Sekrety zarządzania firmą w czasach pandemii. Poznaj te najważniejsze

W świecie zdominowanym przez nagłe zmiany i niepewność coraz trudniej jest podejmować trafne decyzje. Jak sobie poradzić w takiej rzeczywistości, maksymalnie wykorzystując swój potencjał? Inspiracje i praktyczne wskazówki poznać można dzięki nowej, błyskotliwej książce "Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości" autorstwa Pawła Motyla, jednego z czołowych europejskich ekspertów w zakresie przywództwa.

Jeden niepozorny wirus wystarczył, by udowodnić jak wiele słabości ma znany nam model funkcjonowania świata biznesu, bo niemal każda branża odczuła skutki pandemii i na większości firm szok ten brutalnie wymusił dostosowanie. Do tego nigdy wcześniej kryzys nie miał aż tak gwałtownego i aż tak globalnego charakteru. Niestety, testu tego nie przeszło wiele wypracowanych wcześniej rozwiązań i narzędzi. Mieliśmy wypracowaną strategię na lata 2020-2021? Prawdopodobnie w marcu musiała w dużej części trafić do kosza. Byliśmy dumni z zarządzania łańcuchem dostaw? Wystarczył lockdown, zamknięcie fabryk i granic i cały misterny system posypał się jak domek z kart.

Jak jednak poradziłby sobie z pandemią świat, gdybyśmy nie mieli wielu kiedyś innowacyjnych, a dziś powszechnych zdobyczy technologii? Czy bez Internetu, pracy zdalnej, teleobecności, teleporad bylibyśmy w stanie przetrwać przetaczającą się burzę? Nowe technologie przestały być dla nas nowe i bardzo szybko zaczęliśmy się z nimi oswajać niemal w każdej strefie życia.

Nadchodzi kolejna rewolucja: technologiczna

Pandemia nauczyła nas, że świat jest nieprzewidywalny i do tego wyrwała nas ze strefy komfortu. Dała nam też liczne dowody na to, że nie uciekniemy przed innowacjami, które jeszcze bardziej zmienią rzeczywistość w jakiej funkcjonujemy. Świat, który jeszcze niedawno wydawał się wizją science-fiction, już dziś staje się rzeczywistością – sztuczna inteligencja, druk 3D, inżynieria genetyczna, robotyka, wpisują się na stałe w nasze życia, nawet jeśli jeszcze tego nie zauważamy. Według Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 roku algorytmy i maszyny będą w stanie wykonać połowę zadań, które dziś jeszcze wykonuje człowiek. I nie chodzi tu tylko o roboty z hal produkcyjnych, odciążające robotników, a o skomplikowane wyzwania intelektualne, takie jak ocena ryzyka kredytowego czy ubezpieczeniowego, tłumaczenia z języków obcych, porady medyczne czy konsultacje prawne.

Alvin Toffler pisał już w 1980 roku o trzeciej fali, czyli nowej rewolucji, która zmieni wszystko co znamy. Po rewolucjach agrarnej i przemysłowej wieszczył nadejście rewolucji informacyjnej i technologicznej i tego właśnie doświadczamy. Ostatnie trzydzieści lat przyniosło nieporównywalne z jakąkolwiek wcześniejszą epoką zmiany, które wpłynęły na niemal każdego człowieka. Nieprawdopodobnie przyśpieszyła globalizacja, doszło do gigantycznych przemian geopolitycznych, pojawił się i upowszechnił Internet, telefonia komórkowa, media społecznościowe i cyfryzacja niemal każdej dziedziny życia” - mówi Paweł Motyl, autor książki. – „Gdybyśmy przenieśli człowieka z tamtych czasów do dzisiejszej rzeczywistości, nie byłby w stanie sprawnie funkcjonować, bo świat przypominał by mu film science fiction. To co jednak jest najważniejsze to fakt, że postęp technologiczny nie zwalnia, a przyśpiesza i w kolejnych dekadach my sami doznamy znacznie większego szoku. Rozwój sztucznych inteligencji, mechanizmów uczenia głębokiego, narzędzi inżynierii genetycznej (takich jak CRISPR), technologii blockchain, druku 3D, nanorobotyki czy wreszcie bezprecedensowe upowszechnienie Internetu dzięki projektom Starlink czy Kuiper doprowadzi do nieporównywalnie większych zmian niż cokolwiek, co oglądaliśmy w przeszłości.

Zmiany technologiczne dotyczą nas wszystkich

Jak poruszać się w świecie, w którym to, co wczoraj było innowacją znaną jedynie garstce osób w ośrodkach badawczo-rozwojowych największych korporacji staje się standardem? Bardzo praktyczne odpowiedzi na te pytania przynosi nowa książka Pawła Motyla. „Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości” to niezwykła opowieść, która zabiera nas w podróż do przyszłości, tyle że rozgrywającej się na naszych oczach. Z jednej strony wyrzuca nas ze strefy komfortu i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań, a z drugiej daje nam wiele narzędzi, które można od razu wdrożyć w sferze prywatnej i biznesowej.

Każdy szok i każda zmiana kreuje i zwycięzców i przegranych. Z każdego kryzysu ktoś wychodzi mocniejszy, a ktoś… nie wychodzi.” – mówi Paweł Motyl. „Kluczem jest zatem odkrycie co będzie decydowało o sukcesie w obliczu nadciągającej rewolucji i jakie działania warto podejmować już dziś, by na niej skorzystać, a nie stracić.

Poznaj osiem filarów decydujących o sukcesie

Dzięki lekturze poznać można nie tylko znaczenie nowych technologii, ale też odkryć klucz do zwiększenia swojej własnej efektywności. O naszym sukcesie, jak zauważa autor, decyduje bowiem osiem przenikających się czynników.

Świat Schrödingera” napisałem niemal w całości przed pandemią COVID-19, opierając się na licznych obserwacjach firm, zespołów i liderów z całego świata, którzy w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń byli nadal skuteczni i pomimo wstrząsów wygrywali. Jak się okazało, recepta ta sprawdziła się również w obecnym kryzysie.” – mówi Paweł Motyl. – „O sukcesie lub porażce decyduje dziś m. in. to jak szybko i efektywnie potrafimy asymilować nowe technologie, o czym przekonała się każda firma i każdy pracownik nagle skazany na pracę zdalną. Ważne jest też to, jaką kulturę organizacyjną zdołaliśmy zbudować, bo – przykładowo – organizacje, które postawiły na decentralizację procesów decyzyjnych i zwinne zarządzanie są dziś w znacznie lepszej sytuacji niż tradycyjni, hierarchiczni gracze. Ogromnego znaczenia nabrała też jakość przywództwa na każdym szczeblu organizacji.

Książka porusza również ten istotny temat: co decyduje o efektywności liderów w czasie kryzysu? Jaka jest ich rola, co ma wpływ na jakość podejmowanych decyzji, które w dobie niepewności są tak bardzo istotne? Na czym polega sekret naszego osobistego doskonalenia w oparciu o koncepcję oduczania? Dlaczego warto stawać się polimatem? „Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedzi na te pytania i poczuć się pewniej w niepewnych czasach.

Paweł MotylPaweł Motyl PiotrLitwic.com/Materiały promocyjne

Więcej o: