Łatwiejszy, bardziej intuicyjny i komfortowy. Taki będzie nowy Windows 11. Dlaczego jeszcze warto na niego czekać?

Windows 11, czyli najnowsza odsłona popularnych "Okienek" Microsoftu to nowy, jeszcze bardziej komfortowy i intuicyjny system operacyjny. Już dziś może trafić również na nasze komputery. I to w formie darmowej aktualizacji. Dlaczego warto go zainstalować?

Microsoft zapowiedział premierę Windowsa 11 już jakiś czas temu, a 5 października system został oficjalnie udostępniony dla wszystkich użytkowników. Trafił już tym samym nie tylko do sprzedaży w formie pudełkowej. Będzie obecny również na nowych komputerach, które właśnie zaczynają pojawiać się w sklepach oraz – w formie darmowej aktualizacji – dostępny jest już dziś dla użytkowników poprzedniej generacji "Okienek".

Czy warto jednak kupić nowy komputer z Windows 11 lub zaktualizować system operacyjny na dotychczas używanym sprzęcie? Oto kilka najważniejszych zalet nowego OS-u od Microsoftu. Komu powinien szczególnie przypaść do gustu?

Minimalistyczny i nowoczesny

Jeśli obawiacie się, że nowy system oznacza konieczność poznawania całego interfejsu od nowa, przy Windows 11 takiego problemu mieć nie będziecie. Microsoft odświeżył szatę graficzną, dodał do systemu nowe funkcje i ułatwił pracę z najważniejszymi aplikacjami. Windows 11 jest jednak prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu każdy z łatwością się w nim odnajdzie.

Na pierwszy rzut oka największą zmianą wydaje się przeniesienie przycisku menu start i ikon przypiętych programów na środek (z lewej krawędzi) paska zadań. Po kliknięciu w logo Windowsa naszym oczom ukazuje się odświeżona przestrzeń menu start wraz z wyszukiwarką, skrótami do najistotniejszych aplikacji i rekomendowanymi plikami (zarówno z dysku lokalnego, jak i tych z chmury).

Firma kontynuuje też trend, który panuje w branży od lat. Windows 11 jest jeszcze bardziej minimalistyczny i prosty. Elementy interfejsu są płaskie i przejrzyste, ale przy okazji zaokrąglono krawędzie okienek, co dodaje uroku. Całość wygląda też znacznie nowocześniej niż w przypadku poprzednich systemów.

Windows 11 zaprezentowanyWindows 11 zaprezentowany fot. Microsoft (news.microsoft.com)

Wygony, intuicyjny i łatwy w obsłudze

Windows 11 jest bardzo wygodny w obsłudze. Każdy nowy użytkownik powinien szybko odnaleźć się w systemie. Zresztą dość wyraźnie przypomina on znanego większości osób Windowsa 10, dlatego znalezienie potrzebnych funkcji czy programów nie powinno być problemem.

Godne pochwały jest przemodelowanie menu start, bo z nieco chaotycznej przestrzeni obecnej w poprzedniku, w Windows 11 wygląda ona na zdecydowanie lepiej uporządkowaną. Teraz można bez trudno znaleźć szybko to, co akurat jest potrzebne. Zmniejszono też liczbę kliknięć, która potrzeba jest, aby dostać się do poszczególnych elementów interfejsu – np. do informacji o baterii lub ustawień głośności.

Przydatnym krokiem jest też wprowadzenie do Windowsa 11 widżetów, które zostały uporządkowane we wspólnej przestrzeni. Dzięki nim szybko sprawdzimy prognozę pogody, wiadomości ze świata, wyniki sportowe czy notowania giełdowe.

Szybciej i łatwiej połącz się z innymi

Microsoft poszedł też za ciosem i jeszcze mocniej postawił na komunikację z innymi w Windows 11. System został w pełni zintegrowany z flagową aplikacją komunikacyjną firmy z Redmond, czyli Microsoft Teams. Platforma stała się zatem częścią systemu, a nie dodatkową aplikacją, którą można opcjonalnie doinstalować na komputerze.

Oznacza to, że do Temasa dostaniemy się zdecydowanie szybciej. Najłatwiej zrobić to przy pomocy skrótu umieszczonego na pasku zadań, obok menu start. Kliknięcie powoduje wysunięcie się ramki z ulubionymi kontaktami, z którymi można połączyć się zaledwie jednym kliknięciem. Reasumując, zaledwie dwa kliknięcia lewego przycisku myszy dzielą nas od czatu z najbliższymi osobami.

Co ważne, aplikacja umożliwia teraz również dzwonienie na numery telefonów oraz wysyłanie wiadomości SMS z poziomu komputera z Windows 11. To gigantyczne ułatwienie, bo nie musimy już szukać telefonu, aby wysłać krótką wiadomość lub połączyć się z bliskimi telefonicznie podczas pracy czy zabawy na komputerze.

Windows 11Windows 11 Windows 11

Nowości również dla graczy

Zadowoleni z Windowsa 11 powinni być również gracze. System zaoferował wsparcie dla - interfejsu DirectX 12 Ultimate, a funkcje Auto HDR i Direct Storage, które pojawiły się w nowych „Okienkach" mają wpłynąć na poprawę szaty graficznej w grach oraz utrzymanie najwyższej płynności podczas wirtualnej rozgrywki.

Nie zabrakło również wsparcia dla aplikacji Xbox do korzystania z gier Xbox Game Pass. To o tyle istotne, że Xbox Game Pass daje nam dostęp do tysięcy gier dostępnych również na konsolach Microsoftu w ramach jednej subskrypcji. Nie trzeba zatem kupować każdej gry z osobna lub opłacać dwóch abonamentów osobno dla komputera i konsoli. A to przekłada się na znaczną oszczędność dla graczy.

Dodatkowe funkcje, które ułatwiają życie

W Windows 11 pojawiło się też sporo nowości, które zwyczajnie ułatwiają wykonywanie niektórych czynności na komputerze. Świetnymi przykładami są funkcje Snap Layouts i Snap Groups. Wystarczy najechać kursorem na przycisk pomniejszania okna, aby wysunęła się ramka z kilkoma ustawieniami okien na ekranie. Po wyborze tej najbardziej odpowiedniej, można w sposób przejrzysty wypełnić ekran otwartymi oknami za pomocą kilku kliknięć. Co więcej, całą grupę okien możemy w łatwy sposób minimalizować i przywracać na ekran zaledwie jednym kliknięciem.

Na pasku zadań nie zabrakło z kolei ikonki do szybkiego przełączania się pomiędzy kilkoma pulpitami. Na każdym możemy mieć inny zestaw otwartych okien. To daje już ogromne możliwości multizadaniowej pracy w Windows 11. W ten sposób można na przykład łatwo oddzielić otwarte programy do pracy i rozrywki.

Ciekawym dodatkiem, który w systemie ma pojawić się nieco później jest wsparcie dla aplikacji mobilnych znanych z systemu Android. Oznacza to możliwość uruchomienia na komputerze programów, które dostępne są wyłącznie na telefony pracujące pod kontrolą Zielonego Robota.

Pomimo wprowadzenia wszystkich tych nowości, przesiadka ze starego komputera na nowy, z systemem Windows 11 jest łatwa i bezproblemowa. Nowy system jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, dlatego każdy użytkownik "Okienek" poprzedniej generacji, od razu odnajdzie w nim wszystko, czego potrzebuje.

Więcej o: