Chcesz wiedzieć, ile energii zużywa twoja firma? Można to sprawdzić na kilka sposobów

Postanowiłeś dowiedzieć się, jak dużo energii zużywa twoja firma, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Oto kilka sposobów na sprawdzenie, ile i na wymianie jakich urządzeń można zaoszczędzić oraz czy warto zdecydować się na inwestycję. Internetowe kalkulatory pozwalają wyliczyć to w kilka minut, a potencjalne oszczędności mogą być naprawdę spore.

Na co dzień większość z nas zapewne nie zastanawia się nad zapotrzebowaniem energetycznym swojej firmy. Tymczasem wiele urządzeń, z których korzystamy w przedsiębiorstwach, a szczególnie tych starszych, potrafi zużywać spore ilości energii. To zupełnie niepotrzebny koszt, który musimy ponosić, a cierpi na tym zarówno budżet, jak i planeta.

Zużywamy ogromne ilości energii. Zupełnie bez sensu

Dla przykładu wymiana halogenów - które pobierają bardzo dużo energii - na nowsze lampy LED, to oszczędności liczone nawet w tysiącach złotych nawet w niewielkim biurze. Gdy powierzchnia jest większa, a dodatkowo w zakładzie pracują różnego rodzaju maszyny, oszczędności mogą być zdecydowanie bardziej widoczne.

Ile można zaoszczędzić? Czy można wyliczyć potencjalne oszczędności na energii elektrycznej w firmie na własną rękę? Jak najbardziej. Jest na to kilka sposobów, a niektóre z nich są wyjątkowo łatwe w zastosowaniu.

Sprawdzenie czasu pracy urządzeń

Pierwszym i bardzo istotnym krokiem jest wyliczenie czasu działania różnych urządzeń w naszej firmie. To bardzo ważny element, bo umożliwia później wykonanie znacznie dokładniejszych obliczeń. Warto zbadać i zapisać sobie, ile godzin w skali tygodnia, miesiąca i roku pracuje oświetlenie, klimatyzacja, pompy ciepła, chłodziarki i inne urządzenia wykorzystywane w firmie.

Następnie na podstawie tych danych można określić roczne oszczędności na energii elektrycznej. Oczywiście samodzielne obliczenie zużycia dla każdego z urządzeń może być trudne i czasochłonne, dlatego warto skorzystać z internetowego kalkulatora zużycia energii.

Kalkulator energii elektrycznej - jak to działa?

Jedno z takich narzędzi, a konkretniej "Kalkulator optymalizacji zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwie" przygotowała i udostępniła Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Ze znajdującego się na stronie gov.pl/web/audytywmsp kalkulatora skorzystać może każdy, bez względu na poziom wiedzy na ten temat. Narzędzie jest darmowe.

Jak działa taki kalkulator? Pierwszym krokiem jest zaznaczenie ceny energii elektrycznej zgodnej z taryfą w przedsiębiorstwie. Jeśli nie uzupełnimy tego pola, system wybierze średnią polską cenę (55 groszy za kWh), jednak wpisanie własnej wartości pozwala na uzyskanie znacznie dokładniejszych wyliczeń.

Następny krok to dodanie kolejno wszystkich urządzeń, które pracują w przedsiębiorstwie. Do wyboru pozostawiono listę aż 21 rodzajów sprzętów, w tym m.in. chłodziarka, telewizor, odkurzacz, klimatyzator lub laptop.

Kalkulator prosi o podanie podstawowych danych dotyczących produktu, m.in. czasu pracy na dobę, mocy urządzenia (gdy jej nie znamy, można podać rok zakupu) oraz np. jasności (w przypadku oświetlenia). Po dodaniu kolejnych sprzętów w firmie możemy zobaczyć czy warto wymienić je na nowsze, aby zaoszczędzić na prądzie.

 

Co więcej, w ciągu kilku minut kalkulator jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak duże mogą być oszczędności energii w przypadku wymiany części lub wszystkich urządzeń na bardziej energooszczędne. Odpowiedź dostajemy zarówno w kilowatogodzinach zaoszczędzonej energii, jak i w złotówkach w skali roku. Można też wygenerować szczegółowy raport z wyliczeń.

Dla przykładu wymiana oświetlenia składającego się z 25 świetlówek (o jasności 950 lumenów) pracujących przez 8 godzin dziennie przynosi bardzo wymierne korzyści. Z kalkulatora wynika, że roczna oszczędność energii, którą można w ten sposób uzyskać to aż 438,00 kWh, co przekłada się na zaoszczędzenie 240,90 zł. Im większa powierzchnia do oświetlenia, tym oczywiście też większe potencjalne oszczędności.

Zrób samodzielny audyt w swojej firmie

Kolejnym sposobem na oszczędności jest wykonanie samodzielnego audytu w swoim przedsiębiorstwie. Skorzystanie z internetowego kalkulatora przygotowanego również przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. i Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozwala na oszacowanie potencjalnych oszczędności, bez konieczności zatrudniania specjalistycznej firmy.

Narzędzie to umożliwia inwentaryzację budynków oraz urządzeń wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo. Pozwala określić, które z nich warto wymienić i jak bardzo opłacalna będzie ta inwestycja. W ten sposób można oszacować opłacalność następujących inwestycji:

  • wymiany silnika elektrycznego,
  • wymiany pompy,
  • wymiany wentylatora,
  • wymiany sprężarki,
  • wymiany klimatyzatora,
  • wymiany kotła na kocioł o wyższej sprawności,
  • wymiany kotła na pompę ciepła,
  • zastosowania instalacji do odzysku ciepła ze sprężarki,
  • ograniczenia wycieków z instalacji sprężonego powietrza,
  • wymiany oświetlenia.
 

Podobnie jak było to w przypadku poprzedniego kalkulatora, tak i tym razem oprogramowanie samodzielnie przeprowadza użytkownika przez szereg pytań dotyczących wielkości firmy, stylu pracy, rodzaju wykorzystywanych urządzeń i podobnych informacji. Wielką zaletą narzędzia jest prostota wykonania audytu bez potrzeby konsultacji z fachowcem i spora oszczędność czasu.

E-doradca MŚP

Kolejnym rozwiązaniem, które może pomóc pozbyć się problemów dotyczących obszaru efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, a także odpowiedzieć na szereg pytań z tej dziedziny, jest E-doradca MŚP. To program, który pozwala łatwo, intuicyjnie i szybko znaleźć sprawdzone informacje na temat inwestycji pozwalających zaoszczędzić na energii (nie tylko elektrycznej) w firmie.

Wystarczy wybrać konkretne zagadnienie (np. panele fotowoltaiczne), a następnie wpisać kluczowe hasło (np. czas zwrotu inwestycji), aby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na ten temat. Pod tym, przykładowym zapytaniem krył się cały zestaw wiedzy o fotowoltaice wraz m.in. ze wzorem na wyliczenie uzysku energetycznego, danymi dotyczącymi natężenia promieniowania słonecznego, kosztem założenia instalacji oraz wspomnianym czasem zwrotu.

Baza artykułów jest na tyle duża, że każdy powinien znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. Gdyby jednak okazało się to niemożliwe, można skontaktować się z administratorami narzędzia, a ci postarają się uzupełnić bazę o brakujące informacje.

Chcesz wiedzieć, ile energii zużywa twoja firma? Można to sprawdzić na kilka sposobówChcesz wiedzieć, ile energii zużywa twoja firma? Można to sprawdzić na kilka sposobów fot. materiały promocyjne

Sposobów na oszczędności w firmie jest jeszcze więcej

To niejedyne sposoby, dzięki którym możemy poprawić efektywność energetyczną firmy i zaoszczędzić na energii elektrycznej. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. i Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało również inne narzędzia przydatne w tym celu.

Warto wspomnieć tu przede wszystkim o podręczniku do samooceny zużycia energii dla małych i średnich przedsiębiorstw. W zrozumiały sposób przedstawia on działania służące poprawie efektywności energetycznej firmy, a także zawiera listę pytań kontrolnych, które umożliwiają ocenę dotychczasowej efektywności.

Kolejny to zbiór 50 dobrych praktyk. To pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na tematy związane z efektywnością energetyczną, np. wymianą oświetlenia czy modernizacją sprężarek w firmie.

Nie można też zapomnieć o kursie e-learningowym przygotowanym wspólnie przez KAPE i Akademię PARP. To świetne źródło wiedzy na tematy związane z monitorowaniem zużycia energii, zarządzaniem efektywnością energetyczną przedsiębiorstwa oraz instrumentów, które pozwalają zaoszczędzić na energii.

Kurs podzielony jest na sekcje tematyczne i zawiera zarówno wiedzę teoretyczną, jak i ćwiczenia przydatne, aby utrwalić sobie wiedzę na tematy związane z efektywnością energetyczną. Co ważne, przeprowadzenie całości szkolenia można podzielić sobie na kilka części, zatrzymywać i kontynuować naukę w dowolnym momencie. Wszystkie narzędzie są oczywiście bezpłatne i można znaleźć je na stronie: gov.pl/web/audytywmsp.

Sposobów na wyliczenie zużycia energii w firmie oraz potencjalnych oszczędności z inwestycji jest zatem bardzo wiele. Dlaczego więc z nich nie skorzystać, skoro można na tym jedynie zyskać? A dobre będzie to nie tylko dla budżetu, ale i klimatu.

---

Artykuł sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Opinie w nim wyrażone nie mogą być traktowane jako oficjalne opinie Unii Europejskiej.

embed
Więcej o: