Giganci recyklingu działają w Polsce już 20 lat. Na "urodziny" podarowali prezent lokalnym społecznościom

Gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony rozwój, ekologia nie są tylko hasłami, na które przeciętny człowiek nie ma wpływu. Prawdziwa rewolucja, która pozwala oszczędzić zasoby naturalne rozpoczyna się w lokalnych społecznościach. Firma, która od 20 lat wdraża w Polsce skandynawskie standardy podejścia do środowiska, postanowiła wspomóc idee, które mają szansę wymiernie zmienić otaczający nas świat.

Ekologia jest istotna dla coraz większej grupy Polaków. Rośnie świadomość zmian klimatycznych, konieczności zmiany zachowań i nawyków. Dbanie o środowisko naturalne nie byłoby możliwe bez skutecznego odzyskiwania surowców, które nadają się do ponownego przetworzenia. Rozwijanie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala bowiem w wymierny sposób chronić środowisko naturalne. 

Przetwarzają, by wykorzystać ponownie. Od 20 lat wspierają ekologię

W dziedzinie recyklingu Polska nie pozostaje za Europą w tyle. W naszym kraju działa jedna z największych instalacji w Europie, dzięki której do ponownego przetworzenia może trafić wiele cennych materiałów – metali czy tworzyw sztucznych. Chodzi o Centrum Recyklingu Elektroniki, inwestycję Stena Recycling, jednej z największych firm w branży, która związana jest z Polską od 20 lat

Dzięki inwestycji wartej aż 50 mln zł – drugiej pod względem wielkości po szwedzkim Halmstad – naturalne zasoby planety mogą nam służyć dłużej. Odzyskanie surowców wymaga też mniej energii niż ich ponowne wyprodukowanie. Dla konsumentów ma to znaczenie. Z ankiety przeprowadzonej na początku wakacji wynika, że 80 proc. Polaków chce produktów nadających się do ponownego użycia lub naprawy. 75 proc. ankietowanych przyznaje, że zanim kupi nowe sprzęty, próbuje naprawić te, które posiada. 

Skandynawskie standardy recyklingu, wdrażania zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym mają szansę zyskać w Polsce jeszcze większą popularność. Z okazji 20. urodzin Stena Recycling postanowiła bowiem zrobić prezent… lokalnym społecznościom. Firma zorganizowała konkurs "GOZpodarne wyzwanie". W jego ramach lokalne społeczności – świetlice, kluby środowiskowe, biblioteki, a także fundacje – mogły zgłaszać swoje pomysły na drugie życie dla otaczających nas przedmiotów. Jak ponownie wykorzystać ubrania, odnowić zużyte sprzęty, nadać im nowy blask, by nie trafiły na wysypisko? 

Stena wspiera lokalne sposoby na gospodarkę w obiegu zamkniętym

Spośród 70 organizacji, które zgłosiły się do konkursu, były też te najmniejsze. To najlepszy dowód na to, że ideę gospodarki o obiegu zamkniętym można wdrażać na poziomie lokalnym, gdzie konkretne społeczności skupiają się na rozwiązaniu ważnych dla nich problemów. 

- Bardzo nas cieszy, że konkurs Stena Recycling spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Realizacja wyróżnionych inicjatyw, w znacznym stopniu poszerzy wiedzę Polaków w tak istotnej kwestii, jak ekologia i zrównoważony rozwój. Budowanie świadomości dotyczącej decyzji konsumenckich oraz nabywanie praktycznych umiejętności, dzięki którym możemy wydłużać życie produktów, to ważne aspekty w kontekście gospodarki cyrkularnej. Dlatego Stena Recycling, oprócz przetwarzania odpadów na co dzień, chętnie angażuje się w edukację i akcje społeczne, dzięki którym dociera do lokalnych społeczności, czyli tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling. 

Przystań dla mebli, warsztaty samodzielnego tworzenia przedmiotów i nie tylko 

Na jakie pomysły wpadli uczestnicy konkursu? Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu zaproponowało warsztaty poświęcone idei tworzenia przedmiotów, które w przyszłości można poddać recyklingowi. Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie obok Wrocławia zaproponowała konkurs dla dzieci oraz warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się, jak samodzielnie przygotować przydatne przedmioty codziennego użytku ze zużytych materiałów. Wyróżnienie otrzymała też fundacja Habitat For Humanity Poland z Warszawy, która chce stworzyć specjalną "przystań" dla starych mebli, lamp, a nawet materiałów budowlanych. Dom Kultury Świt z warszawskiej dzielnicy Targówek, zakłada odnowienie i zaadoptowanie starej, metalowej instalacji, która będzie służyła lokalnej społeczności, jako samoobsługowa stacja rowerowa. 

- Niezwykle ważne i cenne w nadesłanych projektach jest to, że tak wiele inicjatyw znalazło sposób na połączenie działań statutowych z potrzebami lokalnymi i gospodarką obiegu zamkniętego. Zaplanowane do realizacji pomysły pokazują, że idea cyrkularności jest blisko nas, i że wystarczy chęć, pomysł i zapał, by wdrożyć ją w życie – podkreśla Urszula Fabianiak, wiceprezes Fundacji "Za górami, za lasami" – partnera społecznego konkursu.