Ten telewizor nie ustępuje monitorom. Lepsza płynność ruchu, ostrość obrazu, głębia kolorów. Specjalnie dla graczy

Telewizory przez długi czas nie mogły dorównać monitorom pod względem jakości wyświetlanego obrazu. Jednak to już przeszłość. Teraz dobrej klasy sprzęt TV jest kompatybilny zarówno z nowoczesnymi kartami graficznymi, jak i konsolami. Obraz 4K w 120 klatkach na sekundę! A to dopiero początek przełomowych informacji.

Gracze przez długi czas nie cenili sobie telewizorów ze względów praktycznych. Wprawdzie konsola podłączona w sypialni czy komputer w salonie stanowiły wygodne rozwiązanie, lecz miłośnik gamingu musiał przymykać oko na wiele mankamentów wyświetlanego obrazu. Niski czas reakcji, smugi ciągnące się za ekranową postacią, słaba ostrość, niewyraźne kolory - wszystko to mogło pozostawiać wiele do życzenia. Monitory przez lata wydawały się niedoścignione, gdyż odbiorniki TV nie nadążały ani za pecetami, ani za konsolami.

Na rynku zaszła jednak gigantyczna zmiana. Wreszcie znalazły się urządzenia doskonale dopasowane do potrzeb graczy. Mowa o telewizorach LG z serii Gallery G1 i C1, które nie ustępują już znanym, dobrym monitorom.

Częstotliwość obrazu jak w wysokiej klasy monitorze. Koniec ze smużeniem

Kilka podstawowych danych technicznych sprawia, że modele te przyciągają uwagę odbiorców. Wyposażone są w matrycę OLED, która potrafi odświeżać obraz z natywną częstotliwością 120 Hz. To wystarczy, by sprostać najnowszym standardom stosowanym zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i konsolach. Takie parametry znane były dotychczas tylko w zaawansowanych monitorach. OLED sam w sobie ma też inne zalety: doskonałą czerń i biel, wyraźny kontrast, żywe, naturalne kolory.

LG OLEDLG OLED Materiał promocyjny

Telewizory LG kompatybilne z kartami graficznymi i konsolami. Pełna synchronizacja

Sama częstotliwość odświeżania to dopiero pierwszy krok, by gracz dostrzegł różnicę. Telewizory LG wyposażone są również w inne technologie kluczowe dla jakości rozgrywki: NVIDIA G-Sync i AMD Radeon Free Sync, za którymi stoją dwaj czołowi producenci kart graficznych.

W obu rozwiązaniach chodzi właściwie o to samo, czyli o synchronizację wyświetlacza i karty. Czasami liczba klatek na sekundę wynosi 120, a czasami 60. Jeśli te wartości nie zostaną zestrojone z ekranem, obraz będzie się przycinał. Możliwość włączenia synchronizacji sprawi jednak, że nawet najszybsza strzelanka będzie po prostu płynna.

4K w 120 Hz i HDR dla graczy

Na posiadaczy najnowszych konsol czekają wszystkie telewizory LG OLED z tegorocznej oferty. Obsługują one bowiem standard HDMI 2.1, który zapewnia możliwość wyświetlania obrazu 4K w 120 klatkach na sekundę (seria A1 60 klatek na sekundę), oraz standard Variable Refresh Rate, czyli dynamiczną częstotliwość odświeżania. VRR pozwala dostroić ekran z potrzebami sprzętu, by obraz był w praktyce jak najbardziej płynny. Działa to w sposób zbliżony do synchronizacji z kartami graficznymi. A efekty są takie jak w przypadku dobrej klasy monitorów.

Standard HDMI 2.1 ma ponadto jeszcze jedną praktyczną zaletę: obsługuje standard HGIG, czyli odpowiednik technologii HDR. Opracowany został właśnie z myślą o najnowszych konsolach. Dzięki temu natężenie koloru i kontrastu jest lepiej dobierane do konkretnych produkcji, a suma wszystkich tych cech sprawia, że najnowsze modele LG OLED są rekomendowane do najnowszej generacji konsol.  

Nowe funkcje tylko dla graczy. Specjalne menu daje możliwość kontroli

Kolejne rozwiązanie przygotowane specjalnie dla graczy to menu Optymalizator Gier (Game Optimizer). Umożliwia ono dostosowanie obrazu do rodzaju produkcji. W prosty sposób jesteśmy w stanie określić, czy ścigamy wrogów jako mistrz FPS, skupiamy się na strategii RTS, czy przeżywamy fabularne przygody RPG. W tym samym menu włączamy i wyłączamy VRR G-Sync. Dwie pozostałe funkcje - Black i White Stabilizer - pozwalają na przykład dostrzec wroga ukrytego w ciemnościach.

Telewizory LG mają też opcję poprawiania innych istotnych parametrów obrazu. Można mianowicie ograniczyć emisję niebieskiego światła - co pomaga chronić wzrok podczas wielogodzinnych rozgrywek. Za jakość dźwięku odpowiada AI Game Sound. Sztuczna inteligencja natomiast reguluje jego natężenie i kreuje jak najlepsze przestrzenne brzmienie.

 

LG unowocześnia gry również na inne sposoby. Modele serii G1 Gallery i C1 ułatwiają dostęp do platform gamingowych. Wyposażone zostały w Wi-Fi o standardzie 6, przez co lepiej radzą sobie z utrzymaniem wysokiej klasy połączenia. To z kolei jest bardzo istotne dla rozgrywki, bo wciąż rośnie liczba urządzeń, które stale łączą się z siecią. Dzięki tym udogodnieniom opóźnienia są niższe, przepustowość wyższa, a zabawa bardziej komfortowa. Warto zwrócić uwagę także na rozmiary najnowszych telewizorów LG - telewizor serii C1 o przekątnej 48 cali (wyjątkowo małej, jak na ekran OLED) doskonale łączy zaawansowaną technologię wyświetlania obrazu z potrzebami graczy, dla których urządzenie jest doskonałym monitorem gamingowym.

Sztuczna inteligencja wie, w co grasz. I co oglądasz

Zapewne graczom przypadnie do gustu również inne rozwiązanie zastosowane przez LG, sprawdzi się ono w przypadku wielu zadań. Telewizor przecież służy też do obsługi tradycyjnej TV czy serwisów VOD. W modelach Gallery G1 i C1 znajdziemy genialny procesor α9 Gen4 AI 4K. Dzięki sztucznej inteligencji rozpoznaje on, co jest wyświetlane na ekranie. Nie wszystkie treści prezentowane są w standardzie 4K. Jednak algorytmy potrafią podnieść poziom jakości obrazu - wykrywają krawędzie, rozróżniają poszczególne plany. Zarówno podczas rozgrywki, jak i odbioru kanałów telewizyjnych obraz będzie głęboki, ostry i żywy. 120-hercowy wyświetlacz zdaje egzamin także w przypadku filmów akcji i transmisji sportowych.

Najnowsze telewizory LG to modele, w których uwagę zwraca menu WebOS, a także Pilot Magic. Wyszukiwanie i przekazywanie materiałów, rozpoznawanie głosu, uczenie się przyzwyczajeń poszczególnych użytkowników, dostrajanie dźwięku tak, aby komponował się z danym pomieszczeniem - to wszystko pozwala w jeszcze większym stopniu cieszyć się domową rozrywką. I to na ekranie o wielkości nawet 77 czy 83 cali.

Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia: telewizory LG OLED G1 i C1 są oficjalnie milsze dla planety. W porównaniu z telewizorami LED są bezpieczniejsze, ponieważ nie mają podświetlenia, do ich produkcji zużywa się mniej plastiku, wykorzystują mniej niebezpiecznych materiałów oraz stwarzają niższe ryzyko wytwarzania substancji zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniu.

Więcej o: