmy Electrolux. Posiada nie tylko filtr siatkowy czy filtr drobnych cząstek, ale i powłokę antybakteryjną oraz przeciwpyłkową. Urządzenie skutecznie oczyszcza więc powietrze zarówno z tego, co przedostaje się do domu czy mieszkania z zewnątrz, jak i z domowych "źródeł" wszelkich niemiłych zapachów. Pure A9 "zwalczy" zarodniki grzybów i pleśni, pyłki, pyły i wszelkie nieprzyjemne wonie.

Sposób i poziom filtracji powietrza użytkownik może dostosować do własnych potrzeb, wybierając odpowiedni filtr. Do wyboru mamy np. filtr uniwersalny, który dobrze oczyści powietrze z cząstek stałych, rewelacyjnie poradzi sobie z bakteriami, a nieco gorzej z szybką dezaktywacją pyłków i alergenów. Dlatego są i inne filtry: antysmogowy, antyalergiczny, antyzapachowy oraz antybakteryjny i antywirusowy. Każdy zoptymalizowany pod konkretną potrzebę użytkownika.

ElectroluxElectrolux materiał promocyjny

Innowacje, które sprawdzają się w praktyce

Oczyszczacz wyposażono w szereg innowacyjnych technologii, które świetnie sprawdzają się w praktycznych zastosowaniach. System PureSens mierzy poziom zanieczyszczeń bez przerwy i autonomicznie reguluje przepływ powietrza przez urządzenie. Wyświetla też odpowiednią informację na panelu sterowania – zielony kolor oznacza powietrze o najlepszej jakości, a bordowy o bardzo złej.

AirSurround odpowiada z kolei za równomierny ruch powietrza i dotarcie do wszelkich wymagających oczyszczenia zakamarków.

Pure A9 jest też urządzeniem inteligentnym, sterowanie i kontrola parametrów odbywają się nie tylko przy pomocy panelu, ale i smartfona. Nie mniej istotnym elementem urządzenia jest jego wygląd. Zaprojektowano go w sposób, który pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych pomieszczeń. Nie zajmuje też dużo miejsca. Pure A9 jest też cichy. Nawet podczas intensywnej pracy poziom jego głośności nie przekracza ok. 40 decybeli.

Dbając o jakość powietrza, warto też zadbać o jonizację – Pure A9 i tę funkcję ma wbudowaną. Zdrowie pomoże nam jednak zachować przestrzeganie zasad i zaleceń. Powinniśmy zrezygnować z wietrzenia, kiedy jakość powietrza na zewnątrz jest szczególnie zła. Warto też pomóc swojemu organizmowi, oddychając przez nos – zwiększamy dzięki temu szansę na prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych. Smog, chociaż w cieniu pandemii, wciąż jest bowiem groźny, przyczynia się nie tylko do astmy czy infekcji, ale i poważnych schorzeń układu krążenia, czy nowotworów. Oczyszczacz powietrza staje się więc urządzeniem pomagającym ratować życie i zdrowie.

ElectroluxElectrolux materiał promocyjny

Więcej o: