Kup teraz, zapłać później. Co to daje? Trzy przykładowe sytuacje, gdy to się naprawdę przydaje

Allegro w pełni rusza z usługą "kup teraz, zapłać później". Po dużym pilotażu, teraz udostępnia ją wszystkim kupującym. Pół żartem pół serio można powiedzieć, że najlepiej by było, gdyby płacić nie trzeba było w ogóle. A co to za różnica czy zapłacę teraz czy za miesiąc? Otóż - w niektórych sytuacjach taka możliwość bardzo się przydaje.

„Kup teraz, zapłać później" to rozwiązanie znane np. z fintechów czy niektórych sklepów np. z kosmetykami czy elektroniką. Teraz rusza także na Allegro. W ramach oferty Allegro Pay internauci będą mogli zapłacić w ciągu 30 dni od zakupu lub rozłożyć płatność na raty.  

Kiedy możliwość późniejszej zapłaty za zakupy szczególnie się przyda? Oto trzy przykładowe sytuacje. 

1. Chcę sprawdzić produkt  

Ubrania, buty, meble, sprzęt elektroniczny – to przykładowe towary, które chcielibyśmy zobaczyć na żywo, przymierzyć i sprawdzić, zanim zdecydujemy się, że na pewno u nas zostają. Regularnie zamawiamy kilka par obuwia czy ubrania w różnych rozmiarach, żeby potem odesłać te niepasujące. Inny przykład? Kupujemy przez internet nowe meble, ale w sumie chcielibyśmy jeszcze sprawdzić, czy rzeczywiście pasują do naszych zasłon tak idealnie jak na zdjęciu. Jeszcze inny? Remontujemy dom i potrzebujemy np. zasilacza do oświetlenia LED – ale w sumie nie jesteśmy pewni czy ten zamówiony jest na pewno odpowiedni. 

W takich i innych podobnych sytuacjach nasze pieniądze są de facto zamrożone. Musimy zapłacić za wszystkie meble, wszystkie pary butów czy ciuchy - sukienki, koszule czy niemowlęce body - mimo, że za tydzień odeślemy do sklepu z powrotem większość z nich. Na zwrot pieniędzy będziemy czekać kolejnych przynajmniej kilka dni. A mówimy często o naprawdę pokaźnych kwotach. 

A gdyby tak w takiej sytuacji skorzystać z rozwiązania "kup teraz, zapłać później"? Wtedy żadnych pieniędzy nie mrozimy. Po prostu – dostajemy do domu zamówienie, a ostatecznie płacimy tylko za to, co finalnie sobie zostawimy.  

2. Potrzebuję czegoś dziś, wypłata dopiero za dwa tygodnie 

Różne sytuacje się w życiu zdarzają. Przykład pierwszy z brzegu – nagle zepsuł się komputer, niezbędny do pracy czy nauki zdalnej, a w domowej kasie po wcześniejszych dużych wydatkach mizeria.  

Można się zadłużyć u rodziny, iść po pożyczkę do banku czy firmy pożyczkowej. Ale można też skorzystać z możliwości zapłaty za kilkanaście dni czy nawet miesiąc (gdy dostaniemy wypłatę, premię, stypendium itp.) lub rozłożyć płatność na raty.  

3. Taka okazja może się już nie powtórzyć, a ja akurat nie mam pieniędzy… 

Widzimy dużą promocję na wymarzone meble albo basen ogrodowy, piękną torebkę albo wytworny żyrandol albo wysokiej klasy telewizor? Jeśli akurat w naszym budżecie domowym przejściowo jest manko, nie musi to oznaczać, że świetna okazja musi przejść koło nosa. W takiej sytuacji usługa "kup teraz, zapłać później" również może pomóc. 

Jak działa Allegro Pay? 

W ramach usługi Allegro Pay można zapłacić za zakup nawet po trzydziestu dniach (bez dodatkowych opłat czy odsetek; RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – 0 proc.) lub rozłożyć płatność na raty. Dla użytkowników z wykupionym pakietem Smart! możliwe jest – także darmowe – podzielenie płatności na trzy miesięczne raty (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania 0 proc.). Trzecią opcją jest podzielenie płatności na 5, 10 czy 20 miesięcznych rat przy RRSO 7,44 proc.* 

Podzielenie płatności na części jest możliwe dla zakupów od 300 zł (wraz z kosztem wysyłki). Z usługą nie są związane żadne miesięczne abonamenty itp. 

Usługa "kup teraz, zapłać później" (zarówno w zakresie płatności po 30 dniach, jak i w ratach) obowiązuje dla zakupów od 30 zł do 4,2 tys. zł. Rejestrując się do usługi należy podać – poza imieniem i nazwiskiem – także maksymalnie trzy inne dane, takie jak PESEL, numer i seria dowodu osobistego oraz numer telefonu komórkowego. Są one konieczne do potwierdzenia tożsamości i weryfikacji w BIK oraz rejestrach dłużników. Możemy zostać także poproszeni o tzw. silne uwierzytelnienie, polegające na weryfikacji historii rachunku bankowego za pomocą aplikacji Kontomatik. Wszystko odbywa się przy zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Po tej weryfikacji otrzymujemy informację o przyznanej kwocie "limitu" w ramach usługi Allegro Pay. To górna granica, do której można dokonać zakupów z opcją późniejszej zapłaty. Oczywiście po opłaceniu zakupów limit wraca do pierwotnego poziomu.  

O tym, jaki "limit" ma do wykorzystania klient, decyduje zarówno jego ocena wiarygodności kredytowej (na podstawie weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz biurach informacji gospodarczej), jak i historyczne dane dotyczące zakupów na Allegro i ewentualnie korzystania z Allegro Pay.

Przed każdą datą spłaty dostaniemy przypomnienie o zbliżającym się terminie. Zakup można też oczywiście opłacić przed wymaganym terminem. Skorzystanie z usługi Allegro Pay nie wiąże się, rzecz jasna, z obecnością w żadnym rejestrze dłużników. Wręcz przeciwnie – w zależności od wyrażonej zgody, terminowa spłata zakupów może budować naszą wiarygodność kredytową. 

Warto pamiętać, że w ramach promocji, jeśli zarejestrujemy się w usłudze Allegro Pay i skorzystamy z niej do końca października br., otrzymamy 50 Monet.

_____________

* Przykłady reprezentatywne: Dla opcji spłaty w ciągu 30 dni: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0 proc., całkowita kwota kredytu: 500 zł, całkowita kwota do zapłaty: 500 zł, oprocentowanie stałe 0 proc., całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), umowa na 30 dni. Dla opcji spłaty w ciągu 3 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0 proc., całkowita kwota kredytu: 849,90 zł, całkowita kwota do zapłaty: 849,90 zł, oprocentowanie stałe 0 proc., całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), 3 równe miesięczne raty w wysokości po: 283,30 zł. Dla opcji spłaty w ciągu 5-20 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 7,44 proc., całkowita kwota kredytu: 1027 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1061,20 zł, oprocentowanie stałe 7,2 proc., całkowity koszt kredytu: 34,20 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 34,20 zł), 10 równych miesięcznych rat w wysokości po: 106,12 zł.      

Kalkulacje na dzień 08.03.2021 r. dokonane na reprezentatywnych przykładach. 

Umowa o kredyt konsumencki zawierana z Allegro Pay sp. z o.o. po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, za pośrednictwem Allegro.pl sp. z o.o., umocowanej do czynności faktycznych dot. zawierania i wykonywania umów o kredyt konsumencki. Wymagana aktywna usługa Allegro Pay. To nie jest oferta w rozumieniu kodeksu cywilnego.