Podłoga generująca energię, fotowoltaika czy tarcza antysmogowa. Zobacz, jak powinien wyglądać sklep przyjazny naturze

Został już otwarty sklep zasilany w 100 proc. zieloną energią. To prawdziwe laboratorium innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do odwrócenia negatywnych zmian klimatycznych.

Postępujące w szalonym tempie zmiany klimatu to fakt, obok którego nie możemy już przejść obojętnie. Temat dotyczy nas wszystkich i każdy z nas może zrobić coś, aby pomóc w zatrzymaniu nadciągającej katastrofy klimatycznej. Jednym ze sposobów jest oszczędne używanie energii elektrycznej, a także korzystanie z usług przedsiębiorstw, które dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Oto całkowicie zielony sklep Żabki. W przenośni i dosłownie

Jedną z firm, która takie kroki już podjęła jest Żabka – największa w Polsce sieć niewielkich sklepów spożywczych. Przedsiębiorstwo otworzyło właśnie dla klientów na warszawskiej Białołęce pierwszy tak innowacyjny i ekologiczny sklep w Polsce, który zasilany jest w 100 proc. zieloną energią.

Żabka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, ale tylko dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi możemy budować naszą wspólną przyszłość. Zmieniliśmy format sklepów, przeszliśmy transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla nas równie ważne. Troszczymy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie z naszymi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmujemy inicjatywy proekologiczne w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki o obiegu zamkniętym

- tłumaczy Tomasz Suchański, Prezes Zarządu firmy Żabka Polska.

Nowo otwarty sklep zasilany jest energią elektryczną wyprodukowaną na kilka dość innowacyjnych sposobów. Nadwyżka prądu wykorzystywana jest natomiast na potrzeby naładowania samochodów elektrycznych, których wykorzystanie w transporcie Żabka również testuje. Co więcej, sklep ten pochłania z atmosfery kurz i smog, przyczyniając się dodatkowo do poprawy jakości powietrza.

Zielona Żabka przy ul. Lewandów w WarszawieZielona Żabka przy ul. Lewandów w Warszawie fot. mat. prasowe Żabka

Czysta energia przez całą dobę

Pierwszym i najważniejszym aspektem potrzebnym do funkcjonowania w pełni ekologicznego sklepu jest oczywiście produkcja energii w sposób zostawiający jak najmniejszy ślad węglowy. W przypadku innowacyjnego sklepu Żabki, większa część prądu wytwarzana jest w sposób ekologiczny – z 40 paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu oraz fasadzie budynku sklepu.

Energia pozyskana ze słońca pozostawia aż 17 razy mniejszy ślad węglowy niż identyczna ilość energii wytworzona z paliw kopalnych. Co ważne, sklep ma możliwość zmagazynowania prądu w momencie, gdy panele słoneczne są najbardziej efektywne i wykorzystania z czasie, gdy zielonej energii jest zbyt mało.

To właśnie dzięki temu, sklep Żabki jest w stanie korzystać z energii słonecznej nawet późnym wieczorem, już po zachodzie słońca. Gdyby jednak prądu zaczynało brakować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać potrzebną ilość z farmy wiatrowej Wierzcholas, która również wywarza prąd sposób przyjazny naturze.

Innowacje rodem z science fiction

To jednak nie wszystko. Żabka zainwestowała w swoim sklepie w kilka bardzo innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które również pomogą w produkcji zielonej energii. I choć w najbliższym czasie będą stanowić swoisty eksperyment, być może w przyszłości zostaną wykorzystane na szerszą skalę.

Pierwszym takim rozwiązaniem jest nietypowa podłoga, która korzysta z nowoczesnej technologii płyt naciskowych zamieniając każdy krok w przyjazną środowisku energię. Tak więc, im więcej chodzimy po sklepie, tym więcej prądu można wytworzyć w sposób neutralny dla klimatu. Warto wspomnieć przy okazji, że warszawski sklep Żabki jest dopiero drugim punktem handlowym w Europie, który wykorzystuje takie rozwiązanie.

Zielona Żabka przy ul. Lewandów w WarszawieZielona Żabka przy ul. Lewandów w Warszawie fot. mat. prasowe Żabka

Kolejnym elementem produkującym prąd w zielonej Żabce są… szyby. Szkło zastosowane w oknach sklepu zostało wyposażone w technologię kropek kwantowych, które zamienia część padających promieni słonecznych na energię elektryczną. To trzecia na świecie i druga w Polsce taka instalacja, która pozwala nie tylko oświetlić wnętrze w sposób naturalny, ale również produkuje dodatkową ilość zielonej energii.

Nie tylko produkcja, ale i oszczędność

Żabka podczas projektowania ekologicznego sklepu skupiła się jednak nie tylko na produkcji zielonej energii, ale i jak największym ograniczeniu jej konsumpcji. To dlatego lodówki w sklepie zostały wyposażone w automatyczne żaluzjowe drzwi. Po przyłożeniu dłoni do drzwiczek samodzielnie otworzą się one i zamkną zaraz po tym, gdy wyjmiemy potrzebny produkt.

Co więcej, sklep nie korzysta z papierowych etykiet z cenami ani drukowanych plakatów. Te pierwsze zostały zastąpione przez cyfrowy odpowiednik, natomiast plakaty wyświetlane są na elektronicznych ekranach. To rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze (etykiety i plakaty można zmienić bez konieczności ich drukowania), ale również bardziej ekologiczne (urządzenia zasilane są z odnawialnych źródeł energii).

Żabka postawiła też na działania mające na celu ograniczenie produkcji plastiku. Dlatego przed sklepem stanął automat (EKOmat) przyjmujący od klientów puste butelki po napojach. Mogą one zostać przetworzone i użyte ponownie zostawiając o 33 proc. mniejszy ślad węglowy. Co więcej, projektanci budynku wykorzystali plastik (aż 14 kg) z zebranych przez siebie butelek PET (aż 1000 sztuk) do budowy ściany pomieszczenia technicznego w sklepie.

 

Zielone innowacje również przed sklepem

Jednym z najbardziej intrygujących już na pierwszy rzut oka rozwiązań jest zielona tarcza antysmogowa. To stworzona z żywych roślin ściana produkująca tlen i pochłaniająca kurz oraz nawet 85 proc. spalin pochodzących z przysklepowego parkingu. Co więcej, woda potrzebna do nawodnienia zieleni budującej tarczę (i nie tylko tej) dostarczana jest ze zbiornika (o pojemności aż 2200 litrów) gromadzącego deszczówkę.

Kolejne ciekawe rozwiązanie to wykorzystana do budowy chodnika pod sklepem antysmogowa kostka brukowa. Ma ona fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i jest w stanie zmniejszyć stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc. w porównaniu z asfaltem.

To jednak nie wszystko. Przed sklepem zainstalowano również ekologiczną ławkę wyposażona w panele fotowoltaiczne, która rocznie jest w stanie wyprodukować aż 80 kWh energii. Zgromadzony prąd możemy wykorzystać chociażby do naładowania swojego smartfona. Na parkingu ustawiono również dwie ładowarki do samochodów elektrycznych, które – podobnie jak cały sklep – wykorzystują wyłącznie zieloną energię.

To dziś jedyna słuszna droga

Oczywiście pierwszy całkowicie zielony sklep Żabki na warszawskiej Białołęce stanowi, jak na razie niezwykle laboratorium innowacyjnych rozwiązań, które być może w niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane szerzej również w innych punktach handlowych sieci.

Pewne jest natomiast, że wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania sklepu, a także działania mające na celu ograniczenie zużycia zasobów (takich jak woda czy papier) to dziś jedyny słuszny kierunek. Im więcej takich – oszczędnych i korzystających w 100 proc. z energii odnawialnej – sklepów powstanie, tym bliżej będziemy wyhamowania zbliżającej się katastrofy klimatycznej.

Żabka postanowiła, że nie zamknie swoich sklepów w sylwestra o godz. 19, kiedy zacznie obowiązywać zakaz przemieszczania. Inne sieci otwarte dzisiaj krócejŻabka postanowiła, że nie zamknie swoich sklepów w sylwestra o godz. 19, kiedy zacznie obowiązywać zakaz przemieszczania. Inne sieci otwarte dzisiaj krócej fot. mat. prasowe Żabka

Więcej o: