Windows 11 to system stworzony dla graczy. Oto 5 funkcji, dzięki którym twój sprzęt będzie jeszcze potężniejszy

Windows 11 to bez wątpienia najbardziej przyjazny graczom system operacyjny w historii. Microsoft oddał w nasze ręce funkcje, które dotychczas były zarezerwowane jedynie dla użytkowników konsol nowej generacji.

Przez lata, a może i dekady na rynku gier wideo dzieliły i rządziły konsole. W ostatnim czasie na szczęście się to zmienia. Twórcy gier, jak i producenci sprzętu zaczęli nieco bardziej przychylnie patrzeć w kierunku użytkowników PC-tów.

W ten trend doskonale wpisuje się również Windows 11, czyli najnowsza odsłona systemu operacyjnego Microsoftu. To bez wątpienia najbardziej multimedialny Windows w historii. Jakie nowości przynosi graczom? Jest ich całkiem sporo.

Auto HDR

Technologia HDR (High Dynamic Range) pogłębia rozpiętość tonalną obrazu i sprawia, że to, co widzimy na ekranie lepiej oddaje oryginalny zamysł twórców danej gry czy filmu. HDR to lepszy kontrast, bardziej wyraziste i realistyczne kolory oraz lepsze odwzorowanie takich efektów świetlnych, jak promienie słoneczne czy światło z żarówki bądź reflektora samochodowego.

Windows 11 nie tylko oferuje pełne wsparcie dla technologii HDR w nowych grach, ale dysponuje również autorskim trybem Auto HDR, który zdecydowanie poprawia jakość obrazu w starszych tytułach  – i to bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony ich twórców.  Nie musimy instalować żadnej aktualizacji. Wystarczy, że uruchomimy daną grę, a Windows 11 aktywuje tryb Auto HDR i zadba o to, aby uzyskać dla nas jak najlepszą możliwą jakość obrazu.

Direct StorageDirect Storage Materiał partnera

DirectStorage

Jedną z największych zalet konsol nowej generacji jest niezwykle szybkie wczytywanie poziomów w grach oraz możliwość płynnego przełączania się pomiędzy poszczególnymi tytułami. Osiągnięcie tego efektu było możliwe dzięki połączeniu nowej architektury tych konsol z szybką pamięcią SSD NVMe.

Dyski SSD NVMe już od pewnego czasu są dostępne również dla użytkowników PC-tów, ale do tej pory nie mogli oni w pełni wykorzystać ich potencjału. Premiera Windowsa 11 zmienia w tym aspekcie praktycznie wszystko. Nowy system oferuje bowiem graczom przełomową technologię DirectStorage.

W dużym uproszczeniu umożliwia ona bezpośrednią komunikację pomiędzy naszą kartą graficzną i dyskiem SSD NVMe, z pominięciem procesora. W efekcie gry nie tylko wczytują się znacznie szybciej (dosłownie w ciągu kilku sekund), ale znika również problem doczytywania się tekstur podczas samej rozgrywki.

Integracja z Xbox Games Pass i Xbox Cloud Gaming

Xbox Game Pass to ciesząca się dużą popularnością usługa, która daje nam dostęp do bogatego katalogu gier na konsole Xbox One/Xbox Series oraz komputery PC. W przypadku Windowsa 11 Microsoft postawił na pełną integrację systemu z Game Passem, co stanowi ułatwienie dla graczy, którzy nie muszą już samodzielnie pobierać dedykowanej aplikacji.

Co więcej, w niedalekiej przyszłości na dowolnym urządzeniu z Windowsem 11 będziemy mogli skorzystać z usługi Xbox Cloud Gaming, czyli możliwości grania w najnowsze produkcje w chmurze. Dzięki Xbox Cloud Gaming uruchomienie niezwykle wymagającego Microsoft Flight Simulator na zwykłym biurowym komputerze z kiepską kartą graficzną nie będzie żadnym wyzwaniem. Obecnie usługa ta znajduje się w fazie beta testów.

Windows 11Windows 11 Materiał partnera

Tryb gry i wirtualne pulpity

Windows 11 dysponuje również trybem gry, który – jak sama nazwa wskazuje – przyznaje naszej rozgrywce najwyższy priorytet.  Tryb gry pomaga osiągnąć stabilniejszą liczbę klatek na sekundę, jak również uniemożliwia usłudze Windows Update instalowanie sterowników i wysyłanie powiadomień dotyczących ponownego uruchomienia.

Inną niezwykle przydatną funkcją są wirtualne pulpity. Nowy system Microsoftu pozwala nam w prosty sposób przełączać się pomiędzy różnymi przestrzeniami roboczymi. Możemy więc stworzyć oddzielny pulpit do pracy, pulpit rodzinny, a także pulpit do grania. Aby szybko przenieść się z jednej przestrzeni do drugiej, wystarczą dosłownie dwa kliknięcia myszką.

Windows 11Windows 11 Materiał partnera

Nowy Xbox Game Bar

Nowy Windows  to również ulepszony Xbox Game Bar, który cieszył się duża popularnością wśród użytkowników Windowsa 10.  Xbox Game Bar to specjalna systemowa nakładka, która daje nam szybki dostęp do wszystkich najważniejszych ustawień i statystyk. Z jej poziomu możemy np. sterować dźwiękiem w grze, uruchomić przechwytywanie obrazu, sprawdzić poziom obciążenia procesora czy też porozmawiać z naszymi znajomymi na czacie.

Premiera Windowsa 11 to dowód na to, że Microsoft chce zatrzeć różnice pomiędzy graniem na konsoli i na komputerze. Użytkownicy PC-tów otrzymali szereg nowych funkcji, które pozwolą im w pełni wykorzystać potencjał ich potężnych maszyn: od trybu Auto HDR, który sprawi, że nawet starsze gry będą wyglądać tak pięknie, jak nigdy wcześniej, przez funkcję DirectStore, która praktycznie zlikwiduje czas oczekiwania na wczytanie się gier, a skończywszy na pełnej integracji z coraz popularniejszą usługą Xbox Game Pass, która daje natychmiastowy dostęp do setek gier.

Więcej o: