Ogrzewanie domu może być tanie i przyjazne środowisku. Rewolucyjne, bezobsługowe kotły nareszcie w Polsce

Jaki kocioł ma ogrzewać mój dom? To pytanie spędzało mi sen z powiek. Przejrzałem, co do zaoferowania ma rynek, i przeżyłem zaskoczenie. Rewolucyjne, bezobsługowe kotły wykorzystujące jedną z najbardziej innowacyjnych technologii są dostępne w Polsce. I co więcej, te kotły produkowane są przez polską firmę! Generują oszczędności, a nie zanieczyszczenia. To naprawdę zaskakujące, jak szybko i tanio potrafią ogrzewać.

Każdy, kto tak jak ja posiada dom albo zamierza go kupić lub zbudować, ma do podjęcia szereg istotnych decyzji dotyczących fundamentalnych kwestii, takich jak zakres wykonywanych prac budowlanych czy remontowych i rodzaj materiałów, a przede wszystkim instalacji.

Podstawa to domowe ognisko

Jedną z najważniejszych jest system ogrzewania – trudno przecież mówić o ognisku domowym bez ciepłego i przytulnego wnętrza. Dlatego kiedy tylko zacząłem myśleć o domu, wiedziałem, że jednym z największych wyzwań będzie instalacja grzewcza. Gdy odwiedzam rodziców, widzę, jak z coraz większym trudem przychodzi im obsługa tradycyjnego kotła. Jaką uciążliwością może być dym.

Zacząłem szukać rozwiązań, które z jednej strony spełnią swój podstawowy cel: dadzą ciepło, a z drugiej okażą się mniej uciążliwe na co dzień. Także dla środowiska, bo ja też nie lubię, kiedy niebo zasnuwa szara chmura dymu.

Świat odchodzi od węgla. Nadchodzi czas czystej energii

Szybko zrozumiałem, że skoro już decyduję się na dom i mam możliwość wyboru spośród różnych technologii, warto wybrać tę optymalną, komfortową, wartą swojej ceny. Zacząłem się zastanawiać, czy branża ogrzewania nie przechodzi czasami rewolucji, podobnej do tej w motoryzacji. Samochody elektryczne stają się przecież coraz popularniejsze, a nawet modne. Ale nie tylko – są po prostu przyszłością, bo przecież Unia Europejska chce neutralności klimatycznej.

Świat odchodzi od paliw stałych nie tylko w motoryzacji, ale i w energetyce. Węgiel zastępują farmy wiatrowe, baterie słoneczne, elektrownie wodne.

Wygoda, wydajność, szybkość

Wiedziałem już, czego chcę, pozostało tylko znaleźć odpowiednią ofertę. Technologii ogrzewania jest dużo, ale ja postanowiłem wybrać kocioł bezopałowy. Taki, do którego nie trzeba nic wkładać, dokładać, dokupować, zamawiać.

Kiedy zacząłem drążyć temat, przeżyłem zaskoczenie. Okazało się bowiem, że kocioł może być nie tylko bezopałowy, ale i indukcyjny, wykorzystujący najnowocześniejsze innowacje zapewniające efektywność, a do tego bezawaryjny, bezobsługowy i trwały. Tak, technologia, która zadomowiła się w naszych kuchniach, może stać się sercem naszego domu! Zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę w kranie.

Absolutnym przełomem okazał się dla mnie kocioł indukcyjny π (jeżeli intuicja podpowiada wam, by wymawiać jego nazwę jako „pi”, to macie rację!). Jest to rozwiązanie na tyle wydajne i opłacalne, że stosuje się je nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale i przedsiębiorstw, osiedli, obiektów użyteczności publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie każdą wydaną złotówkę ogląda się dwa razy. Mało tego – π to pierwszy kocioł indukcyjny na świecie, stworzony tutaj, w Polsce, przez inżynierów, którzy na ogrzewaniu zjedli zęby.

Ich największym osiągnięciem jest wyjątkowa wydajność stworzonego przez nich kotła. W jego wnętrzu ma miejsce coś o wiele bardziej skomplikowanego niż tylko podgrzewanie wody. W specjalnie skonstruowanej komorze woda błyskawicznie podgrzewana jest do wymaganej przez użytkownika temperatury, a urządzenie wykonuje tę pracę wykorzystując zjawisko czystej indukcji elektromagnetycznej. Zbudowany z  najwyższej jakości materiałów kocioł nie ma wpływu na otoczenie, o ludziach i zwierzętach nie wspominając.

Kocioł indukcyjny skonstruowany jest w taki sposób, by podgrzewał wodę jak najefektywniej. Dzięki indukcji woda – czy to ta kierowana do grzejników, czy do kranów – podgrzewana jest błyskawicznie. Mam na to dowody! Wizyta pod prysznicem oznacza zużycie 15 litrów wody, a samo podgrzanie o 20 stopni wody kotłowi indukcyjnemu o najwyższej mocy zajmie… jedną minutę.

Kalkulator czasu nagrzewania wodyKalkulator czasu nagrzewania wody Źródło: Pereko

A co z wydajnością energetyczną, spytacie. Kocioł indukcyjny jest w stanie generować niezwykle wymierne oszczędności. Przy instalacji podłogowej sięgają one aż 45 procent, a w przypadku grzejników 25 procent. Całkiem sporo, prawda?

Pół wieku trwałości, brak zmartwień przez lata

Z jednej strony kocioł indukcyjny to szczyt technologii, ostatnie ogniwo w ewolucji technologii grzewczej. Z drugiej strony jego konstrukcja jest z natury trwała – sercem urządzenia jest transformator, który został zaprojektowany tak, by służyć przez lata, przez dekady, a w zasadzie przez pół wieku, bo właśnie na tyle żywotność swojego kotła ocenia Pereko. Tak, na 50 lat!

Ja tę wyjątkową trwałość kotła indukcyjnego wziąłem pod uwagę, planując budowę domu. Pomyślałem, że skoro już kocioł bezopałowy, to najdoskonalszy. Uznałem, że π jest wart swojej ceny z uwagi na wiele niepodważalnych korzyści. Kocioł indukcyjny jest objęty długą, wynoszącą aż 20 lat gwarancją. Pierwszy serwis wymagany jest dopiero po pięciu latach, a kolejne co dwa. Jeśli dodamy do tego trwałość, komfort, wygodę, bezobsługowość i bezawaryjność, to według mnie mamy urządzenie idealne.

Prąd jest przyszłością

Doskonałym rozwiązaniem jest dom całkowicie samowystarczalny, z własnymi ogniwami fotowoltaicznymi, zapewniający energię do ogrzewania, podgrzewania wody, ładowania samochodu. Dziś problemem są jeszcze kwestie kosztów tego typu instalacji – wciąż nie należą do najtańszych. Jednak ci, którzy marzą o własnej elektrowni słonecznej, niech wezmą pod uwagę, że kocioł indukcyjny jest rozwiązaniem bezpiecznym. Wskazuje na to specjalny współczynnik

Do przejścia na ogrzewanie wykorzystujące prąd przekonało mnie jeszcze coś. Węgiel w ciągu najbliższych dekad będzie do Polski głównie sprowadzany. Jego cena nie jest więc pewna, od tego paliwa sukcesywnie odchodzi bowiem cały świat.

Firma ze Starachowic, która branżę zna na wylot, przez lata była najlepszym producentem kotłów na paliwa stałe i najwyraźniej wie, co robi, tworząc kocioł przyszłości. Postawiła odważnie na innowacje, a ja cieszę się, że mogę dzięki temu mieszkać wraz z najbliższymi w zawsze przytulnym domu z przyszłości, który generuje oszczędności, a nie dym.

Więcej o: