Łatwiejsza współpraca z urządzeniami. Windows 11 zmienia komputer w prawdziwe centrum dowodzenia

Już w październiku użytkownicy komputerów będą mogli przesiąść się na najnowszy system operacyjny Microsoft. Windows 11 to nie tylko wygodniejszy interfejs, ale szereg funkcji, na które użytkownicy czekali od dawna. Komputer bowiem zyska na wydajności i stanie się jeszcze lepszym partnerem dla realizacji zadań. W jaki sposób?

Windows 11 to nowy system operacyjny stworzony przez Microsoft, który dla wielu użytkowników będzie dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji. Z jednej strony nowe "okienka" zapewniają szereg nowych funkcji i ułatwień, z drugiej zaś nie są rewolucją, która sprawiałaby, że korzystanie z komputera stanie się trudniejsze.

Nowe funkcje w jeszcze lepszej oprawie

To, co najpierw zwróci uwagę użytkowników to nowa szata graficzna systemu. Największa zmiana to zastąpienie aktywnych kafelków bardziej klasycznymi ikonami. Zmienia się też pozycja przycisku "Start", który teraz wciąż znajduje się na dolnym pasku, jednak w bardziej centralnej części ekranu. Po kliknięciu zobaczymy estetyczne i proste menu, które nasuwa skojarzenia z tym, co widzimy na ekranie smartfonu. Ikonki aplikacji ułożone są w górnej części menu - można je tu w dowolny sposób "przypinać" i przemieszczać. Znajdziemy tu przeglądarkę, pakiet biurowy, klienta poczty, kalkulator, dostęp do zdjęć czy ustawień, a także sklepu z aplikacjami. W dolnej części menu znajdują się rekomendowane dokumenty i inne pliki. By je nam podsunąć przycisk Start wykorzystuje moc obliczeniową platformy Microsoft 365, by lepiej "rozumieć", czego używaliśmy.

Windows 11Windows 11 Materiał promocyjny

Celem zmiany designu systemu jest ułatwienie dostępu do ulubionych aplikacji i treści. Ma być prościej, lżej i bardziej przejrzyście. Nowoczesny interfejs zapewnia więcej wygody i spokoju.

Komputer to teraz prawdziwe centrum dowodzenia

Dzięki systemowi Windows 11 komputer pozwala nie tylko łatwiej znaleźć ulubione programy i dokumenty, ale i ważnych dla nas ludzi. Czasy pandemii dowiodły bowiem, jak istotny w życiu zawodowym i prywatnym, a także w szkole, jest zdalny kontakt z przełożonymi, współpracownikami, kolegami.

Windows 11 w większym stopniu integruje się z aplikacją, która kontakt i kooperację ułatwia w największym stopniu - Microsoft Teams. Nawiązywanie połączeń jest teraz łatwiejsze bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta rozmówca. Do każdego będziemy mogli zadzwonić - głosowo czy poprzez wideokonferencję, nawet jeśli korzysta akurat ze smartfona, laptopa, komputera stacjonarnego, aplikacji Teams lub jej "przeglądarkowej" wersji. Do rozmowy w łatwy sposób można dodać kolejne osoby - najlepiej w tym celu zsynchronizować kontakty. Co istotne, nowe narzędzie Microsoft pozwala też na czat tekstowy. Jego sposób komunikacji może być głosowy, wideo, tekstowy, posiada również funkcję czatu, w którym można komunikować się tekstowo, głosowo oraz za pośrednictwem wideo, co pozwala dostosować się do różnych scenariuszy - nie każdy przecież zawsze może rozmawiać bez przeszkód. Komputer staje się jednak prawdziwym centrum dowodzenia, z którego łatwiej niż kiedykolwiek można brać aktywny udział w obowiązkach zawodowych, szkolnych czy służbowych.

Snap Layouts, Snap Groups i Desktops, czyli sprzymierzeńcy twojej pracy

Windows 11 wprowadza też inne funkcje, które zwiększają wydajność pracy. Jedną z nich jest Snap Layouts. Dzięki niej praca nad wieloma wątkami będzie łatwiejsza, bo poszczególne okna przeglądarki można grupować.

Grupować można też aplikacje - dzięki funkcji Snap Groups. Pozwala ona na zapamiętywanie ułożenia poszczególnych okien, które minimalizować możemy razem. Kiedy je przywrócimy powrócą na ekran razem - nie trzeba będzie więc ponownie klikać kilku ikon różnych aplikacji i dokumentów. W ten sposób łatwiej będzie swobodnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi zadaniami.

Nowy system Windows pozwoli też wydajniej dzielić zadania pomiędzy te zawodowe i prywatne. Umożliwi to funkcja Desktops, która wprowadza wirtualne Pulpity dostosowane do np. pracy lub rozrywki.

Windows 11Windows 11 Materiał promocyjny

Komputer nie tylko do pracy, ale i rozrywki

Windows 11 ma i inne zalety, które docenią między innymi gracze. System wprowadzi m.in. funkcję auto HDR, dzięki czemu granie nawet w starsze tytuły przyniesie więcej radości. Microsoft zwiększy też bibliotekę gier udostępnioną użytkownikom - tu wielką zaletą będzie przebudowany Microsoft Store.  Dzięki usłudze Xbox Game Pass będzie można uzyskać dostęp do ponad 100 gier wysokiej jakości i lepiej zintegrować komputer z konsolą Xbox.

Wszystko może być komputerem, czyli dobierz sprzęt do swoich potrzeb

Windows 11 to system, który w większym stopniu pozwoli ujednolicić korzystanie z urządzeń mobilnych - laptop, tablet wyposażony w fizyczną klawiaturę lub pióro. Staną się one dzięki systemowi Microsoft wydajniejszymi narzędziami pracy. Nie bez znaczenia są tu innowacyjne rozwiązania dotyczące obsługi dotyku i głosu, które sprawiają, że korzystanie z urządzeń staje się bardziej naturalne.

Przesiadka na Windows 11 jest prosta. Wymagania systemowe nie są wygórowane (wystarczy procesor o częstotliwości 1Ghz i zaledwie 4GB pamięci RAM), najlepiej jednak sprawdzić kompatybilność komponentów wykorzystując prostą aplikację. Bezpłatne aktualizacje są dostępne za pośrednictwem usługi Windows Update w menu Ustawienia>Uaktualnienia i zabezpieczenia.

Więcej o: