HMS ma już rok. Jak zmieniał się ekosystem Huawei w tym czasie?

HMS, czyli Huawei Mobile Services to obecnie standard na smartfonach tego - jednego z popularniejszych - producentów na świecie. HMS jest rozwiązaniem, które zawiera wiele zalet, a dziś postanowiliśmy przyjrzeć się kluczowym z nich. Co zmieniło się na telefonach Huawei w ostatnim czasie?

Na początek warto wyjaśnić czym jest HMS. Większość smartfonów na świecie wyposażonych jest w dedykowany system operacyjny. Jest to otwarte oprogramowanie, z którego skorzystać mogą wszyscy zainteresowani producenci smartfonów. Ponad rok temu Huawei musiał zrezygnować z tego systemu, stawiając w zamian na własne rozwiązanie. Tak powstał HMS, czyli Huawei Mobile Services, który znajdziemy obecnie na wszystkich nowych urządzeniach mobilnych tego producenta.

Są to usługi Huawei, które działają w oparciu o system operacyjny Android (a właściwie na tym systemie), jednak oferują dedykowany zestaw funkcji i rozwiązań dostępnych wyłącznie dla posiadaczy smartfonów od Huawei. Warto zauważyć przy okazji, że HMS na rynku istnieje dłużej niż rok i dziś nowe smartfony Huawei mają do dyspozycji jedynie autorskie rozwiązanie producenta.

Ostatni rok HMS na rynku. Jak zmienił się ekosystem Huawei?

Rok minął jednak od czasu, gdy Huawei zakasał rękawy i na dobre rozpoczął wzmożone prace nad rozwojem swojego ekosystemu. HMS przeszedł w tym (stosunkowo krótkim przecież) czasie bardzo długą drogę i wyewoluował z rozwijającej się dopiero usługi do pełnoprawnego ekosystemu, który śmiało konkurować może z innymi producentami na rynku.

Ekosystem Huawei jest zintegrowany ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi Huawei, a swego rodzaju "kluczem" do niego jest konto Huawei ID. To wygodny identyfikator użytkownika, który pozwala nam na dostęp do wszystkich usług i aplikacji Huawei w wygodny i bezpieczny sposób.

Częścią HMS jest cały zestaw przydatnych narzędzi, które na smartfonach Huawei są preinstalowane. Wśród nich znajdziemy takie usługi, jak Chmura Huawei, za pomocą której można wygodnie i bezpiecznie przeglądać swoje pliki i zdjęcia z dowolnego miejsca na Ziemi (nawet z poziomu przeglądarki w laptopie), ale i w razie potrzeby wygodnie przywrócić ustawienia telefonu z HMS.

Kolejnym ciekawym narzędziem jest aplikacja Motywy Huawei, która umożliwia nam dostęp do tysięcy motywów, czcionek i tapet, które pozwalają na dostosowanie telefonu do swoich potrzeb. W ramach HMS mamy też dostęp m.in. do preinstalowanej Przeglądarki Huawei, która pozwala na szybkie i łatwe surfowanie po sieci czy osobistego asystenta Huawei Assistant, który pomaga nam w codziennych czynnościach.

HMS to ekosystem kompletny

Część z wyżej opisanych funkcji była już wcześniej dostępna na smartfonach Huawei, a część dołączyła dopiero niedawno. Faktem jest jednak, że producent mocno rozwinął HMS w ciągu ostatniego roku sprawiając, że stał się to ekosystem, który spełnia wymagania użytkowników.

Preinstalowane usługi to jednak wciąż zbyt mało, aby stworzyć ekosystem kompletny. Huawei doskonale o tym wie, dlatego stworzył AppGallery – sklep z aplikacjami dla smartfonów, który w ciągu ostatniego roku stał się już godnym konkurentem dla pozostałych platform z aplikacjami.

To właśnie nad rozwojem AppGallery Huawei bardzo intensywnie pracował w ciągu ostatnich miesięcy. Dzięki tym wysiłkom udało się przede wszystkim znacząco powiększyć bibliotekę sklepu o nowe pozycje. Wśród nich sporo jest aplikacji znanych światowych gigantów, ale nie brakuje również znanych lokalnie programów, w tym polskich apek.

Obecnie w AppGallery znajdziemy kilkanaście kategorii tematycznych wypełnionych po brzegi aplikacjami mobilnymi. Łącznie zasoby sklepu liczą sobie już 96 tys. pozycji, a aż ponad tysiąc z nich to programy polskie. Co więcej, wraz z rozwojem programu, do korzystania z niego przekonywali się kolejni użytkownicy. Dziś z AppGallery korzysta już bagatela 490 mln osób z całego świata.

Co więcej, dzięki wysiłkom Huawei do AppGallery dołączają kolejne aplikacje bankowe (to niezwykle ważna część rynku aplikacji). Obecnie w ręce polskich użytkowników oddano już dziewięć programów, ale kolejne będą dołączać z biegiem czasu. W ostatnim czasie producentowi udało się też zintegrować dwie kluczowe apki z usługami HMS (tzn. że działają bez konieczności posiadania GMS na smartfonie) – IKO od PKO Banku Polskiego oraz program mobilny mBanku.

Oczywiście Huawei w ciągu ostatnich miesięcy zdołał zabezpieczyć się na wypadek, gdyby której z interesujących aplikacji nie udało się znaleźć w sklepie AppGallery. Tak postało narzędzie Petal Search, czyli nowa wyszukiwarka, która pozwala na dostęp do milionów aplikacji. Petal Search przynosi nawet więcej, bo z poziomu tego narzędzie może pomóc w wyszukaniu informacji w różnych kategoriach z całego świata.

W praktyce więc na smartfonie Huawei znajdziemy zdecydowaną większość programów, których możemy potrzebować. Ich połączenie z usługami Huawei (dostępnymi dzięki HMS) daje nam podstawy, aby nazwać już ekosystem Huawei mianem kompletnego. Ostatni rok ciężkiej pracy sprawił, że HMS nie odbiega od podobnych rozwiązań na rynku i z powodzeniem spełnia oczekiwania użytkowników smartfonów Huawei.

Więcej o: