Kurier, sprzedawca, budowlaniec na wagę złota. Oto co pracodawcy są gotowi dla nich zrobić

Liczba ogłoszeń dla kierowców, budowlańców, ekspertów od wykończeniówki, sprzedawców, gwałtownie rośnie. Braki kadrowe są na tyle duże, że przedstawiciele wielu fizycznych zawodów mogą liczyć na benefity, które do tej pory przysługiwały głównie zatrudnionym w biurach.

Nie tylko programiści i inni pracownicy umysłowi są na rynku poszukiwani na tyle intensywnie, że mogą liczyć na szereg dodatków i bonusów do pensji. Okazuje się bowiem, że wielu przedstawicieli fizycznych zawodów może obecnie liczyć na atrakcyjny pakiet korzyści.  

Wedle danych GUS cztery pierwsze miejsca na liście „najbardziej poszukiwani" to właśnie praca fizyczna i produkcyjna. To sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów oraz robotnicy budowlani specjalizujący się w wykończeniach.  

Ogłoszeń o pracę przybywa. Pracodawcy są w stanie zrobić wiele 

Analiza ogłoszeń przeprowadzona przez serwis OLX potwierdza, że nie tylko przybywa ofert – nawet o ponad jedną trzecią w porównaniu z poprzednim rokiem. Zwiększa się też liczba aplikacji, w których mowa jest o dodatkowych benefitach pozapłacowych.  

Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25 proc.  więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz ponad jedną trzecią więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21 proc.  na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi - sprzedaż i obsługa klienta – dodaje. 

Wzrost widoczny jest też w kategoriach: praca magazynowa, budowa/remonty, kasjer i pracownik sklepu. 

Na co mogą liczyć pracownicy? Nie tylko darmowe szkolenia 

W poszczególnych kategoriach bonusy oferowane przez pracodawców nieco się różnią. Kasjerzy, kierowcy, budowlańcy mogą jednak liczyć m.in. na system premiowy, darmowe ubezpieczenie na życie i zdrowie, bezpłatną prywatną opiekę medyczną, paczki okolicznościowe, wyprawki dla dzieci (do szkoły, po narodzinach). Popularną formą przekonania pracownika do zmiany lub podjęcia pracy jest też karta sportowa czy możliwość rozwoju zawodowego. Wielu pracodawców finansuje szkolenia.  

Pracownicy mogą też liczyć na system zniżek w sieciach partnerskich, dofinansowanie do wczasów, kursy językowe, wejściówki do kina, na koncert, a nawet pakiety przekąsek czy „obiady za 1 zł".  

Pracodawcy o benefitach dla pracowników fizycznych: Chcemy zwiększyć atrakcyjność naszej oferty 

Właściciele największych firm przyznają, że pracownicy fizyczni są poszukiwani, a wakaty są szczególnie dotkliwe po okresie pandemii. Wyjaśniają też w jaki sposób przekonują potencjalnych pracowników do swoich firm.  

- W pakiecie benefitów, od dłuższego czasu, mamy również m.in. smartfon także do użytku prywatnego, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do karty Multisport, system poleceń kandydatów do pracy, czyli dodatkowe pieniądze dla naszych pracowników czy rabat na zakupy w naszych sklepach - Agata Janaszek, Specjalista ds. Rekrutacji w Bricoman Polska Sp. z o.o. 

Na "specjalne traktowanie" mogą liczyć też potencjalni pracownicy sieci Play. - Dla niektórych osób pewnego rodzaju benefitem jest stabilność zatrudnienia, możliwość jasnego określenia ścieżki rozwoju czy atmosfera w zespole, w którym wręcz chce się pracować. W Play standardowymi benefitami dostępnymi dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę były dotąd opieka medyczna Medicover, karta Multisport oraz ubezpieczenie na życie. Wiemy, że potrzeby pracowników zmieniają się wraz ze stylem życia, dlatego Playersi mają też dostęp do platformy kafeteryjnej Worksmile, która umożliwia znacznie szerszy wybór benefitów niż te podstawowe. Można w niej znaleźć zniżki do wielu sklepów, zakupić vouchery do teatru czy kina, pakiet usług weterynaryjnych czy dołączyć do inicjatyw wspierających działania ekologiczne -  wyjaśnia Gabriela Machajek, Recruitment & Candidate Experience Manager w Play. 

Auchan, jeden z największych pracodawców na OLX w kategoriach sprzedaż i obsługa klienta, kasjer/pracownik sklepu, również ma dla pracowników wiele gratisów.  

- Posiadamy szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych dla pracowników na stanowiskach fizycznych. Po pierwsze dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ponad 2000 placówek, dla pracowników, jak i ich bliskich, po drugie partycypujemy w koszcie karty sportowej. Każdy z pracowników może zapisać się do grupowego ubezpieczenia na życie. W Auchan od 2001 roku funkcjonuje program akcjonariatu pracowniczego, do którego mogą przystąpić wszyscy współpracownicy w Polsce. Jako firma handlowa wyznajemy zasadę Wszyscy jesteśmy klientami Auchan! dlatego też każdy z naszych pracowników może skorzystać z 5% zniżki na zakupy – wyjaśnia  Madalena Morgaś, Manager ds. Rekrutacji Budowania Wizerunku Pracodawcy w Auchan Retail Polska. 

Osoby, które poszukują pracy w zawodach fizycznych często mogą więc zyskać znacznie więcej, niż tylko wynagrodzenie. Wiele wskazuje na to, że najlepszy moment na zmianę pracodawcy lub podjęcie nowych wyzwań właśnie nadszedł. Warto sprawdzić to na własną rękę na www.olx.pl/praca.  

Więcej o: