Ci specjaliści mogą przebierać w ofertach. Pracodawca dorzuci im wiele benefitów do pensji

Darmowe ubezpieczenie, wyprawka dla dziecka, darmowa siłownia i basen. To benefity, które pracodawcy są w stanie zaoferować nie tylko pracownikom biurowym, ale i fizycznym. Wielu specjalistów - kierowców, budowlańców, sprzedawców - może bowiem w ofertach przebierać. Dlaczego zatem warto zdecydować się na podjęcie lub zmianę pracy właśnie teraz?

Rynek pracy w Polsce w dużej mierze ma już za sobą perturbacje wywołane pandemią koronawirusa. Zapotrzebowanie na pracowników w wielu kategoriach jest olbrzymie, na tyle duże, że potencjalni pracownicy mogą przebierać wręcz w ofertach. I nie tylko w nich. Z badań przeprowadzonych przez Agencję SW Research na zlecenie OLX, jednego z najpopularniejszych w Polsce serwisów z ogłoszeniami o pracę, wynika, że na rynku pracy zaszła jeszcze jedna zmiana.

Pracownik budowlany wszędzie poszukiwany. Pracodawcy kuszą benefitami "jak w biurze"

Właściciele firm szukają przede wszystkim pracowników fizycznych. Ofert pracy jest szczególnie dużo m. in. w branży budowlanej i remontowej. Świadczy o tym liczba ofert pracy, których w tym roku pojawiło się już blisko 28 tys.  

Deficyt pracowników z branży występuje w zasadzie w całym kraju. Zgodnie z badaniami Barometru Zawodowego, pracowników budowlanych brakuje w 75% województw, a tych do prac wykończeniowych w 14 na 16 regionach.  

Robotnicy budowlani stanowią aż 5,3 proc. wszystkich poszukiwanych pracowników w Polsce (źródło: dane GUS). Wśród nich, brakuje kandydatów na takie zawody jak betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy, murarze i tynkarze, operatorzy maszyn, pracownicy wykończeniowi, spawacze, ślusarze. 

Nie tylko czysta pensja, ale i dodatki, benefity, gratisy 

Pracownicy poszukujący pracy w tych zawodach często nie zdają sobie sprawy, że i im pracodawcy są w stanie zaoferować znacznie więcej niż wynagrodzenie. Z analiz ogłoszeń przeprowadzonej przez ekspertów OLX wynika, że pracownicy budowlani poszukiwani przez topowych pracodawców w tej kategorii mogą liczyć na system premiowy, ubezpieczenie na zdrowie i życie czy kartę uprawniającą do wstępu na basen i siłownię.  

Pracodawcy oferują też ostatnio coraz częściej paczki okolicznościowe (w tym m.in. świąteczne) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej. Wybór odpowiedniego zakładu pracy może też pomóc w rozwoju kariery zawodowej, bo pracodawcy są skłonni finansować (w pełni lub częściowo) szkolenia.  

Sprzedaż i handel chcą pracowników. Oferują im więcej niż "owocowe środy"

Kolejną kategorią pracowników, którzy w ofertach mogą przebierać są ci związani ze sprzedażą i obsługą klienta/call center oraz kasjerzy i pracownicy sklepów. Ta tendencja widoczna jest w danych serwisu OLX. W przypadku pierwszej grupy liczba ogłoszeń zwiększyła się w roku 2021 do ponad 50 tys. z poziomu niespełna 40 tys. w roku 2020, a liczba ofert pracy dla pracowników sklepów zwiększyła się rok do roku o ponad 15%. W obu kategoriach na OLX czeka obecnie 39 tys. aktywnych ofert.  

Z danych GUS wynika, że sprzedawca to zawód cieszący się największym popytem w 2021 roku. Według wyliczeń Barometru Zawodowego wynika, że w niektórych regionach Polski wzrost zapotrzebowania na pracowników w tych kategoriach jest wyjątkowo duży (np. w powiecie nyskim, tarnobrzeskim, grodziskim, lęborskim, łomżyńskim).  

Na co mogą liczyć pracownicy? 

Pracodawcy ogłaszający się w działach Sprzedaż i Handel oferują najczęściej atrakcyjny system premiowy. Ponadto pracownicy mogą liczyć na ubezpieczenie, szkolenia czy kartę sportową. Popularnym dodatkiem jest też prywatna opieka zdrowotna a nawet system zniżek w sklepach partnerskich. 

Analiza ogłoszeń OLX, kategoria Praca, przynosi jednak jeszcze bardziej zaskakujące wnioski. Bitwa o pracowników jest tak duża, że jako dodatki u największych pracodawców pojawiają się też wyprawki dla uczniów czy noworodków, bilety do kina, na koncerty, do teatru, owoce i przekąski dla pracowników. Mogą liczyć też na kursy językowe, badania profilaktyczne a nawet dofinansowanie do wczasów.  

Transport i produkcja szukają pracowników 

Olbrzymi wzrost poszukiwanych pracowników widoczny jest też w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) oraz produkcja. Łącznie w obu kategoriach na OLX pojawiło się w tym roku już o kilkadziesiąt procent więcej ogłoszeń, niż w latach poprzednich.  140 tys. ofert, o ponad jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.  

Na niedobór pracowników cierpią w równym stopniu firmy w zasadzie z całego kraju. Deficyt kandydatów na stanowisko kierowca samochodu ciężarowego obejmuje całą Polskę, a magazynierów brakuje w 75% województw (Barometr Zawodów).  

Kierowcy autobusów i ciężarówek, mechanicy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy specjalizujący się w obróbce drewna oraz stolarze, spawacze i ślusarze, mogą przebierać w ofertach.  

Oprócz premii, ubezpieczeń, szkoleń czy prywatnej opieki zdrowotnej pracownicy tych branż mogą liczyć na jeszcze więcej bonusów. Posiłki za 1 zł, bonus „za relokację" czy dofinansowanie do wczasów to tylko niektóre z nich, jakie pojawiają się w ofertach topowych pracodawców na OLX, kategoria Praca.  

Powyższe dane to najlepszy dowód na to, że w wielu kategoriach rynek pracownika, znany przed pandemią, powrócił. Z wyjątkowych ofert warto więc skorzystać, bo lepszego czasu na podjęcie lub zmianę pracy może długo nie być.  

Więcej o: