Szukasz idealnego laptopa do nauki i pracy zdalnej? Oto 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Końcówka jesieni może być dobrym momentem na wymianę laptopa. W sklepach nie brakuje atrakcyjnych okazji i promocji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego wymarzonego komputera.

Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że dla wielu osób zdalna nauka i praca stały się codziennością. Szybko okazało się, że nasze nieco zakurzone domowe PC-ty i laptopy nie do końca radzą sobie z aplikacjami do wideokonferencji, biurowymi programami, a nawet z coraz bardziej zasobożernymi przeglądarkami internetowymi.

Dla wielu z nas wymiana komputera okazała się więc nieodzowna. No dobrze, ale jak powinien wyglądać idealny laptop do nauki i pracy w 2021 roku? Jakim procesorem powinien dysponować? Co z ekranem, dyskiem i pamięcią RAM? Co oznacza tajemnica naklejka „ Intel Evo" znajdująca się na niektórych urządzeniach? Oto pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego laptopa.

MSI Modern 14MSI Modern 14 MSI

1. Design i mobilność mają znaczenie

Laptop do nauki i pracy to urządzenie, z którym każdego dnia spędzimy co najmniej kilka godzin. Warto więc wybrać model, który zwyczajnie będzie się nam podobać. Minęły już czasy, gdy laptopy były dużymi, brzydkimi i szarymi pudełkami z wielkimi ramkami wokół ekranu. Dziś producenci coraz częściej stawiają na nietuzinkowy design. Coraz ważniejsza staje się również mobilność – notebook powinien być, lekki, a przy tym trwały i odporny na ewentualne uszkodzenia. Najlepiej, żeby zmieścił się w niewielkim plecaku czy nieco większej damskiej torbie.

Do takich urządzeń bez wątpienia można zaliczyć serię MSI Modern 14. Laptopy te charakteryzują się minimalistycznym i bardzo oryginalnym designem. Wrażenie robi zarówno piaskowana faktura powierzchni obudowy, jak i kompaktowe wymiary. Modern 14 waży zaledwie 1,3 kg, a jego wymiary to 319 x 219 x 16.9 mm.

MSI Prestige 14 EvoMSI Prestige 14 Evo MSI

2. Dobry ekran to podstawa

Wiele osób podczas wyboru laptopa kompletnie pomija kwestię ekranu. To błąd, przez który w naszych rękach może wylądować urządzenie z fatalną matrycą, kiepskimi kolorami i kontrastem oraz niską rozdzielczością.

Na jaki ekran wato postawić? Jeśli szukamy kompaktowego laptopa do nauki i pracy, to świetnie sprawdzi się 13- bądź 14-calowy ekran z matrycą IPS i rozdzielczością FullHD (1920x1080). Tego rodzaju wyświetlacze gwarantują odpowiednią szczegółowość obrazu oraz właściwe odwzorowanie kolorów.

Jeśli często pracujemy programami do obróbki zdjęć i wideo, to warto poszukać urządzenia oferującego 100% pokrycia palety sRGB oraz wysoką jasność (~300 nitów). Obydwa te warunki spełnia m.in. model MSI Prestige 14 Evo, który dysponuje 14-calowym energooszczędnym panelem IPS. Laptop ten oferuje również możliwość niemal dowolnego odchylenia górnej pokrywy w zakresie do 180 stopni, dzięki czemu urządzenia łatwiej dostosuje się do naszych potrzeb.

MSI Modern 14MSI Modern 14 MSI

3. Szybki procesor, pamięć RAM i SSD poradzą sobie z każdym zadaniem

Wydajny laptop powinien dysponować procesorem Intel i5 lub i7 11. generacji. Na rynku znajdziemy oczywiście sporo budżetowych alternatyw, ale ich wybór w wielu przypadkach zakończy się rozczarowaniem. Żyjemy bowiem w czasach, gdy nawet programy biurowe i aplikacje do wideorozmów wymagają mocnego procesora.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM. 8 GB to absolutne minimum, choć bardziej wymagający użytkownicy powinni zdecydować się jednak na 16 GB. Pamięć RAM musi być też szybka. Szukajmy laptopów z kośćmi DDR4 i taktowaniem na poziomie powyżej 3000 MHz. Taką pamięcią dysponują m.in. wspomniane już modele MSI Modern 14 oraz MSI Prestige 14 Evo.

Do pełni szczęścia potrzebny jest nam jeszcze szybki dysk SSD. Tak, jak w przypadku pamięci RAM, mamy tu „opcję minimum", czyli 256 GB oraz „opcję premium", czyli 512 lub nawet 1 TB. Absolutnym ideałem byłoby wsparcie dla standardu PCI-E Gen 4, którym charakteryzują się jedynie najszybsze pamięci SSD dostępne na rynku.

Warto również zwrócić uwagę na dostępne porty. Poza standardowymi złączami USB-A, USB-C, microSD czy HDMI, nowoczesne laptopy dysponują  portem Thunerbolt 4, który umożliwia transfer danych z prędkością 40 Gbit/s oraz podłączenie różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych, takich jak monitory 4K. MSI Modern 14 dysponuje jednym złączem Thunderbolt 4, a w modelu Prestige 14 Evo znajdziemy aż dwa takie porty.

MSI Prestige 14 EvoMSI Prestige 14 Evo MSI

4. Klawiatura będąca przedłużeniem twoich palców

Wygodna i dobrze wyprofilowana klawiatura to w przypadku laptopa do nauki i pracy pozycja obowiązkowa. Jeśli zależy nam na komforcie nadgarstków i palców, to przed zakupem laptopa warto również sprawdzić czy klawisze charakteryzują się odpowiednią twardością oraz skokiem. Napisanie dłuższego tekstu na „płaskich" i pozbawionych odpowiedniego „odbicia" klawiszach może być drogą przez mękę.

Producent modeli MSI Modern 14 oraz MSI Prestige 14 Evo mocno skupił się na tym właśnie aspekcie. Zastosowana  w tych urządzeniach klawiatura oferuje 1,5 mm skok połączony z wysoką czułością klawiszy oraz szybkim czasem reakcji.

Dodatkowo, w modelu Prestige 14 Evo zastosowano  specjalny zawias, który automatycznie podnosi i pochyla klawiaturę notebooka o 5 stopni tak, aby uzyskać jak odpowiedni kąt do wygodnego pisania.

MSI Modern 14MSI Modern 14 MSI

5. Chcesz więcej? Szukaj naklejki „Intel Evo"

Naklejka z napisem „Intel Evo" na obudowie laptopa to swego rodzaju gwarancja jakości. Certyfikat ten przyznawany jest jedynie najmocniejszym urządzeniom opartym na układach Intela 11. generacji.

Aby znaleźć się w tym zaszczytnym gronie laptop musi spełnić szereg warunków. Należy do nich m.in. długi czas pracy na baterii (powyżej 9 godzin w rozdzielczości FullHD), wsparcie dla standardów Wi-Fi 6, Bluetooth 5 oraz Thunderbolt 4 szybki dysk SSD o pojemności co najmniej 256 GB oraz 8 GB RAM lub więcej.

Jednym z laptopów posiadających certyfikat Intel Evo jest model MSI Prestige 14 Evo. W jego wypadku czas pracy na baterii wynosi nawet 12 godzin, a zaledwie 15 minut ładowania przekłada się na 1,5 godziny pracy urządzenia.

Jak widać, wybór idealnego laptopa do pracy i nauki wcale nie jest wcale prostym zadaniem. Musimy zwrócić uwagę na wiele zmiennych, które dotyczą wyglądu i wymiarów urządzenia, jego specyfikacji sprzętowej, jakości ekranu oraz klawiatury, a dobrze byłoby przyjrzeć się również temu, jak działa touchpad oraz wbudowany system audio i kamerka do wideorozmów. Jeśli jednak dobrze przyłożymy się do tego zadania, to do naszych rak trafi urządzenie, które posłuży nam przez co najmniej kilka kolejnych lat.

Więcej o: