Dużo ofert pracy to same korzyści dla pracownika. W tych zawodach to ty wybierasz pracodawcę

Betoniarze, zbrojarze, murarze, kasjerzy czy kierowcy ciężarówek i autobusów. To tylko kilka z profesji, gdzie panuje deficyt chętnych do pracy. W niektórych zawodach zatrudnienie jest dostępne od ręki, a przedsiębiorstwa robią co mogą, aby zachęcić kandydatów do przesyłania CV. Liczyć możemy m.in. na coraz więcej benefitów pozapłacowych.

Rynek pracownika to korzyści dla zatrudnionych 

Od kilku lat mamy w Polsce do czynienia z rynkiem pracownika, a więc sytuacją, gdy stopa bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i występuje nadpodaż ofert pracy. Pracowników było (i często wciąż jest) zwyczajnie mniej niż wakatów, a wtedy to przedsiębiorstwa (a nie osoby szukające zatrudnienia) muszą postarać się o ściągnięcie do siebie osób chętnych do pracy. 

Taka sytuacja rodzi oczywiście wiele korzyści dla pracownika, bo może on liczyć na wiele benefitów. I chodzi tu nie tylko o bardziej atrakcyjną pensję, ale i wiele dodatków pozapłacowych – chociażby prywatną opiekę medyczną czy dofinansowanie do wczasów. 

I choć pandemia nieco skomplikowała sytuację na rynku pracy (wiele firm z powodu kryzysu musiało zdecydować się na redukcję etatów), wciąż sporo jest zawodów, w których zatrudnienie możemy znaleźć od ręki. Cenieni i poszukiwani są szczególnie specjaliści, którzy mają już „fach w ręku". W swojej branży mogą też liczyć na atrakcyjne zarobki

Zawody, w których to pracownik wybiera pracodawcę

Wielu ekspertów uważa, że 2021 rok to zdecydowanie jeden z najlepszych dla poszukujących zatrudnienia. Ofert pracy w serwisach takich, jak chociażby OLX, kategoria Praca, nie brakuje. Ba, jak pokazuje Barometr Zawodów, deficyt na poszczególne zawody obejmuje nawet całą Polskę. Przykładowo, kierowców samochodów ciężarowych brakuje we wszystkich województwach, a pracowników magazynów w aż 75 proc. województw.  W przypadku prac wykończeniowych pracowników brakuje w 14 na 16 województw, a deficyt kandydatów do pracy na budowie nie dotyczy tylko 4 regionów.  

Oczywiście nie we wszystkich branżach pracowników jest zbyt mało, a kandydaci łatwo i szybko znajdą zatrudnienie. W niektórych zawodach jest wręcz odwrotnie, dlatego warto wiedzieć, jakich osób szukają przedsiębiorstwa w naszym kraju. 

Z danych GUS i Barometru Zawodów wynika, że na liczne oferty pracy liczyć mogą m.in. osoby szukające zatrudnienia w handlu oraz specjaliści z pewnym fachem w ręku, głównie osoby zajmujące się pracą fizyczną. Sprzedawca to zawód cieszący się największym popytem w 2021 roku, z aż 5,7 proc. wszystkich ofert na rynku. Robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni to aż 5,3 proc. wszystkich poszukiwanych w Polsce pracowników. 

Wśród konkretnych zawodów, gdzie panuje największy deficyt pracowników są m.in.: betoniarze i zbrojarze, brukarze, stolarze, dekarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, spawacze i ślusarze, ale także kasjerzy i pracownicy sklepów, pracownicy call center oraz kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy czy mechanicy samochodowi. 

Podobne wnioski przynosi też raport serwisu OLX. Z danych wynika, że pierwsza piątka kategorii z największą liczbą ofert pracy to kolejno: produkcja, transport i spedycja, budowa i remonty, sprzedaż i obsługa klienta, gastronomia. W tym roku, w porównaniu do lat 2018-2020, na rekord poszły najbardziej oferty pracy dla kierowców i pracowników spedycji, sprzedawców oraz pracowników sektora budowa/remonty.  

Przykładowo, liczba ofert w ostatnich latach w kategorii Budowa i Remonty na OLX, kategoria Praca, oscylowała wokół 55 tys. ogłoszeń, a w 2021 roku pojawiło się ich już prawie 70 tys. Obecnie kandydaci mogą wybierać z 28 tys. aktywnych ofert pracy. W kategorii produkcja, notowano maksymalnie 60 tys. ogłoszeń, w tym roku opublikowano ich już ponad 71 tys. Podobna dynamika dotyczy sprzedaży i obsługi klienta, która w tym roku na OLX, kategoria Praca, pierwszy raz przekroczyła próg 50 tys. ofert. Na ten moment w samej tylko sprzedaży i obsłudze klienta jest aż 39 tys. wakatów. 

Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje - tłumaczy Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

Nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale i benefity 

Nie każdy poszukujący zatrudnienia zdaje sobie sprawę z faktu, że rynek pracownika wymusił na pracodawcach oferowanie dodatkowych benefitów pozapłacowych. A te są często bardzo dużym atutem i potrafią przełożyć się na spore oszczędności. 

Jak wynika z analizy ofert pracy przygotowanej przez OLX, pracownicy sektora budowlanego mogą obecnie liczyć przede wszystkim na ubezpieczenie na zdrowie i życie oraz szkolenia częściowo lub w pełni finansowane przez pracodawcę. Standardem jest też system premiowy. Coraz częściej pojawiają się też jednak dodatki takie, jak karta sportowa, prywatna opieka medyczna czy paczki okolicznościowe. 

W handlu obecnie standardem jest nie tylko system premiowy i szkolenia, ale również karta sportowa, ubezpieczenie zdrowotne i prywatna opieka medyczna oraz system zniżek w sieciach sklepów partnerskich. Coraz częściej spotykane są również m.in. wyprawki dla uczniów, dofinansowania do wczasów, wejściówki do kina czy teatru, a nawet kursy językowe.  

Na sporo benefitów liczyć mogą również pracownicy sektora TSL i osoby pracujące w produkcji. W tych kategoriach standardem jest system premiowy, szkolenia, ubezpieczenie zdrowotne i na życie, prywatna opieka medyczna oraz karta sportowa. Coraz częściej spotykane dodatki pozapłacowe to wyprawka szkolna, dofinansowanie do wczasów, kursy językowe, paczki świąteczne, ale też posiłki za symboliczną opłatą i bonusy relokacyjne. A bogata oferta benefitów powinna być również brana pod uwagę podczas poszukiwania idealnej pracy. 

A gdzie najlepiej szukać pracy? Dziś, w dobie internetu, najłatwiej i najszybciej możemy zrobić to w sieci. Najlepiej skorzystać z serwisu ogłoszeniowego, takiego jak OLX, kategoria Praca, gdzie znaleźć możemy dziesiątki tysięcy ofert pracy w bardzo wielu kategoriach.