"Insomnia", czyli nie dajmy autokratom spać spokojnie. Kluczem w walce niezależne media

W wielu krajach obywatele nie mają dostępu do rzetelnych, obiektywnych informacji. Państwowi nadawcy nie przedstawiają pełnego (prawdziwego) obrazu sytuacji, a niezależne media są blokowane przez władzę. Deutsche Welle wystartowało z kampanią "Insomnia", która podkreśla inicjatywy DW na rzecz wolności i praw człowieka.

Nie wszędzie na świecie dostęp do rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat bieżących wydarzeń jest tak łatwy, jak w krajach zachodniej Europy czy w USA. Obywatele wielu państw mogą co najwyżej pomarzyć o obiektywnych relacjach mediów przedstawiających obie "strony medalu".

Media, czyli czwarta władza

Rzetelne media w obecnej rzeczywistości pełnią niebagatelną rolę. To one dają obywatelom możliwość własnej, prawdziwej oceny sytuacji i przedstawiają wydarzenia w sposób obiektywny. Pozwalają też widzom lub czytelnikom na zobaczenie opisywanych tematów z różnych perspektyw.

Tymczasem wiele autorytarnych władz na świecie robi co może, aby ukryć przed obywatelami swoje prawdziwe oblicze. Wykorzystują propagandowe machiny, które służą do ocieplania wizerunku władzy i przyczyniają się do błędnej oceny sytuacji przez obywateli. Autokraci wykorzystują również środki, które pozwalają im na represjonowanie niezależnych dziennikarzy czy blogerów, którzy chcą pokazać prawdziwe oblicze działań władzy.

Część krajów blokuje także dostęp do rzetelnych informacji z zagranicznych serwisów za pośrednictwem blokad w internecie. Jednym z najbardziej znanych przykładów takich państw są Chiny, gdzie zablokowany jest dostęp nie tylko do mediów takich, jak np. New York Times, ale również większości ogólnoświatowych sieci społecznościowych czy serwisów takich, jak YouTube.

Kampania "Insomnia", czyli "Bezsenność"

DW wspiera bezstronne dziennikarstwo oraz opowiada się za wolnością słowa od momentu powstania w 1953 roku. Teraz wystartowało z nową kampanią "Insomnia", czyli "Bezsenność". To projekt, który ukazuje wiele inicjatyw DW na rzecz wolności mediów i praw człowieka dostępnych online na całym świecie w aż 29 językach.

DW tłumaczy, że każdy dziennikarz i każde z mediów powinno mieć prawo do rzetelnego, niezależnego i obiektywnego relacjonowania wydarzeń na całym świecie. Co więcej, każdy musi mieć możliwość wyrażenia swoich opinii bez obawy, że spotkają go represje ze strony władzy.

Dzięki takim działaniom autokraci nie mogą spać spokojnie. Bezstronne dziennikarstwo pozwala obywatelom na dostęp do rzetelnych informacji na temat sytuacji w kraju, a także sprawia, że mogą dowiedzieć się prawdy na temat działań rządzących. "Autokraci, przepraszamy za bezsenne noce" – mówią twórcy kampanii "Insomnia".

Naszą misją jest niezależna i bezstronna sprawozdawczość oraz informowanie ludzi na całym świecie - zwłaszcza w regionach, w których dostęp do wiadomości jest ograniczony

- powiedział dyrektor generalny DW Peter Limbourg, cytowany na stronie DW.

Te ideały [wartości demokratyczne i prawa człowieka – przyp. red.] są podstawą naszej codziennej pracy dziennikarskiej. Każdy dziennikarz ma prawo do relacjonowania bez ograniczeń. Każdy artysta ma prawo do wyrażania siebie. I to każdy musi mieć prawo do publicznego wyrażania opinii, bez obawy o wolność osobistą

- dodał.

DW - 'Insomnia'DW - 'Insomnia' fot. DW

Jedna kampania, wiele inicjatyw

Jedną z inicjatyw podjętych przez DW w 2015 roku jest DW Freedom of Speech Award. To nagroda przyznawana osobom lub organizacjom, które w szczególny sposób propagują prawa człowieka i wolność słowa.

DW Freedom of Speech Award została w minionych latach przyznana osobom takim, jak Raif Badawi (saudyjski bloger), Sedat Ergin (były redaktor naczelny tureckiej gazety Hürriyet), Stowarzyszeniu Korespondentów Białego Domu z USA, Sadegh Zibakalam (irański politolog) oraz Anabel Hérnandez (meksykańska dziennikarka śledcza).

W tym roku DW uhonorowała 17 dziennikarzy z 14 krajów, którzy reprezentowali wszystkich dziennikarzy na całym świecie, którzy zaginęli, zostali aresztowani lub którym grożono z powodu ich relacji związanych z koronakryzysem

- tłumaczy DW.

DW nie tylko wzywa i namawia do ochrony praw człowieka i wolności mediów. Dzięki inicjatywie DW Freedom od 2018 roku pozwala użytkownikom z całego świata na nawiązywanie kontaktów na platformie internetowej, a także wspólne zwracanie uwagi na przypadki łamania praw człowieka w różnych zakątkach globu.

 

Częścią inicjatywy jest informacyjny kanał +90 uruchomiony w języku tureckim (nazwa odnosi się do numeru kierunkowego Turcji). Kanał działa w serwisie YouTube i ma za zadanie dostarczenie osobom tureckojęzycznym rzetelnych i niezależnych informacji. Projekt skierowany jest w szczególności do młodych widzów, a DW prowadzi go wspólnie z BBC, France 24 oraz Voice of America.

Innym dobrym przykładem jest cotygodniowy arabskojęzyczny program telewizyjny JaafarTalk uruchomiony w sierpniu 2019 roku. Dziennikarz DW Jaafar Abdul Karim dyskutuje w nim na tematy społecznie i politycznie z osobami, które w swoich krajach nie miały by szansy na publiczne wypowiedzi.

Kolejny przykład to InfoMigrants, czyli serwis informacyjny skierowany do potencjalnych migrantów, a prowadzony przez DW, France Médias Monde i włoską agencję informacyjną ANSA. InfoMigrants pozwala dowiedzieć się, jakie są procedury azylowe i jakie zagrożenia wiążą się z nielegalnym wyjazdem do Europy. Program pozwala skonfrontować oczekiwania migrantów z rzeczywistością.

Oczywiście nie w każdym kraju korzystanie z rzetelnych, bezstronnych mediów jest możliwe. Jak wspomniano wcześniej, rządy wielu krajów robią, co mogą, aby zablokować dostęp do takich serwisów informacyjnych również w internecie.

Dlatego zarówno DW, jak i kilka innych mediów (m.in. BBC i New York Times) zezwala na dostęp do swoich stron internetowych również z poziomu sieci TOR (The Onion Routing). TOR pozwala na dostęp do niezależnych źródeł rzetelnych informacji z tych serwisów w sposób bezpieczny (niemalże w 100 proc. anonimowy), a także pozwala ominąć rządowe blokady techniczne nałożone na użytkowników internetu.

Więcej na temat kampanii Insomnia można dowiedzieć się ze strony freespeech.dw.com  w sześciu językach.