Ultralekki laptop do zadań specjalnych. W dodatku nie waży nawet kilograma

Wydajny ultrabook, wyposażony w szereg najnowszych rozwiązań technologicznych, z pojemną baterią, zamknięty w stylowej, smukłej i bardzo lekkiej obudowie. Niemożliwe? A jednak. Ten producent pokazał, że można połączyć cechy, których do niedawna nie dało się zamknąć w jednym urządzeniu.

Gdy zapytamy przeciętnego użytkownika o najbardziej pożądane cechy komputera osobistego, najczęściej przewijają się odpowiedzi takie, jak wysoka wydajność, świetna bateria oraz jak największa mobilność. W końcu nikt nie lubi, gdy komputer nie nadąża za właścicielem lub zbyt szybko prosi o podłączenie do zasilania. Ponadto użytkownikom laptopów, zwłaszcza w dzisiejszych czasach zależy na tym, aby ich urządzenie było jak najbardziej mobilne.

Lenovo ThinkPad X1 Nano – komputer, który łączy to co najlepsze

Odpowiedzią na te potrzeby jest stworzony przez firmę Lenovo komputer ThinkPad X1 Nano, który niedawno trafił do sprzedaży w Polsce. Urządzenie to łączy w sobie wydajną konfigurację, kompaktowe wymiary i bardzo niską wagę.

ThinkPad X1 Nano może pochwalić się specyfikacją z najwyższej półki. Sercem urządzenia jest jeden z najwydajniejszych dziś procesorów do zastosowań mobilnych - Intel Core i7 vPro 11. generacji, który oparto na nowej platformie Intel Evo 2.

Wsparciem dla centralnej jednostki obliczeniowej jest bardzo szybka (LPDDR4x) pamięć RAM o pojemności 16 GB, wbudowany układ graficzny Intel Iris Xe oraz dysk SSD o pojemności do 1 TB połączony z płytą główną poprzez złącze PCIe. Wszystko to sprawia, że komputer nie zwolni nawet przy wykonywaniu bardzo wymagających zadań.

Co więcej, ThinkPad X1 Nano to świetne rozwiązanie zarówno do pracy, ale i rozrywki. Laptop może bowiem pochwalić się ekranem, który ma przekątną 13 cali, rozdzielczość 2K (2160 x 1350 pix), obsługuje Dolby Vision, ma jasność 450 nitów i zapewnia 100 proc. pokrycia palety barw sRGB. Co więcej, producent pozostawił użytkownikowi wybór – możemy zdecydować się na ekran tradycyjny lub dotykowy.

Dodatkowo zadbano też o zestaw głośników dobrej jakości. Dźwięk generują cztery membrany umieszczone w różnych częściach komputera, które zapewniają czyste brzmienie. Przydatne (np. w wideokonferencjach) mogą być również cztery mikrofony, w które wyposażono ultrabooka.

Podsumowując, możemy liczyć na bardzo duży zapas mocy nawet korzystając z aplikacji wymagających dużej wydajności. Dodatkowo zachwycimy się obrazem dobrej jakości generowanym przez 13-calowy ekran 2K oraz dźwiękiem płynącym z czterech wbudowanych głośników.

Lenovo ThinkPad X1 NanoLenovo ThinkPad X1 Nano fot. Materiał promocyjny

Kunszt inżynierii, czyli ultra smukła i lekka obudowa

Efektem prac zespołu inżynierów Lenovo jest zamknięcie tak potężnej specyfikacji w obudowie, która jest wyjątkowo kompaktowa i niezwykle lekka. Urządzenie to ma wymiary 13,87 mm x 292,8 mm x 207,7 mm i bez problemu zmieści się nawet w niewielkim plecaku lub nieco większej damskiej torebce. To sprawia, że ThinkPada X1 Nano z łatwością możemy zabrać w niemal dowolne miejsce.

Kluczowa jest tu jednak waga urządzenia, bo to właśnie ona szczególnie wpływa na komfort przenoszenia. X1 Nano waży zaledwie 907 gramów, co sprawia, że jest najlżejszym ThinkPadem w historii marki. Należy tym samym do nielicznego grona komputerów, które są lżejsze niż jeden kilogram.

Niska waga istotna jest szczególnie teraz, gdy korzystamy z hybrydowego modelu pracy i przemieszczamy się. A każdy dodatkowy gram w plecaku lub torbie na laptopa naprawdę robi różnicę.

Obudowa komputera została wykonana przy użyciu bardzo wytrzymałych materiałów - włókna węglowego i stopu magnezu. Laptop został przetestowany pod kątem zgodności z 12 wymaganiami normy wojskowej. Podobnie, jak pozostałe ThinkPady przeszedł też ponad 200 testów jakościowych, które gwarantują działanie w ekstremalnych warunkach. X1 Nano przeżyje nie tylko skrajne temperatury, ale również np. zalanie kawą czy upadek.

Lenovo zadbało również o cyfrowe bezpieczeństwo użytkownika dzięki zastosowaniu rozwiązań ThinkShield. Moduł Trusted Platform Module (dTPM) chroni dane szyfrujące je, a bezpieczny czytnik linii papilarnych Match-on-Chip nie pozwala na dostęp do komputera osobom trzecim. Co niezwykle istotne, ThinkPad X1 Nano automatycznie blokuje się, gdy użytkownik odejdzie od sprzętu, a wbudowana kamera na podczerwień pozwala na bezdotykowe zalogowanie nawet z trybu uśpienia.

Elastyczność w pracy z komputerem

Warto wspomnieć jeszcze, że uzupełnieniem całości jest zestaw modułów łączności bezprzewodowej. Na pokładzie nie zabrakło najnowszej generacji Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, a także – co jest dość rzadko spotykane w laptopach – modułu LTE lub 5G. To pozwala nie martwić się o połączenie z internetem, nawet gdy jesteśmy z dala od domu lub biura.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba podłączenia komputera do urządzeń peryferyjnych (takich jak dodatkowy monitor czy przenośny dysk), możemy zrobić to za pomocą jednego z dwóch dostępnych gniazd Thunderbolt 4. To standard, który daje ogromną elastyczność, bo pozwala nie tylko na przesyłanie danych, ale również przenoszenie obrazu i dźwięku oraz ładowanie komputera za pomocą tego samego kabla kompatybilnego ze standardem USB-C.

Dzięki ogromnej przepustowości złącza Thunderbolt 4, pozwala on też na podłączenie opcjonalnej stacji dokującej z komputerem. To umożliwia łatwe przeniesienie obrazu 4K 60 Hz na dwa monitory zewnętrzne, skorzystanie z czterech pełnowymiarowych gniazd USB 3.0 czy kabla Ethernet.

Złącze USB-C pozwala też na błyskawiczne naładowanie komputera. ThinkPad X1 Nano obsługuje bowiem szybkie ładowanie Rapid Charge o mocy 65 W. Co więcej, ładowarką od laptopa możemy też uzupełnić energię w smartfonie, słuchawkach czy zegarku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Całość zasila bateria o pojemności 48 Wh, co pozwala na 13 godzin nieprzerwanego działania. Po 8-godzinnym dniu pracy w ogniwach pozostanie więc jeszcze zapas energii, który pozwoli zrelaksować się oglądając film czy przeglądając media społecznościowe.

Komputer kompletny

Widać więc wyraźnie, że ThinkPad X1 Nano to sprzęt, który łączy wszystkie cechy charakteryzujące komputer kompletny. Jest nie tylko bardzo wydajny i działa długo na jednym ładowaniu, ale pozwala też na sporą elastyczność podczas korzystania i brak problemów z połączeniem z siecią dzięki wbudowanemu modułowi 5G. Przede wszystkim jednak jest bardzo kompaktowy i niezwykle lekki. Waży zaledwie nieco ponad 900 gramów, co jest rekordem wśród komputerów tej marki.

Co więcej przy zakupie tego modelu zyskujemy nie tylko niezwykle wydajny i lekki sprzęt, ale również usługę serwisową Lenovo Premier Support w standardzie. Zapewnia ona wszechstronne wsparcie dla sprzętu wraz z oprogramowaniem (OEM), priorytetyzację dostępności części wraz z naprawą w siedzibie klienta, zaawansowaną pomoc techniczną - świadczoną całodobowo oraz jeden punkt kontaktowy do zarządzania sprawami od początku do końca bez konieczności przełączania się przez infolinię.

 
Więcej o: