Ten SUV ma elektryczne serce i wnętrze pełne innowacji. Sięgnij po rozwiązania premium w niewiarygodne korzystnej cenie

Branża motoryzacyjną przechodzi właśnie kolejną falę elektrycznej rewolucji. Innowacyjne napędy osiągają bowiem coraz potężniejsze osiągi, żywotność i pojemność baterii daje z kolei możliwość spełnienia nawet najbardziej wyszukanych oczekiwań użytkowników. To wszystko sprawia, że napęd elektryczny może być stosowany nawet w przypadku SUV-ów.

Samochód, który łączy w sobie najnowsze zdobycze technologii, innowacyjne rozwiązania, wyjątkowy styl i przestronność? Istnieje i jest teraz znacznie bardziej dostępny. Taki model do swojej oferty wprowadziła bowiem Skoda.

ENYAQ iV to samochód wyjątkowy pod kilkoma kluczowymi względami – od elektrycznego serca, przez udogodnienia znane z aut klasy premium po wystylizowane wnętrze. Wszystko jest w nim nowatorskie, dopracowane i „z górnej półki”.

Potężne elektryczne serce – kilka wariantów wyjątkowej mocy

W pełni elektryczny ENYAQ dostępny jest w kilku wariantach. Może mieć napęd na tylną oś lub na cztery koła, a użytkownik może dostosować auto do swoich oczekiwań i potrzeb wybierając z trzech pojemności akumulatora i pięciu wariantów mocy silnika.

Wariant podstawowy ENYAQ 50 iV wykorzystuje silnik o mocy 109 kW umieszczony z tyłu i przenoszący napęd na tylną oś. Maksymalny moment obrotowy wynosi tu 220 nM. Akumulator o pojemności 55 KWh (52 kWh netto) daje zasięg 340 km. W przypadku ENYAQ 60 iV to już 132 kW mocy i akumulator 62 kWh (58 kWh netto). Maksymalny moment obrotowy 310 Nm a zasięg wynosi 390 km. Najpotężniejsza wersja nowego SUV-a, ENYAQ 80 to moc 150 kW, aż 310 Nm momentu obrotowego i do 510 km zasięgu. Źródłem tak potężnych osiągów jest akumulator o pojemności 82 kWh (77kWh netto).

Ta sama bateria wykorzystywana jest w dwóch innych wersjach samochodu – z napędem na cztery koła. Tu do wyboru mamy wersje 80x IV (195 kW) i vRS iV (225 kW). Obie mają zasięg na poziomie 460 km. I właśnie ten model ENYAQ przyspiesza do setki w zaledwie 6,2 sekundy, może osiągnąć 180 km/h prędkości (o 20 km/h więcej, niż pozostałe wersje), a do tego jeszcze ciągnąć przyczepę o masie do 1,4 tony.

Różnorodność napędów i baterii nie jest przypadkowa. ENYAQ to pierwszy model oparty na platformie MEB. Gdyby zdjąć z samochodu karoserię, zobaczylibyśmy dużą, płaską deskorolkę – bateria jest tu bowiem zintegrowana z podłogą, dzięki czemu projektanci nie musieli ograniczać wewnętrznej przestrzeni.

Skoda ma też ofertę dla tych, którzy chcą się wyróżnić. ENYAQ jest bowiem dostępny w wersji Founders Edition – samochodów tego typu stworzono zaledwie 1895, bo są symbolem świętowania 125 lat sukcesu firmy.

Łatwo i szybko naładujesz

ENYAQ da się „zatankować” energią elektryczną zarówno za pomocą zwykłego gniazdka na podjeździe, czy w garażu – dzięki bezpłatnej ładowarce - jak i za pomocą dedykowanej ładowarki ściennej o mocy 11kW. Wystarczy więc od zaledwie sześciu do ośmiu godzin, by samochód był znów gotów na przejechanie setek kilometrów. Najpotężniejsza wersja akumulatora może być naładowana w dedykowanym punkcie od 5 do 80 proc. pojemności już w 38 minut.

Rozwiązania premium teraz w niewiarygodnej cenie

ENYAQ to nie tylko innowacyjny napęd, ale wiele systemów, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo na drodze. Wiele z nich znanych jest z pojazdów klasy premium. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest Travel Assist. System wykorzystujący sztuczną inteligencję potrafi w sytuacjach zagrożenia wspomóc kierowcę – zatrzymać się, uruchomić pojazd, utrzymać pas ruchu, trzymać się w odpowiednim dystansie od pojazdu w korku. Skoda wyposażyła też SUV-a w system do wykrywania pieszych. Front Assist zwiększa bezpieczeństwo poprzez automatyczne aktywowanie hamulców w momencie wykrycia zagrożenia. Funkcja ta wspomaga też kierowcę w wykonaniu manewru mającego na celu ominięcie przeszkody. Bezpieczeństwo i komfort zapewnią też LED-owe oświetlenie, a wygodę Manoeuvre Assist – system, który zatrzyma samochód przy wykryciu przeszkody z tyłu podczas parkowania.

Nowa wizja wnętrza

Skoda ENYAQ ma nie tylko innowacyjne serce, ale i wnętrze. Samochód zaprojektowano bowiem według nowej koncepcji Design Selection. Oprócz typowej dla Skody dużej ilości miejsca dla pasażerów i bagażu mamy do czynienia z gustownym wykończeniem i naturalnymi materiałami. Wiele pochodzi z recyclingu lub jest przetworzonych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie zabraknie tu sprytnych rozwiązań zapewniających utrzymanie porządku zarówno w kabinie, jak i bagażniku. Skoda pomyślała nawet o narzędziach dedykowanych elektrykom – pakiet Simply Clever pozwoli zadbać o czystość przewodu ładującego czy osłon.

Nowoczesność samochodu podkreśla też wyświetlacz o przekątnej 13 cali – największy wśród modeli Skody. Samochód można w pełni zintegrować z ekosystemem swoich urządzeń – za pomocą Skoda Connect da się bowiem sterować wieloma funkcjami pojazdu.

ENYAQ to samochód w pełni elektryczny, innowacyjny i przełomowy. Duża liczba wariantów sprawia, że można go dopasować do swoich opcji. Nowy SUV Skody daje mnóstwo możliwości spełnienia własnych potrzeb i wyróżnienia się.

Więcej o: