To więcej niż tylko hybryda. W trybie elektrycznym szanujesz środowisko i jeździsz za darmo

Samochody hybrydowe najnowszej generacji przynoszą oszczędności nie tylko użytkownikowi, ale i przyrodzie. Innowacyjne rozwiązania pozwalają połączyć wyjątkowe osiągi tradycyjnego silnika z niskimi kosztami elektryka. Nawet codzienne podróże do pracy mogą być darmowe. Rozwiązanie jest bliżej, niż myślisz.

Samochody hybrydowe zaliczają się do grupy najlepiej rozwiniętych modeli w historii motoryzacji. Udoskonalenie idealnie współpracujących rozwiązań – silnika spalinowego i elektrycznego – zajęło inżynierom dekady. Dlatego też pojazdy, których sercem jest innowacyjny napęd są już dziś dostępne dla wszystkich, nie tylko dla osób zamożnych.

Jakie zalety ma samochód z napędem hybrydowym? Łączy w sobie wszystko to, co najlepsze ze świata tradycyjnej i innowacyjnej motoryzacji. Silnik spalinowy daje pełną niezależność i wysokie osiągi. Idealnie sprawdza się w długi trasach – podróż na wakacje, święta, za granicę może odbywać się bez obaw, że w pojeździe nie starczy energii.

Hybryda, czyli złoty środek

Napęd elektryczny może być jednak wykorzystywany w zaskakująco wielu sytuacjach. Świadczy o tym technologia, którą Skoda zastosowała w modelu Octavia IV i Octavia RS iV. Inteligentny asystent kierowcy pozwala zoptymalizować zużycie energii pozwalając na pokonanie dystansu 60 km wyłącznie na silniku elektrycznym. Oznacza to, że nie tylko jazda po mieście może odbywać się w trybie elektrycznym, ale nawet codzienne dojazdy do pracy.

Silnik elektryczny nie jest wymagający. Octavia IV, dostępna w wersji PHEV (czyli Plug-in, obie nazwy oznaczają to samo) może być ładowana zarówno ze zwykłego gniazdka (np. w garażu, na parkingu, podjeździe) jak i za pomocą naściennej stacji ładującej. Dzięki temu czas ładowania można skrócić z 5,5 do 3,5 godziny. Ale nawet bez „turbodoładowania” czas zasilenia akumulatora jest na tyle krótki, by nie martwić się o zasilanie – samochód „zapełni” się kiedy śpimy, albo jesteśmy w pracy.

Koszt jazdy na energii elektrycznej jest znacząco niższy w porównaniu do kosztów paliwa, ale można go obniżyć jeszcze bardziej, niemal do zera. Octavia IV w wersji PHEV może być bowiem ładowana energią pochodzącą z paneli słonecznych. Nie dość, że koszt instalacji tego typu z roku na rok spada, to przejście na zielone źródło energii wiąże się też z dopłatami z krajowych i europejskich programów. Samochód hybrydowy może więc stać się jednym ze sposobów dbania nie tylko o własny portfel, ale i o środowisko.

Osiągi bez kompromisów

Octavia w wersji plug-in zadowoli wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z osiągów. Moc silnika czwórki wynosi bowiem aż 204 konie mechaniczne, a maksymalny moment obrotowy to 350Nm. To zapewnia m.in. komfortowe przyspieszenie potrzebne np. podczas wyprzedzania. W wersji sportowej (RS) mamy do czynienia z jeszcze potężniejszym motorem, które moc osiąga 245 KM.

Również pod względem wyposażenia i zastosowanych technologii Skoda Octavia iV spełnia oczekiwania. Zastosowano tu, po raz pierwszy w tym modelu, wyświetlacze HeadUp-Display, każdy o przekątnej 10 cali. Samochodem można już sterować za pomocą smartfona – nie odbiega on więc poziomem zaawansowania od modeli z najwyższej półki cenowej. Detale takie jak nowa, dwuramienna kierownica czy podświetlenie deski rozdzielczej świadczą tylko o tym, jak bardzo projektantom nowej Skody Octavii zależało na podkreśleniu prestiżu i zaawansowania tego modelu.

Hybryda to przyszłość

W najbliższych latach samochody spalinowe będą traciły na znaczeniu. Silniki hybrydowe i elektryczne są przyszłości i koniecznością, bo dążenie do neutralności klimatycznej jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej. Warto zatem sięgnąć po samochód, który wpisuje się w najnowocześniejsze trendy technologiczne, przynosi wymierne korzyści i oszczędności zarówno użytkownikowi jak i naturze. Tym bardziej, że rozwiązania inżynieryjne i designerskie, znane z najwyższej półki są dzisiaj dostępne w zaskakująco atrakcyjnej cenie