Jak kupić kilka rozmiarów ubrań i nie zamrozić setek złotych? Jest sposób

Zakup ubrań czy obuwia przez internet to świetna opcja. Jednak z racji tego, że przez internet nie da się ciuchów czy butów przymierzyć, wiele osób decyduje się na zamrożenie większych kwot, kupując w kilku różnych rozmiarów. Te środki odzyskają dopiero po pewnym czasie od zwrotu towaru. Jest jednak sposób, żeby nie blokować sobie pieniędzy bez potrzeby.

Z ubraniami czy butami tak już jest – można analizować przed komputerem godzinami, czy dany rozmiar lub fason będzie pasował czy nie, ale bez sprawdzenia tego na żywo orzec się jednak ostatecznie nie da. Koszula slim czy nie? Czy ten biały to na pewno biały, czy jednak w odcieniu szarości? Czy rozmiar kołnierzyka 40 będzie w porządku, czy za mały? Czy rozmiar 176-182 będzie w sam raz czy za duży? Każdy producent ma inne rozmiarówki!  

A podobne dylematy mamy też z innymi częściami garderoby. Zarówno dla nas, jak i dla dzieci. Czy według rozmiarówki z tego sklepu na nasze dziecko będą już pasować body 74, czy jednak jeszcze 68? A legginsy albo bluzeczki? Ech, a to za długie, a to za krótkie, zbyt obcisłe, zbyt szerokie. Kurtka na zimę? Ten polar w internecie wyglądał okazalej, a jednak nie jest tak ciepły.  

Na te i inne rozterki przed ekranem komputera czy smartfonu rozwiązanie jest jedno – kupić kilka sztuk ubrania czy par butów, przymierzyć w domu, zostawić te pasujące, a resztę odesłać. No tak, tylko powstaje kluczowy problem – w ten sposób blokujemy czasem grube setki złotych (jak nie więcej), które dostaniemy z powrotem dopiero po pewnym czasie od zwrotu. Nie każdego stać na taki luksus, jeśli jego budżet domowy jest napięty.  

Jak działa Allegro Pay? 

Rozwiązaniem, które w takich sytuacjach może okazać się pomocne, jest usługa "kup teraz, zapłać później". To niejako odwrócenie dzisiejszego modelu, według którego płaci się za całe zamówienie, a potem otrzymuje się zwrot pieniędzy za odesłane towary. W ramach odroczonej płatności za zamówienie nie płaci się ani grosza - za zatrzymane rzeczy płacisz dopiero po decyzji o tym, co zostaje w domu a co się odsyła do e-sklepu.

Tak – w telegraficznym skrócie – działa usługa Allegro Pay, którą Allegro właśnie włączył do swojej oferty dla wszystkich kupujących. Po dokonaniu zakupów, użytkownik może sobie zagwarantować do 30 dni na opłacenie zamówienia. W tym czasie może np. przymierzyć zamówione ubrania, a następnie odesłać część z nich i dopiero wówczas zapłacić za te ciuchy, które już zostaną w jego szafie. Usługa jest darmowa – nie ma żadnych opłat czy abonamentów na korzystanie z niej, nie ma też odsetek od odroczonej płatności (RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – 0 proc.).

Dla zakupów od 300 zł możliwe jest nie tylko zapłata po 30 dniach, ale także rozłożenie płatności na kilka części: 3 (dla użytkowników z pakietem Smart!; RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – 0 proc.) oraz 5,10 czy 20 (z odsetkami, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania 7,44 proc.).*

Opcję Allegro Pay wybiera się jako metodę płatności w momencie robienia zakupów. Można ją także zmienić w panelu użytkownika Allegro Pay – można np. zmienić płatność za zakupy (min. 300 zł) z 30 dni nawet na 20 miesięcznych rat. 

Usługa Allegro Pay jest dostępna dla płatności od 30 zł do 4200 zł. O tym, jaki limit ma do wykorzystania klient, decyduje jego ocena wiarygodności kredytowej (na podstawie weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz biurach informacji gospodarczej), a także historyczne dane dotyczące zakupów na Allegro i korzystania z Allegro Pay.  

Limit przyznany w ramach Allegro Pay może być wykorzystany na kilka zakupów i ma charakter odnawialny. Co to oznacza? Przyjmijmy, że użytkownik ma do dyspozycji w ramach Allegro Pay 1000 zł. Gdy dokona zakupu z odroczoną płatnością na kwotę 300 zł, może wykorzystać już tylko 700 zł. Ale gdy opłaci ten 300-złotowy zakup, z powrotem dostępna będzie dla niego cała kwota 1000 zł. 

Jak aktywować usługę Allegro Pay? 

Aktywacja Allegro Pay nie jest skomplikowana. Należy wypełnić formularz, w którym zostaniemy poproszeni o imię nazwisko oraz maksymalnie trzy inne dane: PESEL, serię i numer dowodu osobistego oraz numer telefonu. Aktywację należy potwierdzić kodem PIN. Część klientów może być również poproszona o uwierzytelnienie w formie dostępu do historii rachunku bankowego. Są to „zabiegi" potrzebne do weryfikacji tożsamości klienta i oceny wiarygodności kredytowej. 

Aktywacja usługi (i samo korzystanie z niej) jest bezpieczna. Allegro i Allegro Pay nie potrzebują więcej danych osobowych poza wymienionymi powyżej. Usługa dodatkowego uwierzytelnienia za pomocą logowania do konta bankowego, która może być wymagana od części klientów, również jest bezpieczna. Jest dostarczana przez aplikację Kontomatik UAB, która jest licencjonowanym podmiotem świadczącym usługi na podstawie unijnej dyrektywy PSD2. 

Korzystanie z Allegro Pay jest bezpieczne pod względem dbałości o historię i wiarygodność kredytową. Podmiotem finansującym jest Allegro Pay, wpisany do stosownego rejestru Komisji Nadzoru Finansowego. Każdy zakup z Allegro w ramach Allegro Pay jest traktowany jako osobna umowa o kredyt konsumencki. Jak z każdym kredytem bywa – jeśli jest spłacany terminowo, nie ma żadnych negatywnych konsekwencji np. w postaci wpisu do rejestru dłużników. Wręcz przeciwnie – po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, można budować dobrą historię kredytową, rzetelnie spłacając odroczone płatności. 

Wszyscy kupujący, którzy zarejestrują się w usłudze Allegro Pay, a następnie do końca października skorzystają z niej, otrzymają w ramach promocji 50 Monet. 

____________

* Przykłady reprezentatywne: Dla opcji spłaty w ciągu 30 dni: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0 proc., całkowita kwota kredytu: 500 zł, całkowita kwota do zapłaty: 500 zł, oprocentowanie stałe 0 proc., całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), umowa na 30 dni. Dla opcji spłaty w ciągu 3 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0 proc., jeśli korzystamy z pakietu Smart!, całkowita kwota kredytu: 849,90 zł, całkowita kwota do zapłaty: 849,90 zł, oprocentowanie stałe 0 proc., całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), 3 równe miesięczne raty w wysokości po: 283,30 zł. Dla opcji spłaty w ciągu 5-20 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 7,44 proc., całkowita kwota kredytu: 1027 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1061,20 zł, oprocentowanie stałe 7,2 proc., całkowity koszt kredytu: 34,20 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 34,20 zł), 10 równych miesięcznych rat w wysokości po: 106,12 zł.      

Kalkulacje na dzień 08.03.2021 r. dokonane na reprezentatywnych przykładach. 

Umowa o kredyt konsumencki zawierana z Allegro Pay sp. z o.o. po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, za pośrednictwem Allegro.pl sp. z o.o., umocowanej do czynności faktycznych dot. zawierania i wykonywania umów o kredyt konsumencki. Wymagana aktywna usługa Allegro Pay. To nie jest oferta w rozumieniu kodeksu cywilnego.