Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje rynek nieruchomości. Sprawdź, jak na tym skorzystać

Intelitentny dom wie, czy w nim jesteś, zna twoje zwyczaje, uczy się jak sterować światłem i temperaturą. Jak jeszcze technologia pomaga tym, którzy myślą o zakupie nieruchomości? Sztuczny umysł w wykonywaniu wielu zadań jest o wiele bardziej skuteczny od człowieka. Jak na tym zyskać?

O tym, że sztuczna inteligencja jest coraz powszechniej stosowana w różnych dziedzinach życia nikogo nie trzeba przekonywać. Technologia, która podsuwa dziś towary podczas zakupów internetowych, analizuje nasze zachowania w sieci, a nawet pomaga nadzorować ruch na drogach, ma jednak jeszcze jedno, bardzo praktyczne zastosowanie.

Nowoczesne budownictwo i technologia idą ze sobą w parze

Ci, którzy marzą o własnym domu lub mieszkaniu chcieliby zapewne, żeby ich własność korzystała z najnowszych zdobyczy technologii. Innowacji, z których korzystają architekci, projektanci czy budowniczy jest w przypadku nieruchomości wiele. W jaki sposób określić jednak, co jest pionierskim budynkiem?

Nieszablonowe materiały, rozwiązania architektoniczne, wzornictwo, to niejedyne cechy definiujące nowoczesne budownictwo. Kolejną z nich jest otwartość budynków na technologiczne innowacje - sztuczną inteligencję, internet rzeczy, wirtualną rzeczywistość. Jak z tego korzystać?

OtodomOtodom materiał promocyjny

Sztuczna inteligencja pomaga kupić wymarzoną nieruchomość

Rewolucjonizuje rynek nieruchomości. I to na kilku płaszczyznach. Po pierwsze w wydajny sposób jest w stanie znaleźć oferty według określonych kryteriów. Sztuczny mózg jest w stanie "nauczyć się" oczekiwań konsumenta i przeszukiwać bazy ogłoszeń biorąc je pod uwagę. I to w sposób znacznie bardziej wydajny niż człowiek.

Inny, niezwykle istotny aspekt korzystania z zasobów sztucznej inteligencji, to ocena opłacalności inwestycji. Algorytmy są bowiem w stanie porównać ze sobą zbliżone oferty, w sposób niezależny od emocji ocenić dobre i złe strony danego obiektu czy lokalizacji, kierować się precyzyjnymi kryteriami. Kolejną z istotnych kwestii, którą ocenić może sztuczna inteligencja, jest ryzyko finansowe. Czy ceny nieruchomości w danej okolicy rosną? Czy - na przykład w przypadku przeznaczenia nieruchomości na wynajem - można liczyć na zysk? Ocena np. wzrostu populacji na danym obszarze dla człowieka byłaby zajęciem żmudnym, sztuczny mózg odpowiednie obliczenia jest w stanie wykonać niemal w czasie rzeczywistym.

Chcesz kupić dom lub mieszkanie? Technologia ci sprzyja

Sztuczna inteligencja nie jest jedynym rozwiązaniem, które sprzyja marzącym o własnych czterech kątach. Coraz popularniejsze stają się bowiem rozwiązania, które pozwalają przyjrzeć się danej nieruchomości bez ruszania się z fotela. Część pośredników umożliwia bowiem odbycie wirtualnego spaceru po nieruchomości. To wygodny, a jednocześnie realistyczny sposób na pierwsze zapoznanie się z daną.

Narzędzie cieszy się coraz większą popularnością. - Coraz częściej klienci poszukują wartości dostarczanej przez to narzędzie. Odnotowaliśmy 30-procentowy wzrost liczby klientów poszukujących ogłoszeń z wirtualnym spacerem. Uważam, że najbliższa przyszłość przyniesie ewolucję tej technologii - mówi Jakub Kląskała, Head of Secondary Market w Otodom.

5G to kolejna technologia, która ułatwi zakup nieruchomości. Dzięki niej korzystanie z internetu rzeczy, inteligentnych urządzeń wykorzystywanych do monitorowania np. postępu prac na budowie, jest znacznie wygodniejszy. Następca LTE zapewnia bowiem większą przepustowość łączy, kamery internetowe, mierniki, czujniki, automatyczne silniki mogą więc działać znacznie sprawniej i efektywniej. Dzięki tego typu rozwiązaniom dom może być miejscem w wymierny sposób przyjazny i bezpieczny. Technologia inteligentnych akcesoriów, w które wyposażyć można dom, jest bowiem rozwijana od ponad dekady. Dzisiejsze rozwiązania są oparte na wieloletnich doświadczeniach inżynierów i konsumentów.

Z tych samych względów 5G staje się sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy marzą o inteligentnym domu czy mieszkaniu. Sieć piątej generacji skutecznie bowiem pokrywa obszar zurbanizowany - jest wręcz stworzony do tego, by tysiące niewielkich urządzeń koegzystowały w jednej sieci[PM1] .

Inteligentny dom wie, czy się właśnie w nim znajdujesz

Czym tak naprawdę są inteligentne domy? Najciekawiej wyjaśnia to Norbert Cała, autor artykułu zamieszczonego w kwartalniku Lighthouse. "Zaczynając przygodę ze smart home, najczęściej myślimy o zastąpieniu oświetlenia takim, które możemy kontrolować zdalnie, np. przy użyciu telefonu, lub sterowanym za pomocą czujników ruchu. To bardzo dobry kierunek, dodatkowo dość łatwy do wykonania" - pisze.

Wyjaśnia też, że w podobny sposób sterować można temperaturą w domu.  "Nie znam żadnej osoby, która, wychodząc do pracy, ręcznie zmniejsza temperaturę na każdym kaloryferze. W smart home można jednak zaprogramować je tak, by zmniejszały ogrzewanie pod nieobecność domowników. Dzięki czujnikom ruchu system jest w stanie automatycznie dostosować się do osoby, która jednego dnia pracuje zdalnie".

Sztuczna inteligencja może też zastąpić klucze, a nawet agencję ochroniarską. Ile to jednak wszystko kosztuje? Po odpowiedź warto sięgnąć do kwartalnika.

Skąd czerpać bieżące informacje na temat technologii w nieruchomościach? Z profesjonalnych i inspirujących źródeł. Otodom właśnie wydał pierwszy numer magazynu kierowanego do branży nieruchomości - "Lighthouse". W pierwszym wydaniu można znaleźć nie tylko kwestie związane np. z inteligentnymi sprzętami AGD, ale także tematy  dotyczące wykorzystania kryptowalut i technologii blockchain, najnowsze informacje o rynku nieruchomości w trakcie pandemii, tematy ekologiczne czy sylwetkę futurystycznej architektki W magazynie ciekawe informacje znajdą więc zarówno ci, którzy od technologii oczekują pomocy w procesie zakupu, jak i jej prawdziwi fani, którzy potrafią docenić korzyści, jakie przynoszą innowacje.

OtodomOtodom materiał promocyjny

Więcej o: