Kupując telewizor też możesz być eko. Tak można zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć ilość elektrośmieci

Kupując nowy telewizor, warto zwrócić szczególną uwagę na szereg kwestii dotyczących dbałości o klimat i środowisko naturalne. Wybierając mądrze, możemy bowiem przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego oraz ilości produkowanych elektrośmieci.

Ocieplenie klimatu, a także wszechobecny problem z odpadami to kwestie, o których słyszał chyba każdy z nas. Nic dziwnego, jeśli nic nie zrobimy, temperatura na Ziemi wzrośnie powyżej akceptowalnego poziomu, co będzie miało wpływ na powstanie szeregu problemów społecznych i ekonomicznych na świecie.

Bardzo ważne jest zatem, aby kupując nowy sprzęt RTV pamiętać o środowisku naturalnym. Składa się na to wiele aspektów, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie telewizora.

Kupując telewizor, warto pamiętać o ekologii

Pierwszym z nich jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych już na etapie produkcji. Warto wybierać zatem produkty przedsiębiorstw, które troszczą się o klimat na każdym etapie zarówno budowy, jak i później eksploatacji telewizora.

Jedną z takich firm jest Samsung (Samsung Electronics Co., Ltd.). Koreańskie przedsiębiorstwo już w 1992 roku przygotowało własną deklarację środowiskową i podejmuje działania zmierzające do ograniczenia swojego wpływu na naszą planetę.

Jak deklaruje firma Samsung, od 2019 roku aż 92 proc. energii wykorzystywanej w jej zakładach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach to energia odnawialna (pochodząca m.in. z paneli fotowoltaicznych), a w przyszłości udział ten ma być jeszcze większy. Dodatkowo, aby ograniczyć zużycie prądu zdecydowano się m.in. wymienić oświetlenie wewnętrzne na LED w zakładach na całym świecie.

Ekologiczne pudełka i piloty bez baterii

Działaniem, które my – klienci końcowi – jesteśmy w stanie zobaczyć na własne oczy to dbałość o ekologiczne pakowanie produktów. Dlatego telewizory na 2021 rok zaprezentowane w ramach wirtualnego wydarzenia First Look tuż przed targami CES 2021 będą świetnie wpisywać się w ten proekologiczny trend.

Samsung będzie też pakował nowe ekrany w ekologiczne pudełka, które – choć z pozoru wyglądają zupełnie zwyczajnie – będą mogły zostać wykorzystane do upcyklingu. Po wyjęciu telewizora z opakowania ochronnego będzie można w łatwy sposób przekształcić je w element wyposażenia domu, np. ekologiczną półkę.

Ekologiczne pudełka telewizorów SamsungEkologiczne pudełka telewizorów Samsung materiał promocyjny

Zamiast wyrzucać pudełka po telewizorach, będziemy zatem mogli dać im "drugie życie" wykorzystując je w praktyce. Wystarczy zeskanować kod QR, aby zostać przekierowanym do odpowiedniej strony z szablonami, które pomogą nam przerobić karton na gazetownik, bądź domek dla kota. Dodatkowo, co również pozostaje nie bez znaczenia, do produkcji kartonu zużyto mniej papieru oraz tuszu. W takich "ekoopakowaniach" trafią do klientów wszystkie telewizory lifestyle’owe (The Frame, Sero, Serif) oraz większość z linii Neo QLED wyprodukowane w 2021 roku.

Drugim wyróżnikiem tegorocznych telewizorów Samsung będzie ekologiczny pilot SolarCell. Koreańska firma Samsung postanowiła zrezygnować z tradycyjnego sposobu zasilania pilota, do czego większość producentów wykorzystywała przez lata jednorazowe baterie.

Teraz zamiast tradycyjnych baterii "paluszków", piloty Samsunga w dużej części nowych telewizorów będą wyposażone we wbudowany akumulator, który doładowywany jest poprzez niewielki panel słoneczny umieszczony na obudowie kontrolera. Dzięki minimalnemu zapotrzebowaniu na energię bateria w pilocie będzie stale doładowywana nie tylko przy wykorzystaniu światła naturalnego (słonecznego), ale również oświetlenia sztucznego, które dominuje w pomieszczeniach w miesiącach zimowych.

Takie rozwiązanie to również spora wygoda dla użytkownika. Ekologiczny pilot z ogniwem słonecznym pozwala bowiem zapomnieć o szukaniu lub kupowaniu baterii, gdy poprzednie się wyczerpią. Pokazane właśnie piloty Samsunga możemy w razie potrzeby szybko podładować za pomocą złącza USB. Co więcej, są one w 24 proc. wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Warto pamiętać, że jednorazowe baterie po wyczerpaniu się w nich energii, stają się bardzo niebezpiecznymi dla środowiska elektrośmieciami, ponieważ zawierają znaczne ilości szkodliwych substancji. Jak deklaruje Samsung, dołączanie nowych, ekologicznych pilotów SolarCell do sporej części telewizorów z 2021 roku pozwoli na zaoszczędzenie łącznie ok. 99 mln baterii typu AAA na świecie.

Pilot Samsung SolarCellPilot Samsung SolarCell materiał promocyjny

Ograniczenie poboru energii

Ostatni spośród tych najważniejszych elementów to oszczędność energii podczas korzystania z telewizora. Firma Samsung zapowiedziała, że jednym z celów przyświecających nowej linii telewizorów na 2021 rok było również zminimalizowanie zużycia energii przez samych użytkowników telewizorów. To właśnie dlatego nowe urządzenia mają zużywać mniej prądu, co pozwoli nie tylko na ograniczenie śladu węglowego produkowane przez nas samych, ale również na oszczędności na kosztach zakupu energii elektrycznej.

Warto pamiętać, że zarówno w nowych, jak i tych starszych telewizorach Samsung znajduje się wiele funkcji oszczędzających prąd. Wśród nich znajdziemy m.in. automatyczne dostosowywanie jasności ekranu do warunków otoczenia lub scen pokazywanych na wyświetlaczu, tryb oszczędzania energii lub automatyczne wyłączanie ekranu.

Widać więc wyraźnie, że sposobów na oszczędzanie zasobów naszej planety w procesie produkcji, a później również i eksploatacji telewizorów jest bardzo wiele. Warto zadbać zatem o to, aby kupując nowe urządzenie RTV być jak najbardziej eko i nie dokładać własnej cegiełki do postępujących zmian klimatu.

Więcej o: