Ubrania z butelek PET, ograniczenie zużycia wody, darmowe parkingi i szybszy dojazd do pracy. Zaskakujące korzyści z bycia eko. Sprawdź, co jeszcze zyskujesz!

Polacy o ekologii wiedzą coraz więcej. Są świadomi, że niektóre opakowania, w tym butelki PET, w pełni nadają się do recyklingu i można je przetworzyć na inne produkty. Zaskakuje ich jednak, jak niewiele wspomnianych butelek trzeba, by powstała np. polarowa bluza! Jakie dokładnie zatem korzyści płyną z bycia eko? Okazuje się, że na odpowiedzialnej postawie zyskuje zarówno planeta, jak i konsumenci!

Troska o ekologię przynosi wszechstronne korzyści. Nie wszyscy wiedzą jednak, jaki konkretnie pożytek może wynikać z poszczególnych działań. Świadczą o tym wyniki quizu zorganizowanego we współpracy z marką naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka: quiz

Ile butelek potrzeba do wykonania bluzy polarowej? Zaledwie 35!

Uczestników zabawy najbardziej zaskoczył fakt, że butelki wykonane z plastiku PET (to jedno z najpopularniejszych tworzyw stosowanych do produkcji opakowań) da się przetworzyć na polarową bluzę. Część osób uznała, że taka możliwość w ogóle nie wchodzi w grę, inni stwierdzili, że na jedną sztukę odzieży potrzeba aż stu butelek. Liczba błędnych odpowiedzi sięgnęła 81 proc.! Tymczasem butelek potrzebnych do wyprodukowania jednej bluzy nie trzeba wiele – zaledwie 35.

Aby jednak dało się wyprodukować odzież z przetworzonych butelek PET, najpierw muszą one trafić do odpowiedniego, żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Wówczas zostaną przewiezione do sortowni, a następnie do zakładu recyklingu, gdzie będą dokładnie oczyszczone, rozdrobnione oraz poddane obróbce termicznej i innym procesom. Uzyskany w ten sposób materiał może być wykorzystany do produkcji ubrań, ale nie tylko. Mogą z niego powstać np. torby sportowe, słuchawki, kurtki, zabawki…

Oczywiście PET z recyklingu, czyli tzw. rPET, może do nas wrócić także pod postacią kolejnej butelki. W takich butelkach, o pojemności 1 L i 1,5 L (wykonanych w 50% z rPET) możemy kupić np. Nałęczowiankę. Co ważne, te opakowania – tak, jak wszystkie butelki Nałęczowianki – w pełni nadają się do recyklingu. Widząc odpowiednie oznaczenia na opakowaniu, takie jak np. poniżej, mamy pewność, że zostało ono wyprodukowane z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. Warto zatem zwracać na to uwagę!

Woda NałęczowiankaWoda Nałęczowianka Materiał promocyjny

Recycling butelek PET to oszczędność wody, energii i dwutlenku węgla

Z ponownego przetworzenia butelek PET płyną różne oszczędności. Do tej kwestii nawiązuje kolejne pytanie quizu, na które tylko 28 proc. osób znało prawidłową odpowiedź.

Recykling butelek PET pozwala bowiem zaoszczędzić energię elektryczną i wodę, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Stojące za tym liczby naprawdę zaskakują.[1] Okazuje się, że recykling 1 tony PET pozwala oszczędzić tyle wody, ile potrzeba na 33 cykle zmywarki – czyli na codzienne zmywanie naczyń przez ponad miesiąc! Recykling pozwala zaoszczędzić także tyle energii elektrycznej, ile potrzebuje jedno przeciętne gospodarstwo domowe przez miesiąc. Warto sobie wyobrazić te wszystkie urządzenia, które mogłyby pracować dzięki zaoszczędzonemu prądowi! Ponowne przetwarzanie butelek PET zmniejsza także emisję dwutlenku węgla. I to znacznie, bo auto z silnikiem spalinowym musiałoby przejechać 21,5 tys. km, by wyemitować taką ilość CO2, jaką można zaoszczędzić przetwarzając tonę tych opakowań!

Samochód elektryczny to wiele korzyści. Jazda buspasem i parkingi miejskie za darmo

Postawy ekologiczne przynoszą bardzo wymierne korzyści konsumentom. Najlepszy przykład to samochód elektryczny. Chociaż nie jest to na razie najtańszy wybór na rynku, to jego używanie to czysta przyjemność. Wiele modeli można bowiem ładować z domowego gniazdka (a w niektórych domach prąd pochodzi już z ogniw słonecznych umieszczonych na dachu). Samochody elektryczne nie emitują także spalin i dwutlenku węgla podczas jazdy.

Posiadacze elektryków mogą liczyć także na szereg dodatkowych korzyści, zapewnianych choćby przez władze miast. Tymczasem z kolejnego pytania w quizie, które sprawiło problem połowie uczestniczących w zabawie, wynika, że nie wszyscy znają sprzyjające eko-kierowcom przepisy. A te po pierwsze umożliwiają korzystanie z bus-pasów, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach, szczególnie w godzinach szczytu. Po drugie zaś, posiadacze takich aut nie płacą za parking w parkometrach, których szczególnie dużo znajduje się w centrach miast – a więc miejscach, w których zarządzający starają się zazwyczaj rozładować ruch samochodowy, aby ograniczać korki, hałas i nagromadzenie spalin. Właścicieli elektryków żaden z tych kłopotów nie dotyczy!

Inne pytanie związane z kwestią transportu już uczestników quizu nie zaskoczyło. Większość słusznie wskazała, że najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest rower. Nie emituje on bowiem żadnych zanieczyszczeń, a do tego sprzyja budowaniu formy fizycznej (a jeśli zależy nam na większej wygodzie podczas pokonywania długich czy trudnych tras, możemy pomyśleć o rowerze elektrycznym). Drugi na liście pod tym względem jest autobus, bo dzięki niemu kilkadziesiąt samochodów może pozostać w garażu. Tradycyjny samochód z silnikiem spalinowym jest w tym zastawieniu najmniej korzystny dla ekologii.

Polacy wiedzą coraz więcej o ekologii. I o tym, jakie znaczenie ma tworzywo, z jakiego powstało opakowanie

Temat ochrony środowiska ciągle zyskuje znaczenie dla konsumentów. Coraz więcej firm także włącza się w działania sprzyjające ochronie przyrody. Na przykład Nałęczowianka jako pierwsza marka wody w Polsce wprowadziła na rynek litrową butelkę wyprodukowaną w 50 proc. z rPET.  Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej pozyskiwanie i ponowne przetwarzanie surowca może być coraz łatwiejsze. Świadczy o tym przewaga poprawnych odpowiedzi w pozostałych pytaniach quizu – polscy konsumenci wiedzą, że tego typu opakowania da się przetworzyć, a także rozumieją, że butelki nie tylko muszą być wrzucone do odpowiedniego, żółtego kosza na tworzywa sztuczne, ale przedtem też opróżnione i zgniecione.

Ostatnia szansa na zdobycie eko-nagród!

A teraz ważna informacja dla miłośników ekologii. Jeszcze przez kilka dni, do końca listopada, możecie wziąć udział w loterii organizowanej przez Nałęczowiankę, w której do wygrania są atrakcyjne (i oczywiście ekologiczne) nagrody: elektryczne auto, torby sportowe wykonane z przetworzonych butelek PET oraz rower elektryczny. Zasady udziału są niezwykle proste: wystarczy kupić trzy dowolne butelki Nałęczowianki i zarejestrować paragon.

Więcej informacji o loterii Nałęczowianki

[1] Dane od Citeo, francuskiej instytucji zajmującej się gospodarką odpadami.

Więcej o: