Woda gazowana bez jednorazowej butelki. Czy to możliwe?

Polacy wydają na wodę gazowaną miliardy złotych rocznie. Wszyscy dźwigają ciężkie butelki, niestety nie wiele osób poddaje je później segregacji. Pełny recykling dotyczy jedynie 40 proc. butelek PET. Reszta trafia na wysypiska lub wprost do lasów czy rzek. Czy musimy zrezygnować z picia wody gazowanejm, by pomóc środowisku? Czy nie ma bardziej eko rozwiązania?

Polacy wydają miliardy na napoje w jednorazowych butelkach

Polska jest jednym z największych rynków jeśli chodzi o spożycie wody gazowanej. Zajmujemy pod tym względem piąte miejsce na świecie. Oznacza to jednak również ogromną produkcję jednorazowych plastikowych butelek. Na potrzeby polskiego rynku wytwarza się ich rocznie 2,4 mld. Tymczasem sama ich produkcja oznacza zużycie wody na poziomie 3 litrów na pojedynczą butelkę. Do tego dochodzi również ślad węglowy związany z energią zużytą do produkcji i dystrybucji.

Recykling nie jest rozwiązaniem!

Gdy wygodnie siedzimy sobie na kanapie, popijając wodę gazowaną z jednorazowej butelki zapominamy o tym, że jedynie 40 proc. takich butelek poddawane jest recyklingowi, pozostałe 60% trafia do spalarni, ląduje na wysypiskach lub lasach. Wpływ plastikowych opakowań na środowisko może być jednak znacznie bardziej długotrwały. Surowiec służący do wytwarzania butelek rozkłada się bowiem kilkaset lat. W tym czasie zmienia się w mikroplastik – miniaturowe cząstki tworzywa sztucznego, które z gleby trafia do rzecz i dalej do mórz i oceanów. Fragmenty plastiku mają różny rozmiar – od mikrona do kilku milimetrów. Są potencjalnie groźne zarówno dla zdrowia człowieka jak i dla morskich organizmów.

Mikroplastik jest wszędzie. Naukowcy ostrzegają

Naukowcy udowodnili, że mikroplastik odnaleziono w ponad 80 proc. badanych lokalizacji na całym świecie. Mikrowłókna "dotarły" nawet za koło podbiegunowe i w tereny znacząco oddalone od ludzkich skupisk. W Unii Europejskiej poziom skażenia jest nieco niższy, ale sięga ok. 70 proc. terytoriów.

Globalna produkcja plastiku rośnie – z zaledwie 1,5 mln ton w roku 1950 do… 368 mln ton w roku 2019. Ten trend można jednak – przynajmniej częściowo – powstrzymać. Sposobów, by ograniczyć produkcję plastikowych butelek jest wiele. Pierwszym i najskuteczniejszym jest zmniejszenie podaży i popytu. Mniej butelek, to mniej wody i energii potrzebnej do jej wytworzeniu oraz ograniczenie transportu. To z kolei oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Czy jest jakieś rozwiązanie na picie wody gazowanej i bycie eko?

Oczywiście! Jednym z pro-ekologicznych rozwiązań jest saturator SodaStream. To proste, urządzenie, które zmienia zwykłą wodę w gazowaną już w kilka sekund. Bez konieczności dźwigania ciężkich zgrzewek, przechowywania ich i wyrzucania.

SodaStream umożliwia przygotowanie domowej wody gazowanej, ale także gazowanej lemoniady czy Pepsi. Wystarczy, że do nagazowanej wody dodasz jeden z dostępnych syropów marki. Oferta jest bardzo szeroka. SodaSteam umożliwia też równie łatwe komponowanie własnych napojów owocowych. Pełne smaku, pozbawione kalorii pozwolą nawodnić organizm i dbać o zdrowie oraz kondycję.

Skąd biorą się bąbelki w napoju? Ekspres do wody gazowanej „zasilany" jest nabojem z gazem CO2, który pozwala przygotować aż 60 litrów napoju na jednym napełnieniu. Gdy jest pusty, można go łatwo wymienić na pełny w jednym z wielu punktów wymiany.

SodaStreamSodaStream materiał promocyjny

Miej bąbelki zawsze przy sobie

Użytkowanie SodaStream nie ogranicza się tylko do własnej kuchni. Dzięki gamie butelek, wodę gazowaną możesz mieć zawsze przy sobie. W zależności od potrzeb można wybrać butelkę Fuse, która ma pojemność aż 1 litra i idealnie sprawdzi się np. podczas dłuższych wypraw lub treningu na siłowni. Alternatywą jest My Only Bottle, która dzięki mniejszej pojemności (0,5l) jest rozwiązaniem idealnym na co dzień. Wszystkie wykonane są z Tritanu, odpornego na wysokie temperatury plastiku, dzięki któremu można myć w zmywarce bez obaw o ich zmatowienie.

Dołącz do bąbelkowej rewolucji

Dlaczego warto sięgnąć po to rozwiązanie? Dzięki saturatorowi SodaStream w 4 lata przeciętna polska rodzina może wyeliminować aż 1769 jednorazowych plastikowych butelek. O skuteczności tego rozwiązania świadczy ambitne stanowiska producenta. Do roku 2025 chce on doprowadzić do ograniczenia produkcji jednorazowych plastikowych butelek o… 78 mld.

Będzie to jednak wymagało, by jak najwięcej konsumentów dołączyło do bąbelkowej rewolucji, łącząc dbałość o własny komfort z troską o planetę. Dołączysz?

Więcej o: