AppGallery rośnie w siłę. Na tych smartfonach znajdziemy już kluczowe aplikacje do bankowości

Smartfony Huawei to urządzenia, które świetnie sprawdzają się nie tylko, jako narzędzia do pracy i zabawy. Pozwalają również na sprawne prowadzenie konta bankowego, dzięki obecności wielu aplikacji największych polskich banków. Oto, jak wygodnie można zarządzać swoimi finansami z poziomu urządzenia mobilnego.

AppGallery to prężnie rozwijany sklep z aplikacjami dedykowanymi dla smartfonów Huawei, który możemy już śmiało nazwać godnym konkurentem dla innych platform z aplikacjami mobilnymi.

Programiści Huawei pracując nad AppGallery włożyli dużo pracy, abyśmy na smartfonach tej firmy znaleźli wszystkie potrzebne aplikacje. Okazuje się, że nie zabrakło wśród nich aplikacji bankowych, które pozwalają na wygodne i - co niezwykle istotne - bezpieczne prowadzenie konta w banku z poziomu urządzenia mobilnego.

Dziewięć aplikacji bankowych w AppGallery

Przez ostatni rok biblioteka sklepu stale powiększała się o kolejne pozycje. Na urządzeniach Huawei znajdziemy już programy w wielu ważnych kategoriach, takich jak finanse, edukacja, zakupy, rozrywka, gry czy nawigacja i transport. Szczęśliwie twórcy AppGallery nie zapomnieli też o osobach, które lubią zarządzać swoim kontem bankowym z poziomu telefonu.

A możliwości jest całkiem sporo, bo biblioteka AppGallery zawiera już dziewięć aplikacji bankowych. Jako pierwsze do sklepu Huawei (już przed kilkoma miesiącami) trafiły: IKO od PKO Banku Polskiego oraz apka mBanku. Poza tym dostępne są: aplikacje PeoPay i PeoPay Kids (Banku Pekao S.A)., aplikacje Idea Banku, Nest Banku, dwa programy Getin Noble Banku (Getin Mobile i Noble Mobile) oraz świeżo dodana do sklepu apka Banku Millennium. Dostępna jest więc spora część wszystkich najważniejszych programów do bankowości mobilnej dostępnych na polskim rynku.

Huawei AppGallery - aplikacje bankoweHuawei AppGallery - aplikacje bankowe Huawei AppGallery - aplikacje bankowe, fot. materiał promocyjny

Współpraca PKO Banku Polskiego oraz mBanku z Huawei doprowadziła z kolei do tego, że w ostatnim czasie dwie aplikacje bankowe - najpierw IKO, a nieco później program mBanku - zostały zintegrowane z Huawei Mobile Services (HMS). I co bardzo istotne, to właśnie program IKO - jako ten pierwszy - stał się przedstawicielem bazy aplikacji bankowych współpracujących z HMS, która teraz będzie stale się powiększać.

Integracja z HMS oznacza, że z pełnej funkcjonalności obu apek mogą skorzystać już posiadacze wszystkich smartfonów Huawei – zarówno tych starczych wciąż obsługujących GMS, jak i nowszych, które bazują właśnie na HMS.

Dlaczego to tak istotne?

Pozostałe siedem aplikacji obecnie nie jest jeszcze zintegrowana z HMS, jednak Huawei współpracuje z bankami, aby móc zapewnić dostęp do pozostałych programów również użytkownikom posiadających najnowsze smartfony Huawei. Jest to proces skomplikowany, bo aplikacje bankowe są szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców, dlatego każdy z banków musi dokładnie upewnić się, że wersje aplikacji dla smartfonów z HMS są odpowiednio zabezpieczone.

I o ile w przypadku smartfonów z GMS, taka certyfikacja została przeprowadzana już wcześniej, o tyle instalacja aplikacji bankowych na urządzeniach posiadających wyłącznie HMS wymaga ponownej certyfikacji. A taki proces może zająć nawet kilka miesięcy. To dlatego, każda z aplikacji bankowych początkowo trafia jedynie do sklepu AppGallery, a dopiero później zostaje w pełni zintegrowana z Huawei Mobile Services.

Warto jednak czekać, bo w efekcie otrzymujemy gwarancję, że aplikacje, które pobieramy z AppGallery na smartfony z HMS są w 100 proc. bezpieczne. Pobieranie tego typu programów z zewnętrznych, nieautoryzowanych źródeł jest bardzo ryzykownym pomysłem i może doprowadzić do włamania się cyberprzestępców na nasze konto bankowe (o ile aplikacja w ogóle zadziała).

Huawei AppGallery - aplikacje bankoweHuawei AppGallery - aplikacje bankowe Huawei AppGallery - aplikacje bankowe, fot. materiał promocyjny

Do czego możemy wykorzystać aplikacje bankowe?

Aplikacje bankowe dla smartfonów to programy pozwalające na dostęp do bankowości internetowej z poziomu urządzeń mobilnych. W większości zawierają one większość funkcji znanych z "komputerowych" wersji bankowości internetowej, ale często poszerzone są o dodatkowe możliwości - np. płatności mobilne za pomocą usługi Blik lub zbliżeniowo.

Programy bankowe pozwalają przede wszystkim na sprawdzenie swojego stanu konta, przejrzenie historii i statystyk dotyczących wydatków, spłacenie, zastrzeżenie czy zmianę kodu PIN w kartach płatniczych, zlecanie przelewów i wiele więcej. Na części programów tego typu możemy również m.in. otwierać lokaty czy zmieniać ustawienia dotyczące konta bankowego.

Obecnie w sklepie AppGallery znajduje się już ponad 96 tysięcy aplikacji, z czego ponad tysiąc to programy polskie. Miesięcznie z usług sklepu z aplikacjami Huawei korzysta aż 490 milionów aktywnych użytkowników z całego świata.