Dlaczego warto robić zakupy w osiedlowych sklepach? Oto kilka kluczowych powodów (i wzruszający film do obejrzenia)!
Chociaż handel internetowy dynamicznie się rozwija, nie miejmy złudzeń - cały czas ogromną część produktów, szczególnie tych spożywczych i pierwszej potrzeby, kupujemy stacjonarnie. Pozostaje pytanie, gdzie najlepiej udać się na zakupy – do wielkich hipermarketów przy drodze wylotowej z miasta, sklepów wielkopowierzchniowych w centrach handlowych czy może do lokalnych, mniejszych sklepów, które są w pobliżu? Wymieniamy kilka kluczowych powodów, dla których warto zdecydować się na ostatnią z tych opcji.
Zawsze blisko nas
Pierwsza zaleta lokalnych, osiedlowych sklepów jest dość oczywista i niezaprzeczalna – są po prostu blisko nas. Często znajdziemy je tuż za rogiem, dzięki czemu nie musimy oddalać się zbytnio od swojego miejsca zamieszkania. Pamiętajmy, że osiedlowy sklep nie musi oznaczać jedynie lokalu z własnym szyldem, w którym właściciel to jednocześnie sprzedawca. Są to też sklepy mniejszych sieci, które działają na zasadzie franczyzy i prowadzone są przez indywidualnych przedsiębiorców.
Co więcej, niemal zawsze mijamy je po drodze do domu. Dla większości osób zahaczenie o sklep osiedlowy wracając z pracy, siłowni lub chociażby podróży nie stanowi zatem żadnego problemu. Kupując lokalnie możemy zaoszczędzić. Po pierwsze, kompletując koszyk pierwszej potrzeby w osiedlowym sklepie, nie „spalamy” pieniędzy na dojazd do hipermarketu kilkanaście ulic dalej. Po drugie – marnujemy mniej żywności, nie kupując jej na zapas, a wtedy, kiedy zauważymy, czego konkretnie brakuje nam w lodówce. Tym samym nie poświęcamy również i naszego cennego czasu, który trzeba by spędzić w korkach.
A może przekona was argument ekologiczny? Warto zauważyć, że rezygnacja z częstych dojazdów do wielkopowierzchniowych sklepów wpływa pozytywnie na klimat. Mniej samochodów dojeżdżających do marketów w sobotnie popołudnia to mniejsze korki i mniejsza emisja CO2 do atmosfery.
Dlaczego warto robić zakupy w osiedlowych sklepach? Oto kilka kluczowych powodów fot. materiały partnera
Oszczędzamy czas również w środku
Robiąc zakupy w osiedlowych sklepach, oszczędzamy czas również w środku. Wszystko dlatego, że w lokalnych sklepach znacznie łatwiej odnaleźć wszystkie potrzebne na co dzień produkty. Nie musimy przemierzać dziesiątek alejek, aby odnaleźć szukany przez nas artykuł. Nie stoimy również w wielkich kolejkach do kas.
Do pobliskich sklepów możemy zaglądać często, szybko zapamiętujemy lokalizację interesującego nas asortymentu. Niewielkie, lokalne sklepy są znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem również dla osób starszych, które mogą czuć się przytłoczone nadmiarem produktów oraz rozmiarami hipermarketów, a także liczbą ludzi tłoczących się przy szeregu kas. To także świetne miejsce dla mam z dziećmi – mniej w nich wyeksponowanych produktów, które mogą przykuć uwagę najmłodszych i nieco spowolnić rodzinne zakupy.
Jedną z takich historii możemy obejrzeć z resztą w wideo, które pojawiło się w sieci kilka dni temu. Uwaga, jest wzruszające! A przy okazji, świetnie pokazuje, jak ważną rolę pełnią lokalne sklepy i ich sprzedawcy. Mają znacznie więcej zalet niż mogłoby się wydawać – i to nie tylko tych związanych z oszczędnością czasu czy pieniędzy…
Indywidualne spojrzenia na potrzeby klienta
Oszczędność to nie jedyne zalety sklepów osiedlowych. Warto zauważyć również, jak ważne dla klientów bywa indywidualne spojrzenie. W lokalnych sklepach liczyć możemy na szybką reakcję sprzedawcy, który doradzi w wyborze i pomoże znaleźć potrzebne produkty, a przy okazji często utnie z nami przemiłą, sąsiedzką pogawędkę.
Co więcej, stali klienci takich sklepów mogą liczyć na szczególnie spersonalizowaną obsługę. Lokalne sklepy prowadzone są „przez ludzi dla ludzi”, a sprzedawcy starają się umilić zakupy klientom. Jeśli jest taka potrzeba, zamkną sklep odrobinę później albo pozwolą zarezerwować wcześniej wypatrzony produkt.
Wszystko to sprawia, że wokół lokalnych sklepów coraz częściej tworzy się swego rodzaju wspólnota, skupiająca mieszkańców danej okolicy. Zakupy dla klientów stają się przyjemnością, okazją do spotkania sąsiadów, zaś same sklepy – sercem lokalnej społeczności.
Wybieramy produkty od lokalnych dostawców
Warto zauważyć również, że osiedlowe sklepy dbają o to, aby sprzedawany towar był świeży i pochodził od sprawdzonych, miejscowych dostawców. Kupując w osiedlowych sklepach, często wspieramy więc również lokalnych producentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawca prowadzący dany sklep (a warto pamiętać, że nawet sklepy sieciowe na osiedlu prowadzone są często przez indywidualnych przedsiębiorców) zamówił produkty, których potrzebują jego klienci. To on decyduje, jakie produkty pojawią się w jego sklepie, a znając potrzeby kupujących, może dostosować asortyment do ich preferencji.
Lokalni sprzedawcy to niezwykłe osoby, które starają się wspomóc klientów – zwłaszcza teraz – w tym niełatwym dla wszystkich okresie. To dzięki nim możemy znaleźć zawsze potrzebne produkty blisko domu, a do sklepu chodzić z przyjemnością. To co? Kiedy odwiedzicie swój ulubiony osiedlowy sklep?
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"
- Planeta X w Układzie Słonecznym jednak nie istnieje? Naukowcy nie potwierdzają. Ale nie chcą też zaprzeczać
- Poseł KO podliczył Jacka Kurskiego. Prezes TVP zarobił ponad 2,7 mln zł
- Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- Nowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się od soboty 27 lutego?
- Pół miliona kobiet może stracić tysiące złotych z OFE. "Polski system emerytalny to skład porcelany i fajansu"