Płatności bezgotówkowe w Polsce są coraz powszechniejsze. Przy użyciu kart Polacy w ostatnim kwartale 2020 roku, według danych NBP, dokonali transakcji na kwotę ok. 213 mld zł. Liczba transakcji sięga 1,7 mld. Nic więc dziwnego, że urządzenia, które umożliwiają wygodny sposób przekazania środków, pojawiają się w nowych miejscach. Czasami bardzo zaskakujących.
Jednym z nietypowych, ale bardzo praktycznych rozwiązań jest datkomat. Urządzenie Nayax, obsługiwane przez firmę Elavon, trafiło już do około stu polskich parafii. Jest dyskretne, „neutralne", proste w obsłudze. Wyglądem przypomina hokejowy krążek. Osoba, która chce z niego skorzystać nie musi podejmować żadnych skomplikowanych decyzji. Na ekranie widoczne są bowiem „domyślne" kwoty – np. 5, 10, 20 lub 50 zł. Kwot do wyboru może być cztery lub sześć.
Kwoty te można w prosty sposób zaprogramować indywidualnie. Ich zdefiniowanie to olbrzymia zaleta i wygoda – użytkownik nie musi bowiem niczego samodzielnie wpisywać. To ułatwia podjęcie decyzji i przekazanie datku. Zwiększa też szansę na uzyskanie wsparcia ze strony darczyńców, rosnąca popularność płatności bezgotówkowych sprawia bowiem, że coraz częściej nie nosimy ze sobą gotówki. Polacy mają bowiem w portfelach ok. 36 mln kart debetowych i ok. 5,5 mln kart kredytowych. 39 mln kart, które są w użyciu w Polsce, to karty zbliżeniowe. A liczba transakcji, które zostały wykonane w sposób zbliżeniowy, wynosi już niemal 90 proc. Młodsze osoby płatności dokonują często za pomocą telefonu, opaski płatniczej, zegarka. Terminale oferowane przez Elavon również obsługują tego typu transakcje.
Po zaledwie dwóch sekundach od przekazania datku darczyńca widzi na ekranie urządzenia komunikat, który jest podziękowaniem za transakcję. Jego treść można personalizować.
Ofiarodawca wybiera kwotę dotykiem. W kolejnym kroku musi jedynie przyłożyć kartę – zupełnie jak przy płatności przy użyciu tradycyjnego terminalu. Pieniądze są ściągane z konta – nie są doliczane żadne dodatkowe opłaty.
Parafie, które zdecydowały się na instalację urządzenia zyskują realne środki na realizację potrzeb wiernych. Nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. O tym, czy rozwiązanie faktycznie ma szansę się sprawdzić można przekonać się, zamawiając datkomat na miesięczny okres próbny.
Zaletą datkomatu jest jego profesjonalna obsługa. To po stronie Elavon są wszelkiego rodzaju prace serwisowe. Ewentualne trudności z działaniem urządzenia można w prosty sposób zgłosić, a większość usterek da się naprawić w trybie zdalnym. Jeśli zachodzi potrzeba fizycznej ingerencji w sprzęt, nowe urządzenie wysyłane jest bardzo szybko. Odesłanie sprzętu nie wymaga wizyty serwisanta, instalacja i dezinstalacja terminala sprowadza się bowiem do przykręcenia kilku śrubek i podłączeniu zasilania. Warto podkreślić, że urządzenie może korzystać z baterii, wymaga ona jednak ładowania co kilkanaście godzin.
Korzystanie z datkomatu ma inne zalety. Jest on bowiem objęty Programem Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. A to oznacza, że przez 12 miesięcy nie trzeba ponosić kosztów dzierżawy i użytkowania terminala. Po upływie tego okresu zastosowanie mają stawki zgodne z kontraktem.
***
Elavon Financial Services Designated Activity Company (Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością o Wyznaczonym Przedmiocie Działalności) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 287836, numer REGON 300649197, NIP 2090000825, kapitał zakładowy Elavon Financial Services Designated Activity Company 6.400.001,00 euro.
Elavon Financial Services DAC prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Elavon Merchant Services i podlega nadzorowi Centralnego Banku Irlandii.