Naszpikowany elektroniką. Dla naszej wygody i bezpieczeństwa. Jak technologia pomaga nam w codziennym podróżowaniu?

Samochód powinien być nie tylko prestiżowy i nowoczesny. Główne cechy, na które zwracają uwagę kierowcy, to bezpieczeństwo i komfort. Na rynku jest dostępny model, który wyposażono w tuzin funkcji sprawiających, że na drodze możemy czuć się bezpiecznie. I w trasie, i w mieście, i na parkingu.

Sześćdziesiąt procent Polaków jeździ samochodem – wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Nic więc dziwnego, że chcemy, by podróż przebiegała w dobrej atmosferze, komforcie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Producenci aut rozumieją, na czym zależy podróżnym, dlatego zmieniają samochody tak, by jak najlepiej spełniały oczekiwania – szczególnie te dotyczące komfortu i wygody. Pomocne okazują się innowacje. Samochód naszpikowany elektroniką potrafi po prostu więcej. Na jakie systemy, technologie, moduły, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Tuzin funkcji zadba o twoje bezpieczeństwo

Dobrym przykładem może być Skoda KODIAQ. Najnowszy SUV giganta rynku motoryzacyjnego oferuje nie tylko przestrzenne wnętrze, wydajne silniki i wiele atrakcyjnych opcji wyposażenia. Jedną z kluczowych cech samochodu jest wysoki poziom zaawansowania zastosowanych rozwiązań technicznych. Na pokładzie znajdziemy tu wiele systemów bezpieczeństwa.

System Travel Assist swoje działanie opiera na analizie danych z wbudowanych w samochód radarów i kamer oraz danych nawigacyjnych. W razie potrzeby jest w stanie samodzielnie zareagować na zagrożenie – na przykład wykryte przed przednią szybą. Samoczynnie reaguje na ograniczenia prędkości – jego elementem jest udoskonalony system rozpoznawania znaków drogowych. Pomaga w pokonywaniu zakrętów. System jest w stanie nawet zatrzymać pojazd w razie nagłej potrzeby.

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Materiał promocyjny

Na trasie, w ruchu miejskim, na parkingu. Innowacje zapewnią ci bezpieczeństwo

Elementem systemu jest też asystent pasa ruchu Adaptive Lane Assist. W najnowszej odsłonie jest w stanie „wykryć" nawet roboty drogowe i wszelkiego rodzaju oznaczenia na pasie ruchu. Skoda KODIAQ dzięki innowacyjnemu układowi poradzi sobie nie tylko na trasie, ale w ruchu miejskim. Traffic Jam Assist i Emergency Assist mogą okazać się prawdziwym zbawieniem w korku, na ruchliwej ulicy, podczas włączania się do ruchu. W tych wypadkach szczególnie przydadzą się funkcję Predictive Pederastian Protecion – system wykrywania pieszych z funkcją Emergency Brake. Uniknąć stłuczki pomoże z kolei Side Assist z funkcją Rear Traffic Alert. Ostrzega przed pojazdami nadjeżdżającymi z tyłu. Jest w stanie wykryć je z odległości wynoszącej nawet 70 m.

Inne systemy bezpieczeństwa wbudowane w Skodę KODIAQ to Park Assist – system wspomagający proces parkowania, który statystycznie często może skończyć się kolizją. Samochód czuwa też nad kondycją kierowcy – Hand-on Detect co 15 sekund sprawdza, czy prowadzący dotyka kierownicy. W razie problemów inteligentne algorytmy sięgają po funkcję Emergency Assist, a ta automatycznie włącza światła awaryjne i bezpiecznie zatrzymuje samochód.

Newralgicznym aspektem podróżowania, którego część kierowców nie lubi, jest cofanie. KODIAQ zapewnia tu najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Kierowca może bowiem polegać nie tylko na kamerze cofania, ale i systemie Area View, który zapewnia podgląd otoczenia auta. Składa się z czterech kamer, które rejestrują pełen zakres obrazu – 360 stopni wokół pojazdu.

W razie wykrycia przeszkód do akcji wkracza kolejny system zapewniający bezpieczeństwo – Manoeuvre Assist. Analizuje sytuację za i przed pojazdem i – zanim dojdzie do zderzenia – zatrzymuje pojazd.

Asystent parkowania może nawet wyręczyć kierowcę i zaparkować automatycznie. Właściciele przyczep mogą skorzystać z Trailer Assist, który ułatwi parkowanie tyłem.

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Materiał promocyjny

Jeszcze więcej komfortu. Skoda Kodiaq nawet wymasuje plecy

Projektanci najnowszego SUV-a równie poważnie podeszli do kwestii komfortu. Kierowcy i pasażerowi z pewnością docenią ergonomiczne fotele z praktyczną funkcją elektrycznej regulacji, która odbywać się może w wielu kierunkach. Ulubione ustawienia da się łatwo przywrócić – służy do tego intuicyjnie działający przycisk pamięci.

Przyjemny czas w podróży zapewni perforowana skóra, system ogrzewania i wentylacji, a nawet funkcja masażu.

O atmosferę w samochodzie zadba też subtelny system oświetlenia Led Ambiente. Rozświetli wnętrze, pozwalając wybrać jedną z dziesięciu opcji kolorystycznych w przypadku miejsca na nogi, rozświetli białym światłem wnętrza schowków, wyświetli logo Skody podczas otwierania drzwi.

Wielofunkcyjna kierownica w Skodzie Kodiaq również zyskała na komforcie. Najwyższej klasy doznania zapewni podgrzewana kierownica wyłożona skórą. Wygodne przyciski i pokrętła zapewnią z kolei wygodny dostęp do wielu funkcji, w które wyposażono pojazd – w tym te mające wpływ na bezpieczeństwo, jak Travel Assist.

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Materiał promocyjny

Podróżujący samochodem Skody docenią też wyjątkową jakość dźwięku. Zapewnia go specjalny system Canton o mocy aż 625 watów. W poprawionej odsłonie pozwala na jeszcze większe doznania. Dziesięć głośników – w tym nowe, umieszczone w przednich panelach, desce rozdzielczej – i subwoofer pozwolą cieszyć się ulubioną muzyką jak w domu.

Wizualny komfort podróży zapewnią świetnie zaprojektowane detale – czerwone przeszycia, akcenty kolorystyczne elementów wykończeniowe, kontrastowe detale.

Więcej o: